Meet Logo
2017 UCS Invitational
Feb 18, 2017

 Back to Timetable

PERFORMANCE LIST

#7 Men's 800 Meters

! JDL Fast Track 1:48.27 Brandon Johnson Nike 1/31/2015 

Athlete Team Seed Note
1 KIRUI, Kelvin Campbell 1:53.25 UNCG Dual Meet Madness
2 JONES, Dorian USC Upstate 1:54.02 Charlotte Invitational
3 CYPRESS, Avery Queens (N.C.) 1:54.51 2016 Liberty Twilight
4 DENLINGER, Tyler Eastern Mennonite 1:54.56 2016 Colonial Relays
5 CLARK, Cole William and Mary 1:55.04 Virginia Challenge
6 TYREE, Canoy Unattached 1:55.51 USATF South Zone Championship
7 HEINICKE-PEART, Matthew William and Mary 1:56.14 Virginia Challenge
8 ROBERTS, Jake Washington and Lee 1:56.71 ODAC Outdoor Track & Field Championships
9 MULLINS, Brandon Coker 1:57.09 South Atlantic Conference Championship
10 HITE, Aubrey Lenoir-Rhyne 1:57.14 Last Chance Meet
11 ZACHARIOU, Christos Tennessee Wesleyan 1:57.25 Emory Crossplex Invitational
12 COX, Nickolas Unattached 1:58.00
13 MILES, Marcus USC Upstate 1:58.46 2016 Phoenix Invitational
14 MEALING, Roman USC Upstate 1:58.65 2016 Adidas Winthrop University Invitational
15 PAYTON, Darren Tennessee Wesleyan 1:58.75 Emory Crossplex Invitational
16 DUELL, Casper Campbell 1:59.00
17 JACKSON, Anthony Carson-Newman 1:59.06 South Atlantic Conference Championship
18 CHAVEZ-GUTIERREZ, Raul William and Mary 1:59.29 2017 Wesley A. Brown Men's Invitational
19 MEYER, Matthieu Randolph 1:59.30 ODAC Outdoor Track & Field Championships
20 LANCASTER, Daniel Montreat 1:59.39 Charlotte 49er Classic
21 PRICHARD, Jeremy Methodist 1:59.55 Aggie Last Chance
22 CARTER, Alex Lee (Tenn.) 1:59.74 Samford Two Day Open Indoor 2017
23 WYNN, Ka'Deem Campbell 2:00.90 Camel City Invitational
24 GUISASOLA, Aitor Unattached 2:01.70 Durango (Spain)
25 SCHLOTT, Max Washington and Lee 2:02.25 ODAC Outdoor Track & Field Championships
26 AYERS, Connor Unattached 2:03.00 NCHSAA State Championships
27 HAIZEL-COBBINA, Johnny Bridgewater (Va.) 2:03.33 Finn Pincus Invitational
28 BAILEY, Adam Bridgewater (Va.) 2:03.90 Finn Pincus Invitational
29 WILLIAMS, Robert Queens (N.C.) 2:04.07 JDL College Kick-off Classic
30 PHILLIPS, Jeb Montreat 2:04.35 Camel City Invitational
31 SCHROEDER, Jordan Unattached 2:04.75 Sewanee Tiger Indoor Invitational
32 GARRISON, Dontonio Unattached 2:06.00
33 ADKINS, Josh Lenoir-Rhyne 2:06.15 Buccaneer Track & Field Invitational
34 ADIMU, Akanni Clayton State 2:09.76 BSC Panther Indoor Icebreaker
35 HODGE, Brendon Unattached 2:14.30 Mighty Explorers Challenge #1
36 TONJA, Endashaw Methodist NT NT

Last Posted: 2/18/2017 6:38 PM

#7 Men's 800 Meters

! JDL Fast Track 1:48.27 Brandon Johnson Nike 1/31/2015 

Athlete Team Seed Note
1 KIRUI, Kelvin Campbell 1:53.25 UNCG Dual Meet Madness
2 JONES, Dorian USC Upstate 1:54.02 Charlotte Invitational
3 CYPRESS, Avery Queens (N.C.) 1:54.51 2016 Liberty Twilight
4 DENLINGER, Tyler Eastern Mennonite 1:54.56 2016 Colonial Relays
5 CLARK, Cole William and Mary 1:55.04 Virginia Challenge
6 TYREE, Canoy Unattached 1:55.51 USATF South Zone Championship
7 HEINICKE-PEART, Matthew William and Mary 1:56.14 Virginia Challenge
8 ROBERTS, Jake Washington and Lee 1:56.71 ODAC Outdoor Track & Field Championships
9 MULLINS, Brandon Coker 1:57.09 South Atlantic Conference Championship
10 HITE, Aubrey Lenoir-Rhyne 1:57.14 Last Chance Meet
11 ZACHARIOU, Christos Tennessee Wesleyan 1:57.25 Emory Crossplex Invitational
12 COX, Nickolas Unattached 1:58.00
13 MILES, Marcus USC Upstate 1:58.46 2016 Phoenix Invitational
14 MEALING, Roman USC Upstate 1:58.65 2016 Adidas Winthrop University Invitational
15 PAYTON, Darren Tennessee Wesleyan 1:58.75 Emory Crossplex Invitational
16 DUELL, Casper Campbell 1:59.00
17 JACKSON, Anthony Carson-Newman 1:59.06 South Atlantic Conference Championship
18 CHAVEZ-GUTIERREZ, Raul William and Mary 1:59.29 2017 Wesley A. Brown Men's Invitational
19 MEYER, Matthieu Randolph 1:59.30 ODAC Outdoor Track & Field Championships
20 LANCASTER, Daniel Montreat 1:59.39 Charlotte 49er Classic
21 PRICHARD, Jeremy Methodist 1:59.55 Aggie Last Chance
22 CARTER, Alex Lee (Tenn.) 1:59.74 Samford Two Day Open Indoor 2017
23 WYNN, Ka'Deem Campbell 2:00.90 Camel City Invitational
24 GUISASOLA, Aitor Unattached 2:01.70 Durango (Spain)
25 SCHLOTT, Max Washington and Lee 2:02.25 ODAC Outdoor Track & Field Championships
26 AYERS, Connor Unattached 2:03.00 NCHSAA State Championships
27 HAIZEL-COBBINA, Johnny Bridgewater (Va.) 2:03.33 Finn Pincus Invitational
28 BAILEY, Adam Bridgewater (Va.) 2:03.90 Finn Pincus Invitational
29 WILLIAMS, Robert Queens (N.C.) 2:04.07 JDL College Kick-off Classic
30 PHILLIPS, Jeb Montreat 2:04.35 Camel City Invitational
31 SCHROEDER, Jordan Unattached 2:04.75 Sewanee Tiger Indoor Invitational
32 GARRISON, Dontonio Unattached 2:06.00
33 ADKINS, Josh Lenoir-Rhyne 2:06.15 Buccaneer Track & Field Invitational
34 ADIMU, Akanni Clayton State 2:09.76 BSC Panther Indoor Icebreaker
35 HODGE, Brendon Unattached 2:14.30 Mighty Explorers Challenge #1
36 TONJA, Endashaw Methodist NT NT

Last Posted: 2/18/2017 6:38 PM