Meet Logo
2018 Green and Gold NC/VA Border Clash
Jan 6, 2018

 Back to Timetable

RESULTS

#16 Boys 1000 Meters

% HS Facility 2:29.45 Elijah Inuwa Central Academy of Technology 2/7/2015 
! JDL Fast Track 2:27.47 Thomas Bojanowski Wake Forest 12/1/2012 

Finals

PL JD Athlete Team Time Splits HPL
1 WOODS, Theo Glass, E. C. 2:33.90
28.94 29.61 31.15 32.12
(28.94) (58.55) (1:29.69) (2:01.81)
5 (1)
2 BROWN, Kobe Southwest Guilford 2:36.94
29.00 29.86 31.93 33.65
(29.00) (58.86) (1:30.78) (2:04.43)
5 (2)
3 RISSE, Brian North Lincoln 2:42.25
31.23 32.33 33.39 33.44
(31.23) (1:03.55) (1:36.94) (2:10.38)
.84      
(2:11.21)      
5 (3)
4 EBERT, Ben Hough, W.A. 2:42.61
30.78 32.56 33.94
(30.78) (1:03.33) (1:37.27)
5 (4)
5 RISSE, Jason North Lincoln 2:43.40
31.74 32.22 33.50 33.57
(31.74) (1:03.96) (1:37.46) (2:11.02)
5 (5)
6 VO, Daniel Green Hope 2:43.98
31.42 32.32 33.43 34.00
(31.42) (1:03.73) (1:37.16) (2:11.15)
5 (6)
7 BROCK, Ben Asheville 2:45.81
32.23 32.58 33.81 34.59
(32.23) (1:04.81) (1:38.61) (2:13.20)
5 (7)
8 GRANT, Johnny North Lincoln 2:47.11
31.41 32.61 33.91 34.52
(31.41) (1:04.01) (1:37.92) (2:12.44)
5 (8)
9 SURRATT, Brent South Davidson 2:50.28 4 (1)
10 BELL, Will Leesville Road 2:51.50 4 (2)
11 REED, Hayden Leesville Road 2:52.14
32.53 32.95 34.43 36.04
(32.53) (1:05.47) (1:39.90) (2:15.94)
5 (9)
12 TSEGAY, Aman Southwest Guilford 2:55.44 4 (3)
13 RICHARDS, Luke Heritage (Ly) 2:56.60 3 (1)
14 GLEATON, Kevin North Mecklenburg 2:56.63 3 (2)
15 ROBINSON, Holden Wythe, George (W) 2:57.34 4 (4)
16 MYAING, Dylan Glass, E. C. 2:57.62 4 (5)
17 IRVING, Jacob Millbrook 2:57.74 3 (3)
18 OHMANN, Zach Leesville Road 2:58.20 4 (6)
19 WILLIAMS, Brian Southeast Raleigh 2:58.52 4 (7)
20 REEVES, Harrison Hough, W.A. 2:59.14 3 (4)
21 RHYMER, Everette South Davidson 3:01.81 3 (5)
22 MAYES, Adam West Stokes 3:02.46 3 (6)
23 DAVID, Carter Franklin County 3:02.78 3 (7)
24 NOYOLA MARTINEZ, Eddy Parkland 3:03.13 1 (1)
25 HENDERSON, Justin Independence 3:04.26 2 (1)
26 ZIMMERMAN, Dalton Ledford 3:05.72 1 (2)
27 CAMARILLO, Tony Parkland 3:06.00 2 (2)
28 ADKINS, Jacob West Stokes 3:06.18 4 (8)
29 LAMPE, Ryan Hough, W.A. 3:06.24 3 (8)
30 ORTIZ, Adrian North Henderson 3:06.41 2 (3)
31 DAVENPORT, Ahmir Hillside 3:07.26 3 (9)
32 MOUTOS, Matthew West Stokes 3:10.53 2 (4)
33 REYNA, Aidan Ledford 3:12.58 1 (3)
34 THOMAS, Jaden Millbrook 3:12.76 1 (4)
35 CASTILLO, Gustavo Parkland 3:13.18 2 (5)
36 WILLIAMS, Xavier Independence 3:16.59 2 (6)
37 LONG, Christian North Henderson 3:17.58 1 (5)
38 CHHETRI, Sandeep Southwest Guilford 3:24.07 1 (6)
39 MONTGOMERY, Azlan Wythe, George (W) 3:42.73 1 (7)
40 CARO, Cesar South Stokes 3:52.84 1 (8)
AMICK, Jackson North Mecklenburg DNF
PAWL, Andrew Pine Lake Prep DNS
MCCURRY, Mathew Pine Lake Prep DNS
KINDER, Samuel Glass, E. C. DNS
BAINE, Shively Franklin County DNS
MCBRIDE, Finn Green Hope DNS

