Meet Logo
2017 David Oliver Classic
Jan 27-28 2017

 Back to Timetable

STARTLIST

#7 Boys 1000 Meters

! JDL Fast Track 2:27.47 Thomas Bojanowski Wake Forest 12/1/2012 

Start Time: 1:50 PM (Day 2)

Section 1 of 10

Lane Athlete Team Seed Note
1 INMAN, Jacob Bandys 3:13.00
2 WARD, Anthony Hoke 3:14.00
3 BOLINGER, Triston South Rowan 3:18.60 ran 3:19 at East Rowan Polar Bear Meet %231
4 MORRISON-SMITH, Dashawn Hoke 3:18.76
5 OWENS, Taiquan Hoke 3:19.00
6 ALLEN, William Unattached 3:24.34 JDL - Champion HS Invite
7 LORCH, Kyle Bandys 3:28.00
8 CRAVER, Dalton Bandys NT

Section 2 of 10

Lane Athlete Team Seed Note
1 JIN, Ian North Mecklenburg 3:04.02 Visit Winston-Salem HS Kickoff
2 KNIGHT, Christon Wakefield 3:04.69 Wake County Invitational #2
3 ZINK, Andrew Lincoln Charter 3:08.47 Visit Winston-Salem HS Kickoff
4 HERMES, Curtis Lincoln Charter 3:08.74 Weddington Polar Bear %233
5 MOYA, Ari South Rowan 3:09.00 east Rowan Polar Bear Meet %232
6 WUNDER, Elliot Central Academy 3:09.47 NCRunners Holiday Invitational
7 LITTLEJOHN, Maleki South Rowan 3:10.00 ran 5:20-1600
8 DIXON, Travis Forbush 3:11.25 Visit Winston-Salem HS Kickoff

Section 3 of 10

Lane Athlete Team Seed Note
1 CONTI, Lucas Unattached 2:58.00 Based on 1600 Outdoor
2 WHITE, Matthew South Mecklenburg 2:59.05
3 WYRICK, Charlie Forbush 2:59.69 Mighty Explorer%23 4
4 ELLIS, logan Unattached 3:00.00 David Oliver Classic
5 WALKER, Ethan North Mecklenburg 3:00.70
6 SCHILD, Kenny Lincoln Charter 3:01.69 Visit Winston-Salem HS Kickoff
7 RAMSAY, Matthew West Rowan 3:02.19 NCRunners Holiday Invitational
8 WHITE, Tyler Unattached 3:03.00 David Oliver Classic

Section 4 of 10

Lane Athlete Team Seed Note
1 TURBEVILLE, Clint Unattached 2:55.00 David Oliver classic
2 ELOFA, Glodi Independence 2:55.14 David Oliver Classic
3 SOSA, Gabriel Central Academy 2:55.35
4 HARVIN, Nautica Unattached 2:55.48 NCRunners Holiday Invitational 2016
5 MONTGOMERY, Azlan Unattached 2:56.00
6 MCCAHILL, Cody Lake Norman 2:56.30 East Rowan Polar Bear %232 Dec 14%2C 2016
7 AMICK, Jackson North Mecklenburg 2:56.61 Visit Winston-Salem HS Kickoff
8 BARDEN, Alexander Unattached 2:58.00

Section 5 of 10

Lane Athlete Team Seed Note
1 SMITH, Cameron Independence 2:49.74 Mecklenburg Meet
2 MOREHEAD, Jamell Unattached 2:49.76 NCRunners Holiday Invitational
3 KEESOR, Chris Northwood 2:50.00
4 SCHNEIDER, Will Unattached 2:50.00
5 TERRY, Jabril Southeast Guilford 2:50.77 Southwest Guilford Invitational #2
6 NEWSOME, Brock West Forsyth 2:50.91 Forsyth County Series #3
7 PATRICK, Grant Southwest Guilford 2:51.10 SWG %232
8 CHAVEZ, Daniel Cuthbertson 2:51.71
9 ROMERO, Austin Asheboro 2:53.49 Visit Winston-Salem HS Kickoff
10 RICE, Nate Southeast Guilford 2:55.00

