Meet Logo
2016 Visit Winston-Salem HS Kick-off
Dec 10, 2016

 Back to Timetable

STARTLIST

#4 Women's 300 Meters

Start Time: 3:30 PM

Section 1 of 18

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
2 SMITH, Jenny SR South Stokes NT
3 JACKSON, Izzy SO Polk County NT
4 COURTS, Tynion FR Reidsville NT
5 DAVIS, Serenity JR Lexington NT
6 HOLMES, Skylar FR Unattached NT

Section 2 of 18

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
2 COONEY, Olivia JR South Iredell NT
3 BURCH, Caroline JR South Caldwell NT
4 NEWTON, Farrah SO Unattached 58.00
5 MILLER, Stephanie SO Unattached 58.33
6 BOLICK, Rachel JR Trinity NT

Section 3 of 18

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
2 COLE, Cady FR Unattached 55.50
3 AHMUTY, Skylar JR Bishop McGuinness 54.98
4 LEWIS, Avery JR South Caldwell 51.03 NCRunners Holiday Invitational
5 HARRIS, Makayla SO Lexington 52.08 JDL December HS Mini Meets - PM SESSION
6 O'SHAUGHNESSY, Hannah SO Bishop McGuinness 54.00

Section 4 of 18

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
2 MCLAUGHLIN, Maggie FR Unattached 51.00
3 SANDERS, Brianna SO Unattached 50.00
4 ALLEN, Sadie SO Polk County 49.36 Polk County Polar Bear %232 %282016%29
5 CARESS, Elizabeth SO Bishop McGuinness 50.00
6 GODBEY, Allyssa SO Unattached 50.00

Section 5 of 18

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
2 WADE, Ta'shia SO Ashbrook 49.34 Mecklenburg Meet
3 BEDDINGFIELD, Keayla JR Hendersonville 49.12 Cherokee Polar Bear %231
4 DRUMWRIGHT, Allisa SR Reidsville 48.58 David Oliver Classic
5 ROCKNESS, Kinnon SO Mooresville 48.68 JDL December HS Mini Meets - PM SESSION
6 TATUM, Janasia JR Richmond 48.72

Section 6 of 18

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
2 LUGIBIHL, Emma SR Marvin Ridge 48.23 Champion Mini Meet - AM SESSION
3 SPARKS, Hevan JR Lexington 48.16 JDL December HS Mini Meets - PM SESSION
4 FOGLEMAN, Laurie JR Gray Stone Day 48.00
5 MILLER, Maddie SO West Stanly 48.00
6 SOMMERDORF, Nicole FR Wakefield 48.00

Section 7 of 18

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
2 EYO, Idongesit JR Unattached 48.00
3 WILSON, Skylar SO Trinity 47.96 JDL December HS Mini Meets - PM SESSION
4 SMITH, Carlene JR West Henderson 47.11 JDL December HS Mini Meets - PM SESSION
5 WHITTINGTON, Sydney SR Trinity 47.78 JDL December HS Mini Meets - PM SESSION
6 REIDY, Elizabeth SR Marvin Ridge 47.91 Champion Mini Meet - AM SESSION

Section 8 of 18

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
2 JOHNSON, Madison SO Lake Norman 47.06 NCRunners Holiday Invitational
3 MCDOWELL, Jurnae SR Mooresville 47.00
4 FAISON, Janessa JR South View 46.84
5 WHITE, Gail SO Grimsley 46.87 Guilford County Championships
6 KINSEY, Jyrah JR Wakefield 47.00

Section 9 of 18

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
2 AVERY, Kaelah SR Hendersonville 46.53 JDL December HS Mini Meets - PM SESSION
3 JONES, Harmony JR Richmond 46.52
4 RAYNOR, Chynna SR Croatan 46.30
5 WITHERSPOON, Aurielle SR South View 46.44
6 WILLIAMS, Avion SO Hendersonville 46.50

Section 10 of 18

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
2 MACDEVETTE, Erin SO Myers Park 46.00
3 LILLY, Lexani SO Unattached 46.00
4 NAVARRO, Jessica JR Davie County 45.50 Mighty Explorers Challenge #1
5 POWELL, Lauren SO Rocky River 45.80 Champion Mini Meet - SAT AM SESSION
6 DUNLAP, Zaria JR Providence 45.91 Champion Mini Meet - AM SESSION

Section 11 of 18

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
2 TOWNSEND, Mackenzie FR Cuthbertson 45.40
3 ILCH, Madison FR Cuthbertson 45.40
4 SIDBERRY, Jirah SO Unattached 44.60
5 COOPER, Lindsay FR Unattached 45.00
6 SCOTT, Yolonda FR Butler 45.11 JDL Mecklenburg Meet 11-8-16

Section 12 of 18

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
2 GARDENER, Victoria SR Providence 44.54 David Oliver Classic
3 WRIGHT, Alaysia SR Page 44.52 Guilford County Championships
4 STROTHER, Carson SO North Mecklenburg 44.12 Mecklenburg Meet
5 JACOBS, Briana JR Butler 44.30 Champion Mini Meet - SAT AM SESSION
6 DANIELS, Myeisha JR West Mecklenburg 44.50

