Meet Logo
2016 Visit Winston-Salem HS Kick-off
Dec 10, 2016

 Back to Timetable

STARTLIST

#7 Men's 1000 Meters

Start Time: 3:10 PM

Section 1 of 6

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 WALTERS, Brock JR St. Stephens NT
2 LONDONO, Andrew FR Ashbrook NT
3 CHRISTIANSON, Tyler FR St. Stephens NT
4 VANBEURDEN, Macgregor FR St. Stephens NT
5 BARBER, Malik JR Havelock NT
6 HARRISON , Micheal SR Reidsville NT
7 ZINK, Andrew FR Lincoln Charter NT
8 HUDSON, Jordan FR Lincoln Charter NT

Section 2 of 6

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 WOODS, Ryan JR Unattached 3:20.00
2 HATLEY, Parker SR West Stanly 3:15.00
3 ROMINGER, Zach JR Davie County 3:16.00
4 AMICK, Jackson SO North Mecklenburg 3:18.98 Mecklenburg Meet
5 SMITH, Shane FR Unattached 3:20.00
6 SALINAS BERNAL, Kevin SO Parkland 3:15.00 Glenn Polar Bear 2016
7 STARNES, Noah SR South Caldwell 3:24.00
8 TOMESKI, Dalton JR Union Pines 3:23.00
9 DIXON, Travis SR Forbush 3:20.88 Champion Mini Meet - SAT AM SESSION
10 ALLEN, William FR Unattached 3:24.00
11 STRONG, Stephen SR Rolesville NT

Section 3 of 6

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 VERONEE, Charlie FR Unattached 3:05.00
2 GATLIN, Demetrius FR Southeast Raleigh 3:10.00
3 TEWOLDE, Jonathan JR Rocky River 3:10.00
4 LOOPER, Lawton SO South Caldwell 3:08.00
5 SCHILD, Kenny JR Lincoln Charter 3:10.00
6 CAMPBELL, Benjamin SO Mooresville 3:08.00
7 JIN, Ian SO North Mecklenburg 3:05.02
8 CURTIS, Zaki FR Southeast Raleigh 3:14.00
9 ALMOND, Noah SO West Stanly 3:10.00
10 SHIVES, Harrison SR Davie County 3:02.00
11 LARIOS, Noah SO Southeast Raleigh 3:12.00

Section 4 of 6

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 SURRATT, Brent SO South Davidson 2:55.00
2 TEASLEY, William SO Grimsley 2:55.00
3 ALLEN, Jacob JR Hendersonville 2:57.15 Cherokee Polar Bear %231
4 OLSON, Tristan Cuthbertson 2:55.00
5 VARGES, Johan JR Rocky River 3:00.06 Mecklenburg meet
6 HOLLINGSWORTH, Luke JR Hendersonville 2:58.00
7 SULLIVAN, Austin SR Princeton 2:54.00
8 ROMERO, Austin SR Asheboro 3:00.00
9 KNIGHT, Christon SR Wakefield 3:00.00
10 ALEXANDER, Chase SO Mooresville 2:58.00
11 SMITH , Isaiah JR Rocky River 3:00.90 Mecklenburg Meet

Section 5 of 6

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 CHAVEZ, Daniel JR Cuthbertson 2:50.00
2 CHATHAM, Parker SR Swain County 2:50.00
3 CLARK, Julian SO West Johnston 2:50.00
4 CONNELL, Jarod JR West Henderson 2:50.00
5 HAGAN, Daniel SR South View 2:49.04
6 SPENCER, Hayden SR Unattached 2:49.00
7 WORTHAM, Paris JR Cuthbertson 2:50.00
8 SKIDMORE, Benjamin JR Grimsley 2:53.35 Guilford County Championships
9 BALDWIN, Zack SO West Johnston 2:53.00
10 ELOFA, Glodi SR Independence 2:51.00
11 OLIVAS, Justin JR South View 2:53.24

Section 6 of 6

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 EPPS, Ares JR Unattached 2:45.00
2 TYREE, Canoy SR Mallard Creek 2:38.44 Champion Mini Meet - SAT AM SESSION
3 HARRIS, Evan SR Lake Norman 2:37.58 David Oliver Classic
4 MOSELY, Martrell SR South View 2:42.24
5 BUTLER, Cameron SR West Rowan 2:44.00
6 SHAMBURGER, Dylan SR West Henderson 2:39.55 JDL Mini Meet #3 - SAT PM
7 BHATIA, Mason SR Marvin Ridge 2:47.00
8 SINADA, Ahmed JR Page 2:45.57 Visit Winston-Salem Mini Meet - FRI PM
9 OSMENT, Jack JR Myers Park 2:45.00
10 HERNANDEZ, Izaiak SO West Johnston 2:48.00
11 MOLINA, Justin JR Mooresville 2:48.73 Champion Mini Meet - SAT AM SESSION