Section 6 of 10

Lane Athlete Team Seed Note
1 GIBSON, Robert Independence 2:47.80 Mecklenburg Meet
2 ATKINSON, Stephen Cary 2:47.90 Wake County
3 MCERLEAN, Connor Unattached 2:48.00 David Oliver classic
4 WOODS, Cameron Unattached 2:48.00 Based on 800 outdoor mark
5 KYLE, Tashaune Mount Tabor 2:48.05 Forsyth County Series #1
6 WORTHAM, Paris Cuthbertson 2:48.20
7 GORDON, Jacob Unattached 2:49.00 Based on 800 outdoor mark
8 RIVERS III, Nehemiah Unattached 2:49.00 AAU Club Nationals - Outdoor
9 WUNDER, Evan Central Academy 2:49.52
10 KIRSE, Sam Mount Tabor 2:49.74 Forsyth County Series #3

Section 7 of 10

Lane Athlete Team Seed Note
1 SINADA, Ahmed Page 2:43.66 Visit Winston-Salem Mini Meet - FRI PM
2 SALAAM, Azhane Unattached 2:44.00
3 MARTIN, Jackson Cary 2:44.01 JDL HS Dual Meet Challenge
4 HICHUE, Andre Corinth-Holders 2:44.40
5 OLDS, David Southwest Guilford 2:44.62 SEG polar bear
6 ANTHONY, Thomas Reynolds, R. J. 2:44.98
7 JURGENSMEYER, Eric Unattached 2:45.20 800m Time/Galleria Games
8 WITMER, Jamie Unattached 2:46.00 Eastern Highschool classic
9 MOUAT, Gavin South Iredell 2:47.17 David Oliver Classic
10 HARPER, Nick West Forsyth 2:47.31 Forsyth County Series #3

Section 8 of 10

Lane Athlete Team Seed Note
1 BARLEY, Patrick Providence 2:41.50 NCRunners Holiday Invitational
2 GLATZ, Carson Weddington 2:41.50
3 LARSON, Stephen Weddington 2:41.90
4 WALLACE, Daquan Mallard Creek 2:42.00 JDL Indoor Track
5 MANIATIS, Alex Unattached 2:42.40 Time Trial
6 PHILBIN, Carson Kell, Ardrey 2:42.80 1-5-17 marvin ridge
7 ISMAIL, Jameir Myers Park 2:42.86 Champion Fast Track HS Invitational
8 REYNOSO, Pablo South Mecklenburg 2:43.20
9 LY, Michael Myers Park 2:43.21 Champion Fast Track HS Invitational
10 HOPGOOD, Roy West Forsyth 2:43.31 Forsyth County Series #3

Section 9 of 10

Lane Athlete Team Seed Note
1 PETTY, Jalin Hopewell 2:39.90
2 BLALOCK, Nathaniel Unattached 2:40.00 no previoius 1000; 800m - 2:06
3 CHAMBERS, Jalen Unattached 2:40.00 FHSAA 3A District 9
4 STAMP, Chandelor Unattached 2:40.00 NC Runners
5 WARREN, Amir Unattached 2:40.00
6 HOLBROOK, Todd Reynolds, R. J. 2:40.14
7 THOMPSON, Nick Unattached 2:40.26
8 DURHAM, Kyle Weddington 2:40.34
9 BOWERS, John Unattached 2:40.70 Time Trial
10 BROWN, Kobe Southwest Guilford 2:41.19 JDL Champions

Section 10 of 10

Lane Athlete Team Seed Note
1 FERGUSON, Haywood South Mecklenburg 2:35.11 David Oliver Classic
2 HUNTER, Jacob Unattached 2:36.50
3 WILLIAMSON, Marshall Myers Park 2:37.05 Providence Polar Bear %234 1/20/17
4 SHORES, Joel Southeast Guilford 2:37.63 Southwest Guilford Invitational #2
5 LUNDERGAN, James Cary 2:37.95 Wake County Invitational #2
6 MORRIS, Peter Unattached 2:38.00
7 BOGUCKI, Colton Unattached 2:38.50
8 WINDLE, Jacob Unattached 2:38.50
9 TATTER, John Reynolds, R. J. 2:39.00
10 BUTLER, Cameron West Rowan 2:39.57 NCRunners Holiday Invitational

