Meet Logo
2016 Visit Winston-Salem HS Kick-off
Dec 10, 2016

 Back to Timetable

STARTLIST

#6 Women's 500 Meters

Start Time: 1:55 PM

Section 1 of 12

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
3 MAHAFFEY, Maggie SR South Mecklenburg NT
4 WADE, Ta'shia SO Ashbrook NT
5 BOLICK, Rachel JR Trinity NT
6 FIGARD, Jessica SO Lake Norman NT

Section 2 of 12

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 SLOYAN, Marion FR Bishop McGuinness NT
2 DENNIS, Ayanna SR Queens Grant NT
3 HUNTER, Alivia SO Havelock NT
4 ABBATE, Emmarose SR Marvin Ridge 1:39.28 Champion Mini Meet - AM SESSION
5 MOSS, Camille FR Independence 1:40.00
6 MILLER, Stephanie SO Unattached 1:54.30

Section 3 of 12

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 LEWIS, Avery JR South Caldwell 1:36.40 Champion Mini Meet - SAT AM SESSION
2 PARNELL, Trisha JR Southern Alamance 1:35.20
3 OGLESBY , Elena SO Grimsley 1:34.55 Southwest Guilford Invitational #1
4 JOHNSON, Cassandra SO Independence 1:33.00
5 DUNCAN, Ambria JR St. Stephens 1:33.72 Champion Mini Meet - AM SESSION
6 MCSWAIN, Kayla SR Southern Alamance 1:34.30

Section 4 of 12

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 WILLIAMS, Nina FR South View 1:32.04
2 WINSTON, Marianna FR Croatan 1:32.00
3 CAMPBELL, Maggie FR West Henderson 1:31.00
4 MILLER, Maddie SO West Stanly 1:30.00
5 PHILLIPS, Aubeny SR South View 1:30.94
6 MASSEY, Mikayla SO South View 1:30.94

Section 5 of 12

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 POTH, Mary Claire FR Myers Park 1:30.00
2 NEWTON, Farrah SO Unattached 1:30.00
3 PARKS, Elista FR North Mecklenburg 1:30.00
4 EBERT, Zella SR Davie County 1:28.55 David Oliver Classic
5 HILL, Riley FR West Henderson 1:29.00
6 WHITTINGTON, Sydney SR Trinity 1:29.42 JDL Mini Meet #3 - SAT PM

Section 6 of 12

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 REITMEYER , Malia FR Lake Norman 1:28.00
2 WILLIFORD, Shelby JR Davie County 1:28.00 David Oliver Classic
3 WEATHERWAX, Sage JR Southeast Raleigh 1:28.00
4 DREW, Asiah SR Butler 1:27.18 Champion Mini Meet - AM SESSION
5 LONG, Akira JR Mallard Creek 1:28.00
6 HAMILTON, Mykala FR Mallard Creek 1:28.00

Section 7 of 12

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 SHORE, Madisun JR Forbush 1:27.14 Western Piedmont & NW Conference Championships
2 STOCKS, Shylee SO West Henderson 1:27.00
3 EMMERSON, Sierra SR Parkland 1:27.00
4 TATE, Jordyn SR Butler 1:26.34 JDL Mecklenburg Meet
5 ROPERS, Katie JR Marvin Ridge 1:26.80
6 ACKLIN, Naomi SO Rolesville 1:27.00

Section 8 of 12

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 MCDUFFIE, Trinity FR Butler 1:26.00
2 BEGLEY, Kelsey JR Union Pines 1:26.00
3 MATTHEWS, Ebin SO West Mecklenburg 1:26.00
4 MACDEVETTE, Erin SO Myers Park 1:25.00
5 GARDENER, Victoria SR Providence 1:25.06 David Oliver Classic
6 DEANS, Jaida FR Wakefield 1:26.00

Section 9 of 12

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 HENRY , Florah SO Cuthbertson 1:24.00
2 ALTMAN, Emely SO Croatan 1:24.00
3 ROBINSON, heavenly SR Unattached 1:24.00
4 HAMILTON, Sequora SR West Mecklenburg 1:23.00
5 CUTLER , Dahlia SO Cuthbertson 1:23.00
6 FARRAR, Allysia FR Cummings 1:24.00

Section 10 of 12

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 PENN, Brooklyn SR Parkland 1:23.00
2 PURVIS, Arianna SR Rolesville 1:22.82
3 GRIER, Tayler JR Wakefield 1:22.35 NCRunners Holiday Invitational
4 JENKINS, Nytrinitey FR Reagan 1:21.03 Reagan Polar Bear
5 JONES, Lauren SR Unattached 1:22.00
6 FARWELL , Aubrey JR Cuthbertson 1:22.00

Section 11 of 12

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 HANSON, Kaleigh SO Croatan 1:21.00
2 BRYANT, D'amani SR Rocky River 1:20.60
3 BOWDRY, Ashlan JR Unattached 1:20.00
4 HARDWICK, Saidah SR Southeast Raleigh 1:19.53 JDL Mini Meet #3 - SAT PM
5 FOGLEMAN, Laurie JR Gray Stone Day 1:20.00
6 CANNON, Shanone SR Parkland 1:20.00

Section 12 of 12

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 HARRIS, Aureilya SR Rocky River 1:19.50
2 LILLY, Araybian JR Unattached 1:19.00
3 JOHNSON, Mya SR Unattached 1:19.00
4 ROBINSON, Kyna SO Southeast Raleigh 1:17.66 David Oliver Classic
5 ATWATER, Mariah JR Rocky River 1:18.71 David Oliver Classic
6 BURTON, Aaliyah SR Grimsley 1:18.71 Guilford County Championships

