Meet Logo
2016 NCRunners Holiday Invitational
Dec 17, 2016

 Back to Timetable

STARTLIST

#5 Boys' 500 Meters

! JDL Fast Track 1:04.05 Marquavious Johnson Knightdale 2/8/2014 

Start Time: 2:45 PM

Section 1 of 10

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
2 GUARINO, Charles JR Richlands NT
3 SHARKEY, Damian SR Richlands NT
4 DUNLAP, George JR West Charlotte NT
5 TREVON, Bullock FR West Charlotte NT
6 KISTLER, David FR Durham School of the Arts NT

Section 2 of 10

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 WELCH, Spody FR Southeast Guilford NT
2 BRAGG, Kirby JR Comm. School of Davidson NT
3 MORALES, Hugo FR Southern Lee NT
4 CUTHBERTSON, Gavan JR Dudley 1:16.21 Southwest Guilford Invitational #1
5 PACHECO, Wesley SO Southern Lee 1:22.00
6 FLYNN, Colby SR Forest Hills 1:22.99

Section 3 of 10

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 WHITAKER, Andrew SO Smith, E. E. 1:16.00
2 SKIDMORE, Benjamin JR Grimsley 1:15.05 NCRunners Holiday Invitational
3 DAVIDSON, Devon SR Asheville 1:15.00
4 WEEKS, Balise JR Sanderson 1:15.00
5 PEREZ, Alex FR West Johnston 1:15.00
6 WHITE, Joshua JR Unattached 1:15.00

Section 4 of 10

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 KING, Nick SO West Carteret 1:14.00
2 HALL, Jaylen SO Vance, Z. B. 1:14.00
3 TERRY, Jabril SR Southeast Guilford 1:13.62 Guilford County Championships
4 ROBINSON, Damar SO Unattached 1:13.00
5 SMALLS, Chase JR Leesville Road 1:13.00
6 EDWARDS, Jaden JR Dudley 1:13.50

Section 5 of 10

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 CODDRINGTON, Kodi JR Asheville 1:12.50
2 JOHNSON, TJ JR Leesville Road 1:12.00
3 JORDAN, Zaire JR Sun Valley 1:12.00
4 KIRBY, Evan JR Dudley 1:11.92 NCRunners Holiday Invitational
5 JOHNSON, John SR East Chapel Hill 1:12.00
6 BREAZEALE, Dmarquil FR Rocky River 1:12.00

Section 6 of 10

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 TILLER, Joshua JR Leesville Road 1:11.80
2 STEELE, Jamarc SR Unattached 1:11.50
3 SOUVINEY, Noah SR West Carteret 1:11.50
4 PARRISH, Drew JR Unattached 1:11.00
5 DANSBY, Noah SR Topsail 1:11.00
6 WHITEHEAD, Jason JR Richlands 1:11.00 Onslow County Polar Bear 11-22-16

Section 7 of 10

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 NICHOLS, Zachary JR Sanderson 1:11.00
2 DUDLEY, Trevor SO Sanderson 1:11.00
3 LOWERY, Marqui FR Rocky River 1:10.56
4 AGUIRRE, Victor JR Hobbton 1:10.00
5 HENEGAR, Millan JR Unattached 1:10.20
6 MONTAGUE, Gabriel SR Enloe 1:10.22 David Oliver Classic

Section 8 of 10

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 ISMAIL, Jameir SR Myers Park 1:10.00
2 LY, Michael JR Myers Park 1:10.00
3 CHALMERS, Jakael JR Grimsley 1:10.00
4 BOOZE, Santez SO Asheville 1:09.50 Asheville PB1
5 HUNT, Nijel SR Unattached 1:10.00
6 ANDREWS, Mahliqe JR Southern Guilford 1:10.00

Section 9 of 10

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 LASPALUTO, Ben SR Panther Creek 1:09.50
2 ALLEN, Brock JR Unattached 1:09.50
3 DILLON, Bryce JR Topsail 1:09.00
4 FORD, Braxton JR Parkland 1:08.90
5 JACKSON, James SR Unattached 1:09.00
6 SIMPSON , Jace JR Unattached 1:09.00

Section 10 of 10

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 BALLEW, Jesse SR Central Academy 1:08.59 David Oliver Classic
2 KATHARD, Vinay JR East Chapel Hill 1:08.00
3 TYREE, Canoy SR Mallard Creek 1:06.50
4 JUNKINS, Jackson JR Unattached 1:00.00
5 SAWYERS, Chantz SR Unattached 1:04.25
6 FULLER, Davonte JR Unattached 1:05.64