Section 13 of 18

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
2 SHERRILL, Kayla SR Mallard Creek 44.00
3 PAGE, Z'Nya SO West Mecklenburg 44.00
4 PENN, Del'Nique SO Parkland 43.90
5 WHITE, Trinity JR Croatan 43.90
6 JUDD, Ani FR Southeast Raleigh 44.00

Section 14 of 18

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
2 MEADOWS, Taylor JR West Henderson 43.90
3 MEDDERS, Jorja JR Marvin Ridge 43.79 David Oliver Classic
4 DEGREE, Dominque JR Unattached 43.00
5 HAWKINS, Isha SO Mallard Creek 43.20
6 CUTLER , Dahlia SO Cuthbertson 43.40

Section 15 of 18

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
2 RIVERA, Ariana Unattached 42.90
3 HUGHES, A'myzha JR Grimsley 42.65 Guilford County Championships
4 SMITH, Ashya SR Winston-Salem Prep 42.00
5 WRIGHT, Kylia SR Southeast Raleigh 42.40 Champion Mini Meet - AM SESSION
6 PORTER, Victoria SR Mallard Creek 42.50

Section 16 of 18

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
2 MANIGAULT, Tracey SO Unattached 42.00
3 LILLY, Araybian JR Unattached 42.00
4 CAMPBELL, Tatayanna SR West Mecklenburg 41.84 David Oliver Classic
5 BOWDRY, Ashlan JR Unattached 42.00
6 GRIER, Tayler JR Wakefield 42.00

Section 17 of 18

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
2 ATWATER, Mariah JR Rocky River 41.77
3 BURTON, Aaliyah SR Grimsley 41.67 Guilford County Championships
4 FLETCHER, Sierra SO Southeast Raleigh 41.09 David Oliver Classic
5 JORDAN, Briana JR Unattached 41.55
6 ALEXANDER, Tyresha SR North Mecklenburg 41.60 David Oliver Classic

Section 18 of 18

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
2 RUSSELL, Payton SR Unattached 41.00
3 OVIOSUN, Kiya JR Southeast Guilford 40.73 David Oliver Classic
4 STURGIS, Cambrea JR Unattached 39.50
5 DAVIS, Kimani SR Parkland 40.70 David Oliver Classic
6 FRANCIS, Zjinaiya SR Parkland 40.72

Last Posted: Sat Dec 10 17:27:06 GMT-0500 2016

#4 Women's 300 Meters

Start Time: 3:30 PM

Section 1 of 18

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
2 SMITH, Jenny SR South Stokes NT
3 JACKSON, Izzy SO Polk County NT
4 COURTS, Tynion FR Reidsville NT
5 DAVIS, Serenity JR Lexington NT
6 HOLMES, Skylar FR Unattached NT

Section 2 of 18

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
2 COONEY, Olivia JR South Iredell NT
3 BURCH, Caroline JR South Caldwell NT
4 NEWTON, Farrah SO Unattached 58.00
5 MILLER, Stephanie SO Unattached 58.33
6 BOLICK, Rachel JR Trinity NT

Section 3 of 18

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
2 COLE, Cady FR Unattached 55.50
3 AHMUTY, Skylar JR Bishop McGuinness 54.98
4 LEWIS, Avery JR South Caldwell 51.03 NCRunners Holiday Invitational
5 HARRIS, Makayla SO Lexington 52.08 JDL December HS Mini Meets - PM SESSION
6 O'SHAUGHNESSY, Hannah SO Bishop McGuinness 54.00

Section 4 of 18

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
2 MCLAUGHLIN, Maggie FR Unattached 51.00
3 SANDERS, Brianna SO Unattached 50.00
4 ALLEN, Sadie SO Polk County 49.36 Polk County Polar Bear %232 %282016%29
5 CARESS, Elizabeth SO Bishop McGuinness 50.00
6 GODBEY, Allyssa SO Unattached 50.00

Section 5 of 18

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
2 WADE, Ta'shia SO Ashbrook 49.34 Mecklenburg Meet
3 BEDDINGFIELD, Keayla JR Hendersonville 49.12 Cherokee Polar Bear %231
4 DRUMWRIGHT, Allisa SR Reidsville 48.58 David Oliver Classic
5 ROCKNESS, Kinnon SO Mooresville 48.68 JDL December HS Mini Meets - PM SESSION
6 TATUM, Janasia JR Richmond 48.72

Section 6 of 18

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
2 LUGIBIHL, Emma SR Marvin Ridge 48.23 Champion Mini Meet - AM SESSION
3 SPARKS, Hevan JR Lexington 48.16 JDL December HS Mini Meets - PM SESSION
4 FOGLEMAN, Laurie JR Gray Stone Day 48.00
5 MILLER, Maddie SO West Stanly 48.00
6 SOMMERDORF, Nicole FR Wakefield 48.00