Last Posted: 1/29/2017 6:32 AM

#7 Boys 1000 Meters

! JDL Fast Track 2:27.47 Thomas Bojanowski Wake Forest 12/1/2012 

Start Time: 1:50 PM (Day 2)

Section 1 of 10

Lane Athlete Team Seed Note
1 INMAN, Jacob Bandys 3:13.00
2 WARD, Anthony Hoke 3:14.00
3 BOLINGER, Triston South Rowan 3:18.60 ran 3:19 at East Rowan Polar Bear Meet %231
4 MORRISON-SMITH, Dashawn Hoke 3:18.76
5 OWENS, Taiquan Hoke 3:19.00
6 ALLEN, William Unattached 3:24.34 JDL - Champion HS Invite
7 LORCH, Kyle Bandys 3:28.00
8 CRAVER, Dalton Bandys NT

Section 2 of 10

Lane Athlete Team Seed Note
1 JIN, Ian North Mecklenburg 3:04.02 Visit Winston-Salem HS Kickoff
2 KNIGHT, Christon Wakefield 3:04.69 Wake County Invitational #2
3 ZINK, Andrew Lincoln Charter 3:08.47 Visit Winston-Salem HS Kickoff
4 HERMES, Curtis Lincoln Charter 3:08.74 Weddington Polar Bear %233
5 MOYA, Ari South Rowan 3:09.00 east Rowan Polar Bear Meet %232
6 WUNDER, Elliot Central Academy 3:09.47 NCRunners Holiday Invitational
7 LITTLEJOHN, Maleki South Rowan 3:10.00 ran 5:20-1600
8 DIXON, Travis Forbush 3:11.25 Visit Winston-Salem HS Kickoff

Section 3 of 10

Lane Athlete Team Seed Note
1 CONTI, Lucas Unattached 2:58.00 Based on 1600 Outdoor
2 WHITE, Matthew South Mecklenburg 2:59.05
3 WYRICK, Charlie Forbush 2:59.69 Mighty Explorer%23 4
4 ELLIS, logan Unattached 3:00.00 David Oliver Classic
5 WALKER, Ethan North Mecklenburg 3:00.70
6 SCHILD, Kenny Lincoln Charter 3:01.69 Visit Winston-Salem HS Kickoff
7 RAMSAY, Matthew West Rowan 3:02.19 NCRunners Holiday Invitational
8 WHITE, Tyler Unattached 3:03.00 David Oliver Classic

Section 4 of 10

Lane Athlete Team Seed Note
1 TURBEVILLE, Clint Unattached 2:55.00 David Oliver classic
2 ELOFA, Glodi Independence 2:55.14 David Oliver Classic
3 SOSA, Gabriel Central Academy 2:55.35
4 HARVIN, Nautica Unattached 2:55.48 NCRunners Holiday Invitational 2016
5 MONTGOMERY, Azlan Unattached 2:56.00
6 MCCAHILL, Cody Lake Norman 2:56.30 East Rowan Polar Bear %232 Dec 14%2C 2016
7 AMICK, Jackson North Mecklenburg 2:56.61 Visit Winston-Salem HS Kickoff
8 BARDEN, Alexander Unattached 2:58.00

Section 5 of 10

Lane Athlete Team Seed Note
1 SMITH, Cameron Independence 2:49.74 Mecklenburg Meet
2 MOREHEAD, Jamell Unattached 2:49.76 NCRunners Holiday Invitational
3 KEESOR, Chris Northwood 2:50.00
4 SCHNEIDER, Will Unattached 2:50.00
5 TERRY, Jabril Southeast Guilford 2:50.77 Southwest Guilford Invitational #2
6 NEWSOME, Brock West Forsyth 2:50.91 Forsyth County Series #3
7 PATRICK, Grant Southwest Guilford 2:51.10 SWG %232
8 CHAVEZ, Daniel Cuthbertson 2:51.71
9 ROMERO, Austin Asheboro 2:53.49 Visit Winston-Salem HS Kickoff
10 RICE, Nate Southeast Guilford 2:55.00

