Meet Logo
2018 Green and Gold NC/VA Border Clash
Jan 6, 2018

 Back to Timetable

RESULTS

#12 Boys 1600 Meters

% HS Facility 4:14.56 Bakri Abushouk Cary 2/9/2013 
! JDL Fast Track 4:14.56 Bakri Abushouk Cary 2/9/2013 

Finals

PL JD Athlete Team Time Splits HPL
1 MCBRIDE, Finn Green Hope 4:26.96
32.74 37.14 36.20 34.18
(32.74) (1:09.88) (1:46.08) (2:20.26)
31.64 32.61 31.94 30.53
(2:51.89) (3:24.50) (3:56.44) (4:26.96)
3 (1)
2 MENDENHALL, Dakota Forbush 4:27.22
32.95 37.01 36.38 34.21
(32.95) (1:09.95) (1:46.33) (2:20.54)
31.57 32.53 32.06 30.54
(2:52.11) (3:24.63) (3:56.69) (4:27.22)
3 (2)
3 RISSE, Brian North Lincoln 4:29.82
32.78 37.06 36.38 34.17
(32.78) (1:09.84) (1:46.22) (2:20.38)
32.14 1:04.74 32.58  
(2:52.51) (3:57.24) (4:29.82)  
3 (3)
4 TURNER, Davis Asheville 4:32.14
33.28 36.90 36.28 34.15
(33.28) (1:10.17) (1:46.45) (2:20.60)
31.50 32.76 32.05 35.25
(2:52.09) (3:24.85) (3:56.90) (4:32.14)
3 (4)
5 KEMPER, Ryan Green Hope 4:32.99
33.06 37.23 35.68 34.02
(33.06) (1:10.29) (1:45.97) (2:19.99)
32.07 33.00   1:07.96
(2:52.05) (3:25.04) (3:25.04) (4:32.99)
3 (5)
6 OLDS, David Southwest Guilford 4:34.32
32.81 37.31 36.21 34.59
(32.81) (1:10.12) (1:46.32) (2:20.91)
32.57 33.17 33.88 33.81
(2:53.47) (3:26.63) (4:00.51) (4:34.32)
3 (6)
7 EBERT, Ben Hough, W.A. 4:35.60
32.48 37.96 36.47 34.71
(32.48) (1:10.44) (1:46.90) (2:21.61)
33.96 34.63 34.72 30.69
(2:55.57) (3:30.19) (4:04.91) (4:35.60)
3 (7)
8 RAMIREZ-RAMOS, Erick Surry Central 4:37.05
33.94 37.33 1:12.16 33.98
(33.94) (1:11.27) (2:23.43) (2:57.40)
35.33 33.40 30.94  
(3:32.73) (4:06.12) (4:37.05)  
3 (8)
9 RISSE, Jason North Lincoln 4:37.36
33.49 37.02 36.15 34.70
(33.49) (1:10.51) (1:46.65) (2:21.35)
32.82 34.42 34.79 34.00
(2:54.16) (3:28.57) (4:03.36) (4:37.36)
3 (9)
10 GRANT, Johnny North Lincoln 4:38.35
33.75 37.20 36.31 34.66
(33.75) (1:10.94) (1:47.25) (2:21.91)
33.14 34.72 35.39 33.22
(2:55.04) (3:29.75) (4:05.14) (4:38.35)
3 (10)
11 LEACH JR. , Travis Southwest Guilford 4:41.07 2 (1)
12 SURRATT, Brent South Davidson 4:41.59
33.64 37.17 36.38 35.45
(33.64) (1:10.81) (1:47.18) (2:22.63)
34.63 35.28 35.26 33.82
(2:57.25) (3:32.52) (4:07.78) (4:41.59)
3 (11)
13 LARSEN, Jace Sanderson 4:43.48
