Meet Logo
RHFitPro HS Elite Invitational
Jan 26-27 2018

 Back to Timetable

RESULTS

#17 Girls 1600 Meters

$ JDL Fast Track 4:49.78 Ryen Frazier Unattached 12/20/2014 
! HS Facility 4:49.78 Ryen Frazier Unattached 12/20/2014 
% RHFitPro Elite 5:08.52 Julia Wood Unattached 2015

Finals

PL JD Athlete Team Time Splits HPL
1 REITER, Jenna West Carteret 5:13.42
36.62 37.67 39.47 40.28
(36.62) (1:14.28) (1:53.75) (2:34.02)
40.55 41.23 40.54 37.10
(3:14.57) (3:55.79) (4:36.33) (5:13.42)
5 (1)
2 PARRISH, Sarah Providence 5:13.95
36.81 37.81 39.45 40.19
(36.81) (1:14.61) (1:54.05) (2:34.24)
40.38 41.30 40.62 37.44
(3:14.61) (3:55.90) (4:36.52) (5:13.95)
5 (2)
3 KINCAID, Emma Grimsley 5:18.59
39.25 38.55 39.45 41.69
(39.25) (1:17.79) (1:57.23) (2:38.92)
42.49 41.51 39.95 35.73
(3:21.40) (4:02.91) (4:42.86) (5:18.59)
5 (3)
4 MUEHLEMAN, Isabel Unattached 5:20.76
39.19 39.39 40.96 40.89
(39.19) (1:18.58) (1:59.54) (2:40.42)
40.75 41.71 39.92 37.98
(3:21.16) (4:02.87) (4:42.79) (5:20.76)
5 (4)
5 CRONK, Justine Providence Day School 5:21.46 4 (1)
6 BURKE, Sydney Weddington 5:21.50
37.45 38.13 40.47 41.85
(37.45) (1:15.57) (1:56.04) (2:37.89)
43.59 41.64 40.17 38.23
(3:21.47) (4:03.11) (4:43.27) (5:21.50)
5 (5)
7 KILBY, Anna-Kathyrn Forbush 5:21.86
37.98 40.00 41.48 41.48
(37.98) (1:17.97) (1:59.45) (2:40.93)
41.58 42.58 41.30 35.50
(3:22.50) (4:05.08) (4:46.37) (5:21.86)
5 (6)
8 WHITWORTH, Frances Mount Tabor 5:23.04
37.58 38.55 40.67 41.40
(37.58) (1:16.13) (1:56.79) (2:38.19)
42.95 42.05 41.30 38.57
(3:21.13) (4:03.18) (4:44.47) (5:23.04)
5 (7)
9 BURKETT, Caitlyn Unattached 5:23.07 4 (2)
10 PETIT, Camryn Unattached 5:23.21
38.50 38.18 40.34 41.66
(38.50) (1:16.67) (1:57.01) (2:38.67)
43.10 41.90 41.21 38.35
(3:21.77) (4:03.66) (4:44.87) (5:23.21)
5 (8)
11 WONG, Sofia Grimsley 5:23.38 4 (3)
12 HELMS , Leah Cuthbertson 5:23.79 4 (4)
13 WHOOLERY, Hayley West Johnston 5:25.07
39.31 39.71 40.71 41.32
(39.31) (1:19.01) (1:59.72) (2:41.03)
42.07 41.77 41.64 38.58
(3:23.10) (4:04.86) (4:46.50) (5:25.07)
5 (9)
14 COLE, Kaitlyn Marvin Ridge 5:25.34 4 (5)
15 HILL , Madeline Cuthbertson 5:27.36 3 (1)
16 HERMAN, Tori Unattached 5:27.37
38.82 39.67 41.25 41.53
(38.82) (1:18.48) (1:59.73) (2:41.25)
41.48 42.61 41.46 40.58
(3:22.73) (4:05.34) (4:46.79) (5:27.37)
5 (10)