Last Posted: Sat Dec 10 17:25:42 GMT-0500 2016

#7 Men's 1000 Meters

Start Time: 3:10 PM

Section 1 of 6

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 WALTERS, Brock JR St. Stephens NT
2 LONDONO, Andrew FR Ashbrook NT
3 CHRISTIANSON, Tyler FR St. Stephens NT
4 VANBEURDEN, Macgregor FR St. Stephens NT
5 BARBER, Malik JR Havelock NT
6 HARRISON , Micheal SR Reidsville NT
7 ZINK, Andrew FR Lincoln Charter NT
8 HUDSON, Jordan FR Lincoln Charter NT

Section 2 of 6

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 WOODS, Ryan JR Unattached 3:20.00
2 HATLEY, Parker SR West Stanly 3:15.00
3 ROMINGER, Zach JR Davie County 3:16.00
4 AMICK, Jackson SO North Mecklenburg 3:18.98 Mecklenburg Meet
5 SMITH, Shane FR Unattached 3:20.00
6 SALINAS BERNAL, Kevin SO Parkland 3:15.00 Glenn Polar Bear 2016
7 STARNES, Noah SR South Caldwell 3:24.00
8 TOMESKI, Dalton JR Union Pines 3:23.00
9 DIXON, Travis SR Forbush 3:20.88 Champion Mini Meet - SAT AM SESSION
10 ALLEN, William FR Unattached 3:24.00
11 STRONG, Stephen SR Rolesville NT

Section 3 of 6

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 VERONEE, Charlie FR Unattached 3:05.00
2 GATLIN, Demetrius FR Southeast Raleigh 3:10.00
3 TEWOLDE, Jonathan JR Rocky River 3:10.00
4 LOOPER, Lawton SO South Caldwell 3:08.00
5 SCHILD, Kenny JR Lincoln Charter 3:10.00
6 CAMPBELL, Benjamin SO Mooresville 3:08.00
7 JIN, Ian SO North Mecklenburg 3:05.02
8 CURTIS, Zaki FR Southeast Raleigh 3:14.00
9 ALMOND, Noah SO West Stanly 3:10.00
10 SHIVES, Harrison SR Davie County 3:02.00
11 LARIOS, Noah SO Southeast Raleigh 3:12.00

Section 4 of 6

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 SURRATT, Brent SO South Davidson 2:55.00
2 TEASLEY, William SO Grimsley 2:55.00
3 ALLEN, Jacob JR Hendersonville 2:57.15 Cherokee Polar Bear %231
4 OLSON, Tristan Cuthbertson 2:55.00
5 VARGES, Johan JR Rocky River 3:00.06 Mecklenburg meet
6 HOLLINGSWORTH, Luke JR Hendersonville 2:58.00
7 SULLIVAN, Austin SR Princeton 2:54.00
8 ROMERO, Austin SR Asheboro 3:00.00
9 KNIGHT, Christon SR Wakefield 3:00.00
10 ALEXANDER, Chase SO Mooresville 2:58.00
11 SMITH , Isaiah JR Rocky River 3:00.90 Mecklenburg Meet

Section 5 of 6

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 CHAVEZ, Daniel JR Cuthbertson 2:50.00
2 CHATHAM, Parker SR Swain County 2:50.00
3 CLARK, Julian SO West Johnston 2:50.00
4 CONNELL, Jarod JR West Henderson 2:50.00
5 HAGAN, Daniel SR South View 2:49.04
6 SPENCER, Hayden SR Unattached 2:49.00
7 WORTHAM, Paris JR Cuthbertson 2:50.00
8 SKIDMORE, Benjamin JR Grimsley 2:53.35 Guilford County Championships
9 BALDWIN, Zack SO West Johnston 2:53.00
10 ELOFA, Glodi SR Independence 2:51.00
11 OLIVAS, Justin JR South View 2:53.24

Section 6 of 6

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 EPPS, Ares JR Unattached 2:45.00
2 TYREE, Canoy SR Mallard Creek 2:38.44 Champion Mini Meet - SAT AM SESSION
3 HARRIS, Evan SR Lake Norman 2:37.58 David Oliver Classic
4 MOSELY, Martrell SR South View 2:42.24
5 BUTLER, Cameron SR West Rowan 2:44.00
6 SHAMBURGER, Dylan SR West Henderson 2:39.55 JDL Mini Meet #3 - SAT PM
7 BHATIA, Mason SR Marvin Ridge 2:47.00
8 SINADA, Ahmed JR Page 2:45.57 Visit Winston-Salem Mini Meet - FRI PM
9 OSMENT, Jack JR Myers Park 2:45.00
10 HERNANDEZ, Izaiak SO West Johnston 2:48.00
11 MOLINA, Justin JR Mooresville 2:48.73 Champion Mini Meet - SAT AM SESSION

Last Posted: Sat Dec 10 17:25:42 GMT-0500 2016