Meet Logo
2017 Mighty Explorers Challenge #3
Dec 19, 2017

 Back to Timetable

RESULTS

#10 Men's 1600 Meters

Finals

PL JD Athlete Team Time Splits Pts HPL
1 WILEY, Lucas Reynolds, A. C. 4:42.32
34.28   34.43 34.66
(34.28) (34.28) (1:08.70) (1:43.36)
35.81 35.78 36.97 1:10.42
(2:19.17) (2:54.94) (3:31.91) (4:42.32)
10 1 (1)
2 KLESIUS, Henry Reynolds, A. C. 4:51.15
4:51.15
(4:51.15)
8 1 (2)
3 CHRISTENSEN, Tyler St. Stephens 4:54.29
4:54.29
(4:54.29)
6 1 (3)
4 MAYES, Adam West Stokes 4:57.86
4:57.86
(4:57.86)
5 1 (4)
5 BROWN, Tucker Watauga 4:59.46
4:59.46
(4:59.46)
4 1 (5)
6 PEASLEE, Curtis Northwest Guilford 4:59.61
34.72 36.61 3:48.30
(34.72) (1:11.32) (4:59.61)
3 1 (6)
7 JONCAS, Riley Northwest Guilford 5:00.11
35.00 4:25.11
(35.00) (5:00.11)
2 1 (7)
8 REYNOLDS, Kristian Patrick County 5:02.65 1 2 (1)
9 MORSE, Monroe Patrick County 5:04.32
5:04.32
(5:04.32)
  1 (8)
10 CHILDERS, Jacob St. Stephens 5:04.99
5:04.99
(5:04.99)
  1 (9)
11 DECKER, Chris Northwest Guilford 5:15.55
5:15.55
(5:15.55)
  1 (10)
12 MAGARACI, TJ West Stokes 5:20.24
5:20.24
(5:20.24)
  1 (11)
13 COPE, Ransom Ragsdale 5:22.84   2 (2)
14 VANBEURDEN, Macgregor St. Stephens 5:24.60   2 (3)
15 WANG, Wenzhuo St. Stephens 5:25.47
5:25.47
(5:25.47)
  1 (12)
16 BROWN, James Watauga 5:26.81
5:26.81
(5:26.81)
  1 (13)
17 FREEMAN, Rien Watauga 5:29.86   2 (4)
18 PARSONS, Joshua Northwest Guilford 5:32.52   2 (5)
19 DOYLE, Joey Northwest Guilford 5:36.32   2 (6)
20 TZOTSCHEW, Ivan Watauga 5:36.81   2 (7)
21 MOORE, Tristian Patrick County 5:40.75   2 (8)
22 WARSTLER, Josh West Davidson 5:40.81   2 (9)
23 CATHEY, Spencer Watauga 5:54.25   2 (10)
24 HUNT, Cameron West Davidson 6:01.43
6:01.43
(6:01.43)
  1 (14)
25 HONEA, Nathan Reynolds, A. C. 6:07.44   2 (11)
26 GAMBILL, Dalton East Wilkes 6:08.93   2 (12)
27 ALLMAN, Matthew West Davidson 6:12.68   2 (13)
28 SWICEGOOD, Ethan West Davidson 6:27.83   2 (14)
29 SWINK, Samuel West Davidson 6:28.27   2 (15)
BROWN, Jermey St. Stephens DNS  

Last Posted: 12/19/2017 6:22 PM

#10 Men's 1600 Meters

Finals

PL JD Athlete Team Time Splits Pts HPL
1 WILEY, Lucas Reynolds, A. C. 4:42.32
34.28   34.43 34.66
(34.28) (34.28) (1:08.70) (1:43.36)
35.81 35.78 36.97 1:10.42
(2:19.17) (2:54.94) (3:31.91) (4:42.32)
10 1 (1)
2 KLESIUS, Henry Reynolds, A. C. 4:51.15
4:51.15
(4:51.15)
8 1 (2)
3 CHRISTENSEN, Tyler St. Stephens 4:54.29
4:54.29
(4:54.29)
6 1 (3)
4 MAYES, Adam West Stokes 4:57.86
4:57.86
(4:57.86)
5 1 (4)
5 BROWN, Tucker Watauga 4:59.46
4:59.46
(4:59.46)
4 1 (5)
6 PEASLEE, Curtis Northwest Guilford 4:59.61
34.72 36.61 3:48.30
(34.72) (1:11.32) (4:59.61)
3 1 (6)
7 JONCAS, Riley Northwest Guilford 5:00.11
35.00 4:25.11
(35.00) (5:00.11)
2 1 (7)
8 REYNOLDS, Kristian Patrick County 5:02.65 1 2 (1)
9 MORSE, Monroe Patrick County 5:04.32
5:04.32
(5:04.32)
  1 (8)
10 CHILDERS, Jacob St. Stephens 5:04.99
5:04.99
(5:04.99)
  1 (9)
11 DECKER, Chris Northwest Guilford 5:15.55
5:15.55
(5:15.55)
  1 (10)
12 MAGARACI, TJ West Stokes 5:20.24
5:20.24
(5:20.24)
  1 (11)
13 COPE, Ransom Ragsdale 5:22.84   2 (2)
14 VANBEURDEN, Macgregor St. Stephens 5:24.60   2 (3)
15 WANG, Wenzhuo St. Stephens 5:25.47
5:25.47
(5:25.47)
  1 (12)
16 BROWN, James Watauga 5:26.81
5:26.81
(5:26.81)
  1 (13)
17 FREEMAN, Rien Watauga 5:29.86   2 (4)
18 PARSONS, Joshua Northwest Guilford 5:32.52   2 (5)
19 DOYLE, Joey Northwest Guilford 5:36.32   2 (6)
20 TZOTSCHEW, Ivan Watauga 5:36.81   2 (7)
21 MOORE, Tristian Patrick County 5:40.75   2 (8)
22 WARSTLER, Josh West Davidson 5:40.81   2 (9)
23 CATHEY, Spencer Watauga 5:54.25   2 (10)
24 HUNT, Cameron West Davidson 6:01.43
6:01.43
(6:01.43)
  1 (14)
25 HONEA, Nathan Reynolds, A. C. 6:07.44   2 (11)
26 GAMBILL, Dalton East Wilkes 6:08.93   2 (12)
27 ALLMAN, Matthew West Davidson 6:12.68   2 (13)
28 SWICEGOOD, Ethan West Davidson 6:27.83   2 (14)
29 SWINK, Samuel West Davidson 6:28.27   2 (15)
BROWN, Jermey St. Stephens DNS  

Last Posted: 12/19/2017 6:22 PM