Meet Logo
2016 JDL College Kick-off Classic
Dec 3, 2016

 Back to Timetable

STARTLIST

#8 Women's 800 Meters

! JDL Fast Track 2:02.10 Melissa Bishop Nike 1/30/2016 

Start Time: 2:55 PM

Section 1 of 6

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 JENKINS, Tovea SR Johnson C. Smith 2:14.94 CIAA Outdoor Track & Field Championship 2016
2 GLENCROSS, Lauren SO Columbia (S.C.) 2:22.04 Susan Rouse Invitational 2016
3 SMITH, Chelsea SO Elon 2:13.99 2016 Phoenix Invitational
4 LOTT, Darroneshia JR Coker 2:13.86 Johnson C. Smith University Invitational
5 HOFFERT, Sarah SO Appalachian State 2:15.58 Sun Belt Indoor Track & Field Championships
6 RIEDEN, Hannah SR Davidson 2:10.07 Atlantic 10 Championships
7 WOERNER, Sally SO Western Carolina 2:19.90 Georgia Tech Invitational
8 FAIR, Paiton SO Lenoir-Rhyne 2:18.56 Aggie Last Chance
9 SPENCER, Kylie JR Pfeiffer 2:21.82 Charlotte 49er Classic
10 MORRIS, Lauren SR Converse 2:22.04 2016 Conference Carolinas Championships

Section 2 of 6

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 ETHERIDGE, Lauren JR UNC-Asheville 2:30.13 Chipotle Marshall Invitational
2 SHARP, Sarah JR Carson-Newman 2:24.22 University of the Cumberlands Invitational
3 DECASTRO, Alicia JR Elon 2:24.90 Alan Connie Shamrock Invitational
4 JONES, Jamicia SR Barton 2:26.55 Lowcountry Collegiate 2016
5 ELEY, Crystal SO Hampton 2:31.40 MEAC Indoor Track & Field Championships
6 CANNON, Mylene SR St. Augustine's 2:31.29 Buccaneer Invitational
7 CLARKE, Kendra SO Johnson C. Smith 2:22.56 Joe Hilton Invitational
8 OTRANTO, Julia SO Belmont Abbey 2:28.91 Campbell University Invitational
9 KEY, Kayla JR Hampton 2:31.62 Captains Invitational & Combined Events - Collegiate Team En
10 ROBINSON, Bari SR Anderson (S.C.) 2:31.71 Susan Rouse Invitational 2016

Section 3 of 6

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 BONHAM, Rachel JR Winston-Salem St. 2:40.56 JDL Combined Events
2 SEAY, Madison SO Anderson (S.C.) 2:34.00 Buccaneer Invitational
3 CHERRY, Akenah JR Winston-Salem St. 3:00.51 JDL November All Comers
4 BELL, Krika JR Livingstone 2:36.52 JDL All Comers Tune-Up
5 SULLIVAN, Breanna FR Coker 2:37.23 Johnson C. Smith University Invitational
6 MILLER, Jamaica JR Claflin 2:33.18 Charlotte 49er Classic
7 PETROSKI, Kelley SO UNC-Asheville 2:42.84 Beynon Sports Surfaces Catamount Classic
8 WICHT, Annika SO Columbia (S.C.) 2:45.90 Alan Connie Shamrock Invitational
9 MCNEILL, Halvandra SO Winston-Salem St. 2:52.20 CIAA Indoor Track & Field Championships
10 MILLER, Megan FR Pfeiffer 2:36.25 Johnson C. Smith University Invitational

Section 4 of 6

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 HOLSHOUSER, Bailey SR Pfeiffer NT NT
2 CAPERS, Denesia SO Claflin 3:03.11 SIAC Track and Field Championship
3 BRITT, Sydney FR Mars Hill NT NT
4 CLEMMER, Kalifornia FR Mars Hill NT 2:28
5 COBB, Pauline FR Benedict NT NT
6 BOWDRY, Ashlan JR Unattached NT 2:36.00
7 FAIRCLOTH, Rebecca FR Anderson (S.C.) NT NT
8 ECKERT, Annsley SR Unattached NT 2:27
9 HINZ, Lesley Unattached NT 2:37.00
10 JONES, Lauren SR Unattached NT 2:25

Section 5 of 6

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 PETTIT, Emma FR Davidson NT NT
2 KING, Paige FR Elon NT 2:30.00
3 LINKENHOKER, Brette FR Belmont Abbey NT NT
4 KEMP, Jayde JR Pfeiffer NT 2:28.0
5 MILLS, Tatiana FR Western Carolina NT 2:19
6 MARSHALL, Sheniya FR Lenoir-Rhyne NT NT
7 PITTS, Emily FR Anderson (S.C.) NT NT

Section 6 of 6

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 WILLIAMS, Natesha JR Livingstone NT NT
2 STONE, Erica FR Milligan NT
3 VANDENBERG, Alex FR UNC-Asheville NT 2:40.00
4 SIRVINSKAS, Julia FR Davidson NT NT
5 WILTON, Lane Unattached NT 2:48
6 WRAGG, Christina Winston-Salem St. NT 2:23