33.54 37.00 36.07 35.29
(33.54) (1:10.54) (1:46.60) (2:21.89)
34.74 35.87 35.19 35.81
(2:56.62) (3:32.49) (4:07.68) (4:43.48)
3 (12)
14 WALKER, Austin Burns 4:46.37
32.97 38.05 35.55 36.41
(32.97) (1:11.02) (1:46.56) (2:22.97)
33.86 36.40 37.01 36.15
(2:56.82) (3:33.21) (4:10.22) (4:46.37)
3 (13)
15 CHRISTOPHER, Dylan North Henderson 4:46.58
33.24 37.35 36.54 1:12.43
(33.24) (1:10.59) (1:47.13) (2:59.55)
37.40   38.03 31.61
(3:36.95) (3:36.95) (4:14.97) (4:46.58)
3 (14)
16 SHORE, Zeke Sanderson 4:47.51 2 (2)
17 LUKE, Erikson Franklin County 4:48.25
33.04 37.11 36.53 34.35
(33.04) (1:10.14) (1:46.67) (2:21.01)
33.22 36.27 38.21 39.55
(2:54.23) (3:30.49) (4:08.70) (4:48.25)
3 (15)
18 LAFERTY, Jared Hough, W.A. 4:52.02 2 (3)
19 MAYES, Adam West Stokes 4:52.43 2 (4)
20 RICHARDS, Luke Heritage (Ly) 4:52.69 2 (5)
21 SHANAFELT, Chase Hough, W.A. 4:54.03
32.88 37.22 36.79 35.04
(32.88) (1:10.09) (1:46.88) (2:21.92)
35.79 38.19 40.18 37.97
(2:57.71) (3:35.90) (4:16.07) (4:54.03)
3 (16)
22 O'BRIEN-PIFER, Nicholas Independence 4:56.06 2 (6)
23 MYAING, Dylan Glass, E. C. 4:56.59 2 (7)
24 MARTINEZ, Pablo Mooresville 4:58.32 2 (8)
25 RHYMER, Everette South Davidson 4:59.48 2 (9)
26 GANZERT, Robert Bishop McGuinness 4:59.73 2 (10)
27 ROBINSON, Holden Wythe, George (W) 4:59.85 2 (11)
28 NEWMAN, Justin Pine Lake Prep 5:01.86 1 (1)
29 CLAYTON, Stanford Franklin County 5:03.31 2 (12)
30 PRATT, Korey Hillside 5:05.68 1 (2)
31 BANZ, Joeseph North Henderson 5:06.14 1 (3)
32 CEBALLOS, Alexis Parkland 5:06.35 2 (13)
33 WALKER, Ethan North Mecklenburg 5:06.42 2 (14)
34 HUTCHESON, Parker North Mecklenburg 5:09.21 1 (4)
35 GENETA, Justin Sanderson 5:09.92 2 (15)
36 VALLEY, Bronson Pine Lake Prep 5:12.69 1 (5)
37 WARDEN, Nate Forbush 5:13.37 1 (6)
38 PARKER, Ware Franklin County 5:13.41 1 (7)
39 HAMILTON, Bill Mooresville 5:16.61 1 (8)
40 WYBLE, Elek Surry Central 5:16.89 1 (9)
41 MAGARACI, TJ West Stokes 5:20.81 1 (10)
42 VILLARREAL, Max Southwest Guilford 5:22.38 1 (11)
43 GIOVANELLI, Jackson North Mecklenburg 5:23.49 1 (12)
44 KEGLEY, Carter Wythe, George (W) 5:24.41 1 (13)
45 TERRY, Elijah Independence 5:24.68 1 (14)
PILKEY, Kensho Independence DNF
MARTIN, Zachary Southeast Raleigh DNF