17 WALLACE, Emily Unattached 5:27.65 3 (2)
18 FREDERICKS, Emma Northern Guilford 5:28.96 4 (6)
19 HITCHCOCK, Gabi South Brunswick 5:29.49 3 (3)
20 RYAN, Joelle Myers Park 5:30.22 4 (7)
21 LINEBERRY, Jenna Mount Tabor 5:31.13 4 (8)
22 VOGEL, Kelsey Green Hope 5:31.36 3 (4)
23 ROVNAK, Alina Cardinal Gibbons 5:31.68 3 (5)
24 DAVILA, Tess Green Hope 5:33.89 2 (1)
25 BUFALINI , Isabella Topsail 5:34.11 4 (9)
26 CHERRY, Kristen Unattached 5:34.63 3 (6)
27 GRAY, Brenda Myers Park 5:35.66 3 (7)
28 BUZITSKY, Emilie Unattached 5:35.73 3 (8)
29 SPADA, Sophie Charlotte Country Day School 5:36.56 3 (9)
30 HOGAN, Reese Croatan 5:36.61 2 (2)
31 ONTIVEROS, Sheccid Ledford 5:37.06 2 (3)
32 MCGOWAN, Molly Cardinal Gibbons 5:37.34
39.08 39.22 41.36 42.17
(39.08) (1:18.30) (1:59.66) (2:41.83)
43.64 44.72 44.19 42.97
(3:25.47) (4:10.18) (4:54.37) (5:37.34)
5 (11)
33 CAULDER, Delaney Marvin Ridge 5:37.41 2 (4)
34 HOWELL, Katie Northern Guilford 5:37.95 3 (10)
35 DELUCA, Makenna Croatan 5:38.26 2 (5)
36 HOLMES, Kiley West Forsyth 5:39.55 4 (10)
37 GRIMES, Sarah Broughton 5:41.85 2 (6)
38 WOOLLERY, Jennifer Unattached 5:42.50 2 (7)
39 GRIMM, Maidson Unattached 5:42.70 4 (11)
40 HARDIMAN, Jessica Northern Guilford 5:43.22 3 (11)
41 THOMMEN, Ilana Weddington 5:43.81 3 (12)
42 YONCE, Kennedy Unattached 5:44.60 3 (13)
43 OBRIEN, Gwen Croatan 5:45.42 1 (1)
44 SUITTE, Alayna Southeast Raleigh 5:45.98 4 (12)
45 CLARK, Lauren Southeast Raleigh 5:50.29 2 (8)
46 HALLEY, Catherine Providence 5:50.73 1 (2)
47 ROBINSON, Brooke Unattached 5:50.87 2 (9)
48 PONDER, Carly Mount Tabor 5:50.93 1 (3)
49 FRANTZ, Emerson Davie County 5:51.19 2 (10)
50 SIMMONS, Taylor Unattached 5:56.63 1 (4)
51 CRONK, Regan Providence Day School 5:58.55 2 (11)
52 NOON, Meghan Providence 5:59.28 2 (12)
53 BORN, Caity Lincoln Charter 5:59.83 2 (13)
54 UTESCH, Anna Marvin Ridge 6:00.00 2 (14)
55 WOODWARD, Taylor Unattached 6:02.48 1 (5)
56 ASWELL, Nicole Pine Lake Prep 6:03.46 1 (6)
57 CONNICK, Jessie Unattached 6:03.91 1 (7)
ST. HILAIRE , Kaitlyn Cuthbertson DNF
JONES, Parker South Iredell DNF
JONES, Ashley Pine Lake Prep DNF
SOSA, Celeste South Iredell DNF
RIVERS, Samya Smith, E. E. DNF
ATHLETICS, Tri-Cities Unattached DNS
GONZALEZ, Karen South Iredell DNS
STRANGE, Jonna Unattached DNS
BROWN, Yuri Southeast Guilford DNS