Last Posted: Sat Dec 10 17:25:42 GMT-0500 2016

#6 Women's 500 Meters

Start Time: 1:55 PM

Section 1 of 12

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
3 MAHAFFEY, Maggie SR South Mecklenburg NT
4 WADE, Ta'shia SO Ashbrook NT
5 BOLICK, Rachel JR Trinity NT
6 FIGARD, Jessica SO Lake Norman NT

Section 2 of 12

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 SLOYAN, Marion FR Bishop McGuinness NT
2 DENNIS, Ayanna SR Queens Grant NT
3 HUNTER, Alivia SO Havelock NT
4 ABBATE, Emmarose SR Marvin Ridge 1:39.28 Champion Mini Meet - AM SESSION
5 MOSS, Camille FR Independence 1:40.00
6 MILLER, Stephanie SO Unattached 1:54.30

Section 3 of 12

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 LEWIS, Avery JR South Caldwell 1:36.40 Champion Mini Meet - SAT AM SESSION
2 PARNELL, Trisha JR Southern Alamance 1:35.20
3 OGLESBY , Elena SO Grimsley 1:34.55 Southwest Guilford Invitational #1
4 JOHNSON, Cassandra SO Independence 1:33.00
5 DUNCAN, Ambria JR St. Stephens 1:33.72 Champion Mini Meet - AM SESSION
6 MCSWAIN, Kayla SR Southern Alamance 1:34.30

Section 4 of 12

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 WILLIAMS, Nina FR South View 1:32.04
2 WINSTON, Marianna FR Croatan 1:32.00
3 CAMPBELL, Maggie FR West Henderson 1:31.00
4 MILLER, Maddie SO West Stanly 1:30.00
5 PHILLIPS, Aubeny SR South View 1:30.94
6 MASSEY, Mikayla SO South View 1:30.94

Section 5 of 12

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 POTH, Mary Claire FR Myers Park 1:30.00
2 NEWTON, Farrah SO Unattached 1:30.00
3 PARKS, Elista FR North Mecklenburg 1:30.00
4 EBERT, Zella SR Davie County 1:28.55 David Oliver Classic
5 HILL, Riley FR West Henderson 1:29.00
6 WHITTINGTON, Sydney SR Trinity 1:29.42 JDL Mini Meet #3 - SAT PM

Section 6 of 12

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 REITMEYER , Malia FR Lake Norman 1:28.00
2 WILLIFORD, Shelby JR Davie County 1:28.00 David Oliver Classic
3 WEATHERWAX, Sage JR Southeast Raleigh 1:28.00
4 DREW, Asiah SR Butler 1:27.18 Champion Mini Meet - AM SESSION
5 LONG, Akira JR Mallard Creek 1:28.00
6 HAMILTON, Mykala FR Mallard Creek 1:28.00

Section 7 of 12

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 SHORE, Madisun JR Forbush 1:27.14 Western Piedmont & NW Conference Championships
2 STOCKS, Shylee SO West Henderson 1:27.00
3 EMMERSON, Sierra SR Parkland 1:27.00
4 TATE, Jordyn SR Butler 1:26.34 JDL Mecklenburg Meet
5 ROPERS, Katie JR Marvin Ridge 1:26.80
6 ACKLIN, Naomi SO Rolesville 1:27.00

Section 8 of 12

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 MCDUFFIE, Trinity FR Butler 1:26.00
2 BEGLEY, Kelsey JR Union Pines 1:26.00
3 MATTHEWS, Ebin SO West Mecklenburg 1:26.00
4 MACDEVETTE, Erin SO Myers Park 1:25.00
5 GARDENER, Victoria SR Providence 1:25.06 David Oliver Classic
6 DEANS, Jaida FR Wakefield 1:26.00

Section 9 of 12

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 HENRY , Florah SO Cuthbertson 1:24.00
2 ALTMAN, Emely SO Croatan 1:24.00
3 ROBINSON, heavenly SR Unattached 1:24.00
4 HAMILTON, Sequora SR West Mecklenburg 1:23.00
5 CUTLER , Dahlia SO Cuthbertson 1:23.00
6 FARRAR, Allysia FR Cummings 1:24.00

Section 10 of 12

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 PENN, Brooklyn SR Parkland 1:23.00
2 PURVIS, Arianna SR Rolesville 1:22.82
3 GRIER, Tayler JR Wakefield 1:22.35 NCRunners Holiday Invitational
4 JENKINS, Nytrinitey FR Reagan 1:21.03 Reagan Polar Bear
5 JONES, Lauren SR Unattached 1:22.00
6 FARWELL , Aubrey JR Cuthbertson 1:22.00

Section 11 of 12

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 HANSON, Kaleigh SO Croatan 1:21.00
2 BRYANT, D'amani SR Rocky River 1:20.60
3 BOWDRY, Ashlan JR Unattached 1:20.00
4 HARDWICK, Saidah SR Southeast Raleigh 1:19.53 JDL Mini Meet #3 - SAT PM
5 FOGLEMAN, Laurie JR Gray Stone Day 1:20.00
6 CANNON, Shanone SR Parkland 1:20.00

Section 12 of 12

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 HARRIS, Aureilya SR Rocky River 1:19.50
2 LILLY, Araybian JR Unattached 1:19.00
3 JOHNSON, Mya SR Unattached 1:19.00
4 ROBINSON, Kyna SO Southeast Raleigh 1:17.66 David Oliver Classic
5 ATWATER, Mariah JR Rocky River 1:18.71 David Oliver Classic
6 BURTON, Aaliyah SR Grimsley 1:18.71 Guilford County Championships

Last Posted: Sat Dec 10 17:25:42 GMT-0500 2016