Section 6 of 10

Lane Athlete Team Seed Note
1 GIBSON, Robert Independence 2:47.80 Mecklenburg Meet
2 ATKINSON, Stephen Cary 2:47.90 Wake County
3 MCERLEAN, Connor Unattached 2:48.00 David Oliver classic
4 WOODS, Cameron Unattached 2:48.00 Based on 800 outdoor mark
5 KYLE, Tashaune Mount Tabor 2:48.05 Forsyth County Series #1
6 WORTHAM, Paris Cuthbertson 2:48.20
7 GORDON, Jacob Unattached 2:49.00 Based on 800 outdoor mark
8 RIVERS III, Nehemiah Unattached 2:49.00 AAU Club Nationals - Outdoor
9 WUNDER, Evan Central Academy 2:49.52
10 KIRSE, Sam Mount Tabor 2:49.74 Forsyth County Series #3

Section 7 of 10

Lane Athlete Team Seed Note
1 SINADA, Ahmed Page 2:43.66 Visit Winston-Salem Mini Meet - FRI PM
2 SALAAM, Azhane Unattached 2:44.00
3 MARTIN, Jackson Cary 2:44.01 JDL HS Dual Meet Challenge
4 HICHUE, Andre Corinth-Holders 2:44.40
5 OLDS, David Southwest Guilford 2:44.62 SEG polar bear
6 ANTHONY, Thomas Reynolds, R. J. 2:44.98
7 JURGENSMEYER, Eric Unattached 2:45.20 800m Time/Galleria Games
8 WITMER, Jamie Unattached 2:46.00 Eastern Highschool classic
9 MOUAT, Gavin South Iredell 2:47.17 David Oliver Classic
10 HARPER, Nick West Forsyth 2:47.31 Forsyth County Series #3

Section 8 of 10

Lane Athlete Team Seed Note
1 BARLEY, Patrick Providence 2:41.50 NCRunners Holiday Invitational
2 GLATZ, Carson Weddington 2:41.50
3 LARSON, Stephen Weddington 2:41.90
4 WALLACE, Daquan Mallard Creek 2:42.00 JDL Indoor Track
5 MANIATIS, Alex Unattached 2:42.40 Time Trial
6 PHILBIN, Carson Kell, Ardrey 2:42.80 1-5-17 marvin ridge
7 ISMAIL, Jameir Myers Park 2:42.86 Champion Fast Track HS Invitational
8 REYNOSO, Pablo South Mecklenburg 2:43.20
9 LY, Michael Myers Park 2:43.21 Champion Fast Track HS Invitational
10 HOPGOOD, Roy West Forsyth 2:43.31 Forsyth County Series #3

Section 9 of 10

Lane Athlete Team Seed Note
1 PETTY, Jalin Hopewell 2:39.90
2 BLALOCK, Nathaniel Unattached 2:40.00 no previoius 1000; 800m - 2:06
3 CHAMBERS, Jalen Unattached 2:40.00 FHSAA 3A District 9
4 STAMP, Chandelor Unattached 2:40.00 NC Runners
5 WARREN, Amir Unattached 2:40.00
6 HOLBROOK, Todd Reynolds, R. J. 2:40.14
7 THOMPSON, Nick Unattached 2:40.26
8 DURHAM, Kyle Weddington 2:40.34
9 BOWERS, John Unattached 2:40.70 Time Trial
10 BROWN, Kobe Southwest Guilford 2:41.19 JDL Champions

Section 10 of 10

Lane Athlete Team Seed Note
1 FERGUSON, Haywood South Mecklenburg 2:35.11 David Oliver Classic
2 HUNTER, Jacob Unattached 2:36.50
3 WILLIAMSON, Marshall Myers Park 2:37.05 Providence Polar Bear %234 1/20/17
4 SHORES, Joel Southeast Guilford 2:37.63 Southwest Guilford Invitational #2
5 LUNDERGAN, James Cary 2:37.95 Wake County Invitational #2
6 MORRIS, Peter Unattached 2:38.00
7 BOGUCKI, Colton Unattached 2:38.50
8 WINDLE, Jacob Unattached 2:38.50
9 TATTER, John Reynolds, R. J. 2:39.00
10 BUTLER, Cameron West Rowan 2:39.57 NCRunners Holiday Invitational

Last Posted: 1/29/2017 6:32 AM