Last Posted: 1/27/2018 2:47 PM

#17 Girls 1600 Meters

$ JDL Fast Track 4:49.78 Ryen Frazier Unattached 12/20/2014 
! HS Facility 4:49.78 Ryen Frazier Unattached 12/20/2014 
% RHFitPro Elite 5:08.52 Julia Wood Unattached 2015

Finals

PL JD Athlete Team Time Splits HPL
1 REITER, Jenna West Carteret 5:13.42
36.62 37.67 39.47 40.28
(36.62) (1:14.28) (1:53.75) (2:34.02)
40.55 41.23 40.54 37.10
(3:14.57) (3:55.79) (4:36.33) (5:13.42)
5 (1)
2 PARRISH, Sarah Providence 5:13.95
36.81 37.81 39.45 40.19
(36.81) (1:14.61) (1:54.05) (2:34.24)
40.38 41.30 40.62 37.44
(3:14.61) (3:55.90) (4:36.52) (5:13.95)
5 (2)
3 KINCAID, Emma Grimsley 5:18.59
39.25 38.55 39.45 41.69
(39.25) (1:17.79) (1:57.23) (2:38.92)
42.49 41.51 39.95 35.73
(3:21.40) (4:02.91) (4:42.86) (5:18.59)
5 (3)
4 MUEHLEMAN, Isabel Unattached 5:20.76
39.19 39.39 40.96 40.89
(39.19) (1:18.58) (1:59.54) (2:40.42)
40.75 41.71 39.92 37.98
(3:21.16) (4:02.87) (4:42.79) (5:20.76)
5 (4)
5 CRONK, Justine Providence Day School 5:21.46 4 (1)
6 BURKE, Sydney Weddington 5:21.50
37.45 38.13 40.47 41.85
(37.45) (1:15.57) (1:56.04) (2:37.89)
43.59 41.64 40.17 38.23
(3:21.47) (4:03.11) (4:43.27) (5:21.50)
5 (5)
7 KILBY, Anna-Kathyrn Forbush 5:21.86
37.98 40.00 41.48 41.48
(37.98) (1:17.97) (1:59.45) (2:40.93)
41.58 42.58 41.30 35.50
(3:22.50) (4:05.08) (4:46.37) (5:21.86)
5 (6)
8 WHITWORTH, Frances Mount Tabor 5:23.04
37.58 38.55 40.67 41.40
(37.58) (1:16.13) (1:56.79) (2:38.19)
42.95 42.05 41.30 38.57
(3:21.13) (4:03.18) (4:44.47) (5:23.04)
5 (7)
9 BURKETT, Caitlyn Unattached 5:23.07 4 (2)
10 PETIT, Camryn Unattached 5:23.21
38.50 38.18 40.34 41.66
(38.50) (1:16.67) (1:57.01) (2:38.67)
43.10 41.90 41.21 38.35
(3:21.77) (4:03.66) (4:44.87) (5:23.21)
5 (8)
11 WONG, Sofia Grimsley 5:23.38 4 (3)
12 HELMS , Leah Cuthbertson 5:23.79 4 (4)
13 WHOOLERY, Hayley West Johnston 5:25.07
39.31 39.71 40.71 41.32
(39.31) (1:19.01) (1:59.72) (2:41.03)
42.07 41.77 41.64 38.58
(3:23.10) (4:04.86) (4:46.50) (5:25.07)
5 (9)
14 COLE, Kaitlyn Marvin Ridge 5:25.34 4 (5)
15 HILL , Madeline Cuthbertson 5:27.36 3 (1)
16 HERMAN, Tori Unattached 5:27.37
38.82 39.67 41.25 41.53
(38.82) (1:18.48) (1:59.73) (2:41.25)
41.48 42.61 41.46 40.58
(3:22.73) (4:05.34) (4:46.79) (5:27.37)
5 (10)
17 WALLACE, Emily Unattached 5:27.65 3 (2)