Last Posted: 1/6/2018 3:55 PM

#12 Boys 1600 Meters

% HS Facility 4:14.56 Bakri Abushouk Cary 2/9/2013 
! JDL Fast Track 4:14.56 Bakri Abushouk Cary 2/9/2013 

Finals

PL JD Athlete Team Time Splits HPL
1 MCBRIDE, Finn Green Hope 4:26.96
32.74 37.14 36.20 34.18
(32.74) (1:09.88) (1:46.08) (2:20.26)
31.64 32.61 31.94 30.53
(2:51.89) (3:24.50) (3:56.44) (4:26.96)
3 (1)
2 MENDENHALL, Dakota Forbush 4:27.22
32.95 37.01 36.38 34.21
(32.95) (1:09.95) (1:46.33) (2:20.54)
31.57 32.53 32.06 30.54
(2:52.11) (3:24.63) (3:56.69) (4:27.22)
3 (2)
3 RISSE, Brian North Lincoln 4:29.82
32.78 37.06 36.38 34.17
(32.78) (1:09.84) (1:46.22) (2:20.38)
32.14 1:04.74 32.58  
(2:52.51) (3:57.24) (4:29.82)  
3 (3)
4 TURNER, Davis Asheville 4:32.14
33.28 36.90 36.28 34.15
(33.28) (1:10.17) (1:46.45) (2:20.60)
31.50 32.76 32.05 35.25
(2:52.09) (3:24.85) (3:56.90) (4:32.14)
3 (4)
5 KEMPER, Ryan Green Hope 4:32.99
33.06 37.23 35.68 34.02
(33.06) (1:10.29) (1:45.97) (2:19.99)
32.07 33.00   1:07.96
(2:52.05) (3:25.04) (3:25.04) (4:32.99)
3 (5)
6 OLDS, David Southwest Guilford 4:34.32
32.81 37.31 36.21 34.59
(32.81) (1:10.12) (1:46.32) (2:20.91)
32.57 33.17 33.88 33.81
(2:53.47) (3:26.63) (4:00.51) (4:34.32)
3 (6)
7 EBERT, Ben Hough, W.A. 4:35.60
32.48 37.96 36.47 34.71
(32.48) (1:10.44) (1:46.90) (2:21.61)
33.96 34.63 34.72 30.69
(2:55.57) (3:30.19) (4:04.91) (4:35.60)
3 (7)
8 RAMIREZ-RAMOS, Erick Surry Central 4:37.05
33.94 37.33 1:12.16 33.98
(33.94) (1:11.27) (2:23.43) (2:57.40)
35.33 33.40 30.94  
(3:32.73) (4:06.12) (4:37.05)  
3 (8)
9 RISSE, Jason North Lincoln 4:37.36
33.49 37.02 36.15 34.70
(33.49) (1:10.51) (1:46.65) (2:21.35)
32.82 34.42 34.79 34.00
(2:54.16) (3:28.57) (4:03.36) (4:37.36)
3 (9)
10 GRANT, Johnny North Lincoln 4:38.35
33.75 37.20 36.31 34.66
(33.75) (1:10.94) (1:47.25) (2:21.91)
33.14 34.72 35.39 33.22
(2:55.04) (3:29.75) (4:05.14) (4:38.35)
3 (10)
11 LEACH JR. , Travis Southwest Guilford 4:41.07 2 (1)
12 SURRATT, Brent South Davidson 4:41.59
33.64 37.17 36.38 35.45
(33.64) (1:10.81) (1:47.18) (2:22.63)
34.63 35.28 35.26 33.82
(2:57.25) (3:32.52) (4:07.78) (4:41.59)
3 (11)
13 LARSEN, Jace Sanderson 4:43.48
33.54 37.00 36.07 35.29
(33.54) (1:10.54) (1:46.60) (2:21.89)
34.74 35.87 35.19 35.81
(2:56.62) (3:32.49) (4:07.68) (4:43.48)
3 (12)
14 WALKER, Austin Burns 4:46.37
32.97 38.05 35.55 36.41
(32.97) (1:11.02) (1:46.56) (2:22.97)
33.86 36.40 37.01 36.15
(2:56.82) (3:33.21) (4:10.22) (4:46.37)
3 (13)
15 CHRISTOPHER, Dylan North Henderson 4:46.58
33.24 37.35 36.54 1:12.43
(33.24) (1:10.59) (1:47.13) (2:59.55)
37.40   38.03 31.61
(3:36.95) (3:36.95) (4:14.97) (4:46.58)
3 (14)
16 SHORE, Zeke Sanderson 4:47.51 2 (2)
17 LUKE, Erikson Franklin County 4:48.25
33.04 37.11 36.53 34.35
(33.04) (1:10.14) (1:46.67) (2:21.01)
33.22 36.27 38.21 39.55
(2:54.23) (3:30.49) (4:08.70) (4:48.25)
3 (15)
18 LAFERTY, Jared Hough, W.A. 4:52.02 2 (3)
19 MAYES, Adam West Stokes 4:52.43 2 (4)
20 RICHARDS, Luke Heritage (Ly) 4:52.69 2 (5)
21 SHANAFELT, Chase Hough, W.A. 4:54.03
32.88 37.22 36.79 35.04
(32.88) (1:10.09) (1:46.88) (2:21.92)
35.79 38.19 40.18 37.97
(2:57.71) (3:35.90) (4:16.07) (4:54.03)
3 (16)
22 O'BRIEN-PIFER, Nicholas Independence 4:56.06 2 (6)
23 MYAING, Dylan Glass, E. C. 4:56.59 2 (7)
24 MARTINEZ, Pablo Mooresville 4:58.32 2 (8)
25 RHYMER, Everette South Davidson 4:59.48 2 (9)
26 GANZERT, Robert Bishop McGuinness 4:59.73 2 (10)
27 ROBINSON, Holden Wythe, George (W) 4:59.85 2 (11)
28 NEWMAN, Justin Pine Lake Prep 5:01.86 1 (1)
29 CLAYTON, Stanford Franklin County 5:03.31 2 (12)
30 PRATT, Korey Hillside 5:05.68 1 (2)
31 BANZ, Joeseph North Henderson 5:06.14 1 (3)
32 CEBALLOS, Alexis Parkland 5:06.35 2 (13)
33 WALKER, Ethan North Mecklenburg 5:06.42 2 (14)
34 HUTCHESON, Parker North Mecklenburg 5:09.21 1 (4)
35 GENETA, Justin Sanderson 5:09.92 2 (15)
36 VALLEY, Bronson Pine Lake Prep 5:12.69 1 (5)
37 WARDEN, Nate Forbush 5:13.37 1 (6)
38 PARKER, Ware Franklin County 5:13.41 1 (7)
39 HAMILTON, Bill Mooresville 5:16.61 1 (8)
40 WYBLE, Elek Surry Central 5:16.89 1 (9)
41 MAGARACI, TJ West Stokes 5:20.81 1 (10)
42 VILLARREAL, Max Southwest Guilford 5:22.38 1 (11)
43 GIOVANELLI, Jackson North Mecklenburg 5:23.49 1 (12)
44 KEGLEY, Carter Wythe, George (W) 5:24.41 1 (13)
45 TERRY, Elijah Independence 5:24.68 1 (14)
PILKEY, Kensho Independence DNF
MARTIN, Zachary Southeast Raleigh DNF

Last Posted: 1/6/2018 3:55 PM