Last Posted: Sat Dec 17 17:13:19 GMT-0500 2016

#5 Boys' 500 Meters

! JDL Fast Track 1:04.05 Marquavious Johnson Knightdale 2/8/2014 

Start Time: 2:45 PM

Section 1 of 10

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
2 GUARINO, Charles JR Richlands NT
3 SHARKEY, Damian SR Richlands NT
4 DUNLAP, George JR West Charlotte NT
5 TREVON, Bullock FR West Charlotte NT
6 KISTLER, David FR Durham School of the Arts NT

Section 2 of 10

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 WELCH, Spody FR Southeast Guilford NT
2 BRAGG, Kirby JR Comm. School of Davidson NT
3 MORALES, Hugo FR Southern Lee NT
4 CUTHBERTSON, Gavan JR Dudley 1:16.21 Southwest Guilford Invitational #1
5 PACHECO, Wesley SO Southern Lee 1:22.00
6 FLYNN, Colby SR Forest Hills 1:22.99

Section 3 of 10

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 WHITAKER, Andrew SO Smith, E. E. 1:16.00
2 SKIDMORE, Benjamin JR Grimsley 1:15.05 NCRunners Holiday Invitational
3 DAVIDSON, Devon SR Asheville 1:15.00
4 WEEKS, Balise JR Sanderson 1:15.00
5 PEREZ, Alex FR West Johnston 1:15.00
6 WHITE, Joshua JR Unattached 1:15.00

Section 4 of 10

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 KING, Nick SO West Carteret 1:14.00
2 HALL, Jaylen SO Vance, Z. B. 1:14.00
3 TERRY, Jabril SR Southeast Guilford 1:13.62 Guilford County Championships
4 ROBINSON, Damar SO Unattached 1:13.00
5 SMALLS, Chase JR Leesville Road 1:13.00
6 EDWARDS, Jaden JR Dudley 1:13.50

Section 5 of 10

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 CODDRINGTON, Kodi JR Asheville 1:12.50
2 JOHNSON, TJ JR Leesville Road 1:12.00
3 JORDAN, Zaire JR Sun Valley 1:12.00
4 KIRBY, Evan JR Dudley 1:11.92 NCRunners Holiday Invitational
5 JOHNSON, John SR East Chapel Hill 1:12.00
6 BREAZEALE, Dmarquil FR Rocky River 1:12.00

Section 6 of 10

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 TILLER, Joshua JR Leesville Road 1:11.80
2 STEELE, Jamarc SR Unattached 1:11.50
3 SOUVINEY, Noah SR West Carteret 1:11.50
4 PARRISH, Drew JR Unattached 1:11.00
5 DANSBY, Noah SR Topsail 1:11.00
6 WHITEHEAD, Jason JR Richlands 1:11.00 Onslow County Polar Bear 11-22-16

Section 7 of 10

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 NICHOLS, Zachary JR Sanderson 1:11.00
2 DUDLEY, Trevor SO Sanderson 1:11.00
3 LOWERY, Marqui FR Rocky River 1:10.56
4 AGUIRRE, Victor JR Hobbton 1:10.00
5 HENEGAR, Millan JR Unattached 1:10.20
6 MONTAGUE, Gabriel SR Enloe 1:10.22 David Oliver Classic

Section 8 of 10

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 ISMAIL, Jameir SR Myers Park 1:10.00
2 LY, Michael JR Myers Park 1:10.00
3 CHALMERS, Jakael JR Grimsley 1:10.00
4 BOOZE, Santez SO Asheville 1:09.50 Asheville PB1
5 HUNT, Nijel SR Unattached 1:10.00
6 ANDREWS, Mahliqe JR Southern Guilford 1:10.00

Section 9 of 10

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 LASPALUTO, Ben SR Panther Creek 1:09.50
2 ALLEN, Brock JR Unattached 1:09.50
3 DILLON, Bryce JR Topsail 1:09.00
4 FORD, Braxton JR Parkland 1:08.90
5 JACKSON, James SR Unattached 1:09.00
6 SIMPSON , Jace JR Unattached 1:09.00

Section 10 of 10

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 BALLEW, Jesse SR Central Academy 1:08.59 David Oliver Classic
2 KATHARD, Vinay JR East Chapel Hill 1:08.00
3 TYREE, Canoy SR Mallard Creek 1:06.50
4 JUNKINS, Jackson JR Unattached 1:00.00
5 SAWYERS, Chantz SR Unattached 1:04.25
6 FULLER, Davonte JR Unattached 1:05.64

Last Posted: Sat Dec 17 17:13:19 GMT-0500 2016