Meet Logo
2017 Mighty Explorers Challenge #3
Dec 19, 2017

 Back to Timetable

STARTLIST

#12 Men's 500 Meters

Start Time: 5:00 PM

Section 1 of 3

Lane Athlete Team Seed Note
1 ANTHONY, Bryce Ragsdale 1:11.86 Mighty Explorers Challenge #1
2 GARRIS, Myshawn Ragsdale 1:12.08 Southwest Guilford Invitational #1
3 HAIRSTON, Joshua Northwest Guilford 1:14.19 Southwest Guilford Invitational #1
4 KELLY, Nathaniel Ragsdale 1:14.91 Southwest Guilford Invitational #1
5 DOWELL, Preston East Wilkes 1:15.00
6 RUSSO, Ian Northwest Guilford 1:16.15 Southwest Guilford Invitational #1
7 PALMER, Nicholas West Stokes 1:16.93 Mighty Explorers Challenge #1
8 HEMRIC, Brandon East Wilkes 1:17.34
9 BRADSHAW, Devin Northwest Guilford 1:18.02 Southwest Guilford Invitational #1

Section 2 of 3

Lane Athlete Team Seed Note
1 JOHNSON, Dorain Reynolds, A. C. 1:18.20
2 FREEMAN, Alex Watauga 1:18.50 Mighty Explorers Challenge #1
3 BURCHAM, James East Wilkes 1:20.14
4 WILES, Bobby East Wilkes 1:25.00
6 FESTA, Zander North Stokes 1:30.00
7 CRUZ-URIBE, Pedro St. Stephens 1:42.38 Mighty Explorers Challenge #1
8 LESTER, Jesse East Wilkes 1:57.44
9 CROTHERS, Sean Watauga NT

Section 3 of 3

Lane Athlete Team Seed Note
1 GONZALEZ, Burke Patrick County NT
2 LEIB, Brandon Northwest Guilford NT
3 LEWIS, Brandon West Davidson NT
4 LINGERFELT, Drew West Davidson NT
5 MCWHARTER, Liam Northwest Guilford NT
6 MIMS, David Watauga NT
7 MORRIS, William Patrick County NT
8 MORSE, Martin Patrick County NT
9 SCOTT, Marc Ragsdale NT

Last Posted: 12/19/2017 6:34 PM

#12 Men's 500 Meters

Start Time: 5:00 PM

Section 1 of 3

Lane Athlete Team Seed Note
1 ANTHONY, Bryce Ragsdale 1:11.86 Mighty Explorers Challenge #1
2 GARRIS, Myshawn Ragsdale 1:12.08 Southwest Guilford Invitational #1
3 HAIRSTON, Joshua Northwest Guilford 1:14.19 Southwest Guilford Invitational #1
4 KELLY, Nathaniel Ragsdale 1:14.91 Southwest Guilford Invitational #1
5 DOWELL, Preston East Wilkes 1:15.00
6 RUSSO, Ian Northwest Guilford 1:16.15 Southwest Guilford Invitational #1
7 PALMER, Nicholas West Stokes 1:16.93 Mighty Explorers Challenge #1
8 HEMRIC, Brandon East Wilkes 1:17.34
9 BRADSHAW, Devin Northwest Guilford 1:18.02 Southwest Guilford Invitational #1

Section 2 of 3

Lane Athlete Team Seed Note
1 JOHNSON, Dorain Reynolds, A. C. 1:18.20
2 FREEMAN, Alex Watauga 1:18.50 Mighty Explorers Challenge #1
3 BURCHAM, James East Wilkes 1:20.14
4 WILES, Bobby East Wilkes 1:25.00
6 FESTA, Zander North Stokes 1:30.00
7 CRUZ-URIBE, Pedro St. Stephens 1:42.38 Mighty Explorers Challenge #1
8 LESTER, Jesse East Wilkes 1:57.44
9 CROTHERS, Sean Watauga NT

Section 3 of 3

Lane Athlete Team Seed Note
1 GONZALEZ, Burke Patrick County NT
2 LEIB, Brandon Northwest Guilford NT
3 LEWIS, Brandon West Davidson NT
4 LINGERFELT, Drew West Davidson NT
5 MCWHARTER, Liam Northwest Guilford NT
6 MIMS, David Watauga NT
7 MORRIS, William Patrick County NT
8 MORSE, Martin Patrick County NT
9 SCOTT, Marc Ragsdale NT

Last Posted: 12/19/2017 6:34 PM