Last Posted: Sat Dec 3 18:44:06 GMT-0500 2016

#8 Women's 800 Meters

! JDL Fast Track 2:02.10 Melissa Bishop Nike 1/30/2016 

Start Time: 2:55 PM

Section 1 of 6

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 JENKINS, Tovea SR Johnson C. Smith 2:14.94 CIAA Outdoor Track & Field Championship 2016
2 GLENCROSS, Lauren SO Columbia (S.C.) 2:22.04 Susan Rouse Invitational 2016
3 SMITH, Chelsea SO Elon 2:13.99 2016 Phoenix Invitational
4 LOTT, Darroneshia JR Coker 2:13.86 Johnson C. Smith University Invitational
5 HOFFERT, Sarah SO Appalachian State 2:15.58 Sun Belt Indoor Track & Field Championships
6 RIEDEN, Hannah SR Davidson 2:10.07 Atlantic 10 Championships
7 WOERNER, Sally SO Western Carolina 2:19.90 Georgia Tech Invitational
8 FAIR, Paiton SO Lenoir-Rhyne 2:18.56 Aggie Last Chance
9 SPENCER, Kylie JR Pfeiffer 2:21.82 Charlotte 49er Classic
10 MORRIS, Lauren SR Converse 2:22.04 2016 Conference Carolinas Championships

Section 2 of 6

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 ETHERIDGE, Lauren JR UNC-Asheville 2:30.13 Chipotle Marshall Invitational
2 SHARP, Sarah JR Carson-Newman 2:24.22 University of the Cumberlands Invitational
3 DECASTRO, Alicia JR Elon 2:24.90 Alan Connie Shamrock Invitational
4 JONES, Jamicia SR Barton 2:26.55 Lowcountry Collegiate 2016
5 ELEY, Crystal SO Hampton 2:31.40 MEAC Indoor Track & Field Championships
6 CANNON, Mylene SR St. Augustine's 2:31.29 Buccaneer Invitational
7 CLARKE, Kendra SO Johnson C. Smith 2:22.56 Joe Hilton Invitational
8 OTRANTO, Julia SO Belmont Abbey 2:28.91 Campbell University Invitational
9 KEY, Kayla JR Hampton 2:31.62 Captains Invitational & Combined Events - Collegiate Team En
10 ROBINSON, Bari SR Anderson (S.C.) 2:31.71 Susan Rouse Invitational 2016

Section 3 of 6

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 BONHAM, Rachel JR Winston-Salem St. 2:40.56 JDL Combined Events
2 SEAY, Madison SO Anderson (S.C.) 2:34.00 Buccaneer Invitational
3 CHERRY, Akenah JR Winston-Salem St. 3:00.51 JDL November All Comers
4 BELL, Krika JR Livingstone 2:36.52 JDL All Comers Tune-Up
5 SULLIVAN, Breanna FR Coker 2:37.23 Johnson C. Smith University Invitational
6 MILLER, Jamaica JR Claflin 2:33.18 Charlotte 49er Classic
7 PETROSKI, Kelley SO UNC-Asheville 2:42.84 Beynon Sports Surfaces Catamount Classic
8 WICHT, Annika SO Columbia (S.C.) 2:45.90 Alan Connie Shamrock Invitational
9 MCNEILL, Halvandra SO Winston-Salem St. 2:52.20 CIAA Indoor Track & Field Championships
10 MILLER, Megan FR Pfeiffer 2:36.25 Johnson C. Smith University Invitational

Section 4 of 6

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 HOLSHOUSER, Bailey SR Pfeiffer NT NT
2 CAPERS, Denesia SO Claflin 3:03.11 SIAC Track and Field Championship
3 BRITT, Sydney FR Mars Hill NT NT
4 CLEMMER, Kalifornia FR Mars Hill NT 2:28
5 COBB, Pauline FR Benedict NT NT
6 BOWDRY, Ashlan JR Unattached NT 2:36.00
7 FAIRCLOTH, Rebecca FR Anderson (S.C.) NT NT
8 ECKERT, Annsley SR Unattached NT 2:27
9 HINZ, Lesley Unattached NT 2:37.00
10 JONES, Lauren SR Unattached NT 2:25

Section 5 of 6

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 PETTIT, Emma FR Davidson NT NT
2 KING, Paige FR Elon NT 2:30.00
3 LINKENHOKER, Brette FR Belmont Abbey NT NT
4 KEMP, Jayde JR Pfeiffer NT 2:28.0
5 MILLS, Tatiana FR Western Carolina NT 2:19
6 MARSHALL, Sheniya FR Lenoir-Rhyne NT NT
7 PITTS, Emily FR Anderson (S.C.) NT NT

Section 6 of 6

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 WILLIAMS, Natesha JR Livingstone NT NT
2 STONE, Erica FR Milligan NT
3 VANDENBERG, Alex FR UNC-Asheville NT 2:40.00
4 SIRVINSKAS, Julia FR Davidson NT NT
5 WILTON, Lane Unattached NT 2:48
6 WRAGG, Christina Winston-Salem St. NT 2:23

Last Posted: Sat Dec 3 18:44:06 GMT-0500 2016