18 FREDERICKS, Emma Northern Guilford 5:28.96 4 (6)
19 HITCHCOCK, Gabi South Brunswick 5:29.49 3 (3)
20 RYAN, Joelle Myers Park 5:30.22 4 (7)
21 LINEBERRY, Jenna Mount Tabor 5:31.13 4 (8)
22 VOGEL, Kelsey Green Hope 5:31.36 3 (4)
23 ROVNAK, Alina Cardinal Gibbons 5:31.68 3 (5)
24 DAVILA, Tess Green Hope 5:33.89 2 (1)
25 BUFALINI , Isabella Topsail 5:34.11 4 (9)
26 CHERRY, Kristen Unattached 5:34.63 3 (6)
27 GRAY, Brenda Myers Park 5:35.66 3 (7)
28 BUZITSKY, Emilie Unattached 5:35.73 3 (8)
29 SPADA, Sophie Charlotte Country Day School 5:36.56 3 (9)
30 HOGAN, Reese Croatan 5:36.61 2 (2)
31 ONTIVEROS, Sheccid Ledford 5:37.06 2 (3)
32 MCGOWAN, Molly Cardinal Gibbons 5:37.34
39.08 39.22 41.36 42.17
(39.08) (1:18.30) (1:59.66) (2:41.83)
43.64 44.72 44.19 42.97
(3:25.47) (4:10.18) (4:54.37) (5:37.34)
5 (11)
33 CAULDER, Delaney Marvin Ridge 5:37.41 2 (4)
34 HOWELL, Katie Northern Guilford 5:37.95 3 (10)
35 DELUCA, Makenna Croatan 5:38.26 2 (5)
36 HOLMES, Kiley West Forsyth 5:39.55 4 (10)
37 GRIMES, Sarah Broughton 5:41.85 2 (6)
38 WOOLLERY, Jennifer Unattached 5:42.50 2 (7)
39 GRIMM, Maidson Unattached 5:42.70 4 (11)
40 HARDIMAN, Jessica Northern Guilford 5:43.22 3 (11)
41 THOMMEN, Ilana Weddington 5:43.81 3 (12)
42 YONCE, Kennedy Unattached 5:44.60 3 (13)
43 OBRIEN, Gwen Croatan 5:45.42 1 (1)
44 SUITTE, Alayna Southeast Raleigh 5:45.98 4 (12)
45 CLARK, Lauren Southeast Raleigh 5:50.29 2 (8)
46 HALLEY, Catherine Providence 5:50.73 1 (2)
47 ROBINSON, Brooke Unattached 5:50.87 2 (9)
48 PONDER, Carly Mount Tabor 5:50.93 1 (3)
49 FRANTZ, Emerson Davie County 5:51.19 2 (10)
50 SIMMONS, Taylor Unattached 5:56.63 1 (4)
51 CRONK, Regan Providence Day School 5:58.55 2 (11)
52 NOON, Meghan Providence 5:59.28 2 (12)
53 BORN, Caity Lincoln Charter 5:59.83 2 (13)
54 UTESCH, Anna Marvin Ridge 6:00.00 2 (14)
55 WOODWARD, Taylor Unattached 6:02.48 1 (5)
56 ASWELL, Nicole Pine Lake Prep 6:03.46 1 (6)
57 CONNICK, Jessie Unattached 6:03.91 1 (7)
ST. HILAIRE , Kaitlyn Cuthbertson DNF
JONES, Parker South Iredell DNF
JONES, Ashley Pine Lake Prep DNF
SOSA, Celeste South Iredell DNF
RIVERS, Samya Smith, E. E. DNF
ATHLETICS, Tri-Cities Unattached DNS
GONZALEZ, Karen South Iredell DNS
STRANGE, Jonna Unattached DNS
BROWN, Yuri Southeast Guilford DNS

Last Posted: 1/27/2018 2:47 PM