Section 7 of 18

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
2 EYO, Idongesit JR Unattached 48.00
3 WILSON, Skylar SO Trinity 47.96 JDL December HS Mini Meets - PM SESSION
4 SMITH, Carlene JR West Henderson 47.11 JDL December HS Mini Meets - PM SESSION
5 WHITTINGTON, Sydney SR Trinity 47.78 JDL December HS Mini Meets - PM SESSION
6 REIDY, Elizabeth SR Marvin Ridge 47.91 Champion Mini Meet - AM SESSION

Section 8 of 18

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
2 JOHNSON, Madison SO Lake Norman 47.06 NCRunners Holiday Invitational
3 MCDOWELL, Jurnae SR Mooresville 47.00
4 FAISON, Janessa JR South View 46.84
5 WHITE, Gail SO Grimsley 46.87 Guilford County Championships
6 KINSEY, Jyrah JR Wakefield 47.00

Section 9 of 18

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
2 AVERY, Kaelah SR Hendersonville 46.53 JDL December HS Mini Meets - PM SESSION
3 JONES, Harmony JR Richmond 46.52
4 RAYNOR, Chynna SR Croatan 46.30
5 WITHERSPOON, Aurielle SR South View 46.44
6 WILLIAMS, Avion SO Hendersonville 46.50

Section 10 of 18

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
2 MACDEVETTE, Erin SO Myers Park 46.00
3 LILLY, Lexani SO Unattached 46.00
4 NAVARRO, Jessica JR Davie County 45.50 Mighty Explorers Challenge #1
5 POWELL, Lauren SO Rocky River 45.80 Champion Mini Meet - SAT AM SESSION
6 DUNLAP, Zaria JR Providence 45.91 Champion Mini Meet - AM SESSION

Section 11 of 18

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
2 TOWNSEND, Mackenzie FR Cuthbertson 45.40
3 ILCH, Madison FR Cuthbertson 45.40
4 SIDBERRY, Jirah SO Unattached 44.60
5 COOPER, Lindsay FR Unattached 45.00
6 SCOTT, Yolonda FR Butler 45.11 JDL Mecklenburg Meet 11-8-16

Section 12 of 18

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
2 GARDENER, Victoria SR Providence 44.54 David Oliver Classic
3 WRIGHT, Alaysia SR Page 44.52 Guilford County Championships
4 STROTHER, Carson SO North Mecklenburg 44.12 Mecklenburg Meet
5 JACOBS, Briana JR Butler 44.30 Champion Mini Meet - SAT AM SESSION
6 DANIELS, Myeisha JR West Mecklenburg 44.50

Section 13 of 18

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
2 SHERRILL, Kayla SR Mallard Creek 44.00
3 PAGE, Z'Nya SO West Mecklenburg 44.00
4 PENN, Del'Nique SO Parkland 43.90
5 WHITE, Trinity JR Croatan 43.90
6 JUDD, Ani FR Southeast Raleigh 44.00

Section 14 of 18

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
2 MEADOWS, Taylor JR West Henderson 43.90
3 MEDDERS, Jorja JR Marvin Ridge 43.79 David Oliver Classic
4 DEGREE, Dominque JR Unattached 43.00
5 HAWKINS, Isha SO Mallard Creek 43.20
6 CUTLER , Dahlia SO Cuthbertson 43.40

Section 15 of 18

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
2 RIVERA, Ariana Unattached 42.90
3 HUGHES, A'myzha JR Grimsley 42.65 Guilford County Championships
4 SMITH, Ashya SR Winston-Salem Prep 42.00
5 WRIGHT, Kylia SR Southeast Raleigh 42.40 Champion Mini Meet - AM SESSION
6 PORTER, Victoria SR Mallard Creek 42.50

Section 16 of 18

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
2 MANIGAULT, Tracey SO Unattached 42.00
3 LILLY, Araybian JR Unattached 42.00
4 CAMPBELL, Tatayanna SR West Mecklenburg 41.84 David Oliver Classic
5 BOWDRY, Ashlan JR Unattached 42.00
6 GRIER, Tayler JR Wakefield 42.00

Section 17 of 18

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
2 ATWATER, Mariah JR Rocky River 41.77
3 BURTON, Aaliyah SR Grimsley 41.67 Guilford County Championships
4 FLETCHER, Sierra SO Southeast Raleigh 41.09 David Oliver Classic
5 JORDAN, Briana JR Unattached 41.55
6 ALEXANDER, Tyresha SR North Mecklenburg 41.60 David Oliver Classic

Section 18 of 18

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
2 RUSSELL, Payton SR Unattached 41.00
3 OVIOSUN, Kiya JR Southeast Guilford 40.73 David Oliver Classic
4 STURGIS, Cambrea JR Unattached 39.50
5 DAVIS, Kimani SR Parkland 40.70 David Oliver Classic
6 FRANCIS, Zjinaiya SR Parkland 40.72

Last Posted: Sat Dec 10 17:27:06 GMT-0500 2016