Last Posted: 1/6/2018 3:55 PM

#16 Boys 1000 Meters

% HS Facility 2:29.45 Elijah Inuwa Central Academy of Technology 2/7/2015 
! JDL Fast Track 2:27.47 Thomas Bojanowski Wake Forest 12/1/2012 

Finals

PL JD Athlete Team Time Splits HPL
1 WOODS, Theo Glass, E. C. 2:33.90
28.94 29.61 31.15 32.12
(28.94) (58.55) (1:29.69) (2:01.81)
5 (1)
2 BROWN, Kobe Southwest Guilford 2:36.94
29.00 29.86 31.93 33.65
(29.00) (58.86) (1:30.78) (2:04.43)
5 (2)
3 RISSE, Brian North Lincoln 2:42.25
31.23 32.33 33.39 33.44
(31.23) (1:03.55) (1:36.94) (2:10.38)
.84      
(2:11.21)      
5 (3)
4 EBERT, Ben Hough, W.A. 2:42.61
30.78 32.56 33.94
(30.78) (1:03.33) (1:37.27)
5 (4)
5 RISSE, Jason North Lincoln 2:43.40
31.74 32.22 33.50 33.57
(31.74) (1:03.96) (1:37.46) (2:11.02)
5 (5)
6 VO, Daniel Green Hope 2:43.98
31.42 32.32 33.43 34.00
(31.42) (1:03.73) (1:37.16) (2:11.15)
5 (6)
7 BROCK, Ben Asheville 2:45.81
32.23 32.58 33.81 34.59
(32.23) (1:04.81) (1:38.61) (2:13.20)
5 (7)
8 GRANT, Johnny North Lincoln 2:47.11
31.41 32.61 33.91 34.52
(31.41) (1:04.01) (1:37.92) (2:12.44)
5 (8)
9 SURRATT, Brent South Davidson 2:50.28 4 (1)
10 BELL, Will Leesville Road 2:51.50 4 (2)
11 REED, Hayden Leesville Road 2:52.14
32.53 32.95 34.43 36.04
(32.53) (1:05.47) (1:39.90) (2:15.94)
5 (9)
12 TSEGAY, Aman Southwest Guilford 2:55.44 4 (3)
13 RICHARDS, Luke Heritage (Ly) 2:56.60 3 (1)
14 GLEATON, Kevin North Mecklenburg 2:56.63 3 (2)
15 ROBINSON, Holden Wythe, George (W) 2:57.34 4 (4)
16 MYAING, Dylan Glass, E. C. 2:57.62 4 (5)
17 IRVING, Jacob Millbrook 2:57.74 3 (3)
18 OHMANN, Zach Leesville Road 2:58.20 4 (6)
19 WILLIAMS, Brian Southeast Raleigh 2:58.52 4 (7)
20 REEVES, Harrison Hough, W.A. 2:59.14 3 (4)
21 RHYMER, Everette South Davidson 3:01.81 3 (5)
22 MAYES, Adam West Stokes 3:02.46 3 (6)
23 DAVID, Carter Franklin County 3:02.78 3 (7)
24 NOYOLA MARTINEZ, Eddy Parkland 3:03.13 1 (1)
25 HENDERSON, Justin Independence 3:04.26 2 (1)
26 ZIMMERMAN, Dalton Ledford 3:05.72 1 (2)
27 CAMARILLO, Tony Parkland 3:06.00 2 (2)
28 ADKINS, Jacob West Stokes 3:06.18 4 (8)
29 LAMPE, Ryan Hough, W.A. 3:06.24 3 (8)
30 ORTIZ, Adrian North Henderson 3:06.41 2 (3)
31 DAVENPORT, Ahmir Hillside 3:07.26 3 (9)
32 MOUTOS, Matthew West Stokes 3:10.53 2 (4)
33 REYNA, Aidan Ledford 3:12.58 1 (3)
34 THOMAS, Jaden Millbrook 3:12.76 1 (4)
35 CASTILLO, Gustavo Parkland 3:13.18 2 (5)
36 WILLIAMS, Xavier Independence 3:16.59 2 (6)
37 LONG, Christian North Henderson 3:17.58 1 (5)
38 CHHETRI, Sandeep Southwest Guilford 3:24.07 1 (6)
39 MONTGOMERY, Azlan Wythe, George (W) 3:42.73 1 (7)
40 CARO, Cesar South Stokes 3:52.84 1 (8)
AMICK, Jackson North Mecklenburg DNF
PAWL, Andrew Pine Lake Prep DNS
MCCURRY, Mathew Pine Lake Prep DNS
KINDER, Samuel Glass, E. C. DNS
BAINE, Shively Franklin County DNS
MCBRIDE, Finn Green Hope DNS

Last Posted: 1/6/2018 3:55 PM