Meet Logo
2018 NCHSAA 3A Indoor State Meet
Feb 10, 2018

 Back to Timetable

RESULTS

                        
 Big Kahuna Timing - Contractor License                                       2/10/2018 - 1:38 PM
                     NCHSAA 3A Indoor Track State Championships - 2/10/2018                      
                                         JDL Fast Track                                          
 
Event 13  Girls 4x800 Meter Relay
===================================================================================              
   3A Record: R 9:45.89  2013        West Carteret                                               
                         B. Dodge, E. Gomez, S. Schlieker, K. Cease                              
State Record: S 9:25.42  2015        Leesville Road                                              
                         T. Hemming, N. Mareno, S. Winchel, J. Butler                            
    School                                               Seed     Finals  H# Points              
===================================================================================              
Finals                                                                                           
  1 Weddington High School  'A'                       9:33.13    9:42.39R  2  10                 
     1) Sydney Burke 11                 2) Sarah Bechtel 11                                      
     3) Anna Brown 10                   4) Elizabeth Starkie 9                                   
  2 Chapel Hill  'A'                                  9:32.82    9:53.19   2   8                 
     1) Anna Stouffer 12                2) Natalie Hickerson 11                                  
     3) Madi Marvin 12                  4) Madeleine Mount-Cors 12                               
  3 Cuthbertson High School  'A'                      9:58.65    9:55.96   2   6                 
     1) Madeline Hill 9                 2) Charlotte Sperry 12                                   
     3) Kaitlyn St. Hilaire 9           4) Leah Helms 9                                          
  4 Northern Guilford  'A'                            9:51.44    9:58.38   2   5                 
     1) Emma Fredericks 10              2) Katie Howell 9                                        
     3) Marissa Lenze 12                4) Olivia Bene 12                                        
  5 Mount Tabor  'A'                                 10:17.01   10:05.59   2   4                 
     1) Frances Whitworth 10            2) Nora Haulsee 9                                        
     3) Leah Messenkopf 12              4) Jenna Lineberry 12                                    
  6 White Oak  'A'                                   10:17.10   10:06.36   2   3                 
     1) Edwina Gilman 12                2) Edlane Gilman 12                                      
     3) Laila Aljanabi 11               4) Sabrina Herritt 11                                    
  7 South Brunswick  'A'                             10:28.16   10:12.24   2   2                 
     1) Caroline Moore 11               2) Dani Hitchcock 12                                     
     3) Hannah Greer 9                  4) Gabi Hitchcock 12                                     
  8 West Carteret  'A'                               10:02.10   10:16.02   2   1                 
     1) Kerryanne Litzenberg 12         2) Kendra Beyer 11                                       
     3) Samantha Decker 12              4) Jenna Reiter 10                                       
  9 T.C. Roberson  'A'                               10:12.62   10:24.09   2                     
     1) Ashlyn Blakely 11               2) Jordan Dalton 10                                      
     3) Ellie Phillips 11               4) Elise Wright 12                                       
 10 Marvin Ridge  'A'                                10:18.00   10:29.50   2                     
     1) Ellie Florian 11                2) Sarah Overby 11                                       
     3) Anna Utesch 10                  4) Delaney Caulder 10                                    
 11 Union Pines  'A'                                 10:30.82   10:32.07   1                     
     1) Christen Fleming 10             2) Wilson Schaper 11                                     
     3) Sarah Barnes 11                 4) Kelsey Begley 12                                      
 12 Southwest Guilford  'A'                          10:41.08   10:44.27   1                     
     1) Grace Martone 10                2) Monica Herandez 11                                    
     3) Micah Welborn 11                4) Maya Whitaker 11                                      
 13 Watauga  'A'                                     10:53.58   10:46.73   1                     
     1) Sophia Ritter 10                2) Emma Tzotschew 11                                     
     3) Rebecca Anderson 10             4) Caroline Edwards 11                                   
 14 Cleveland High School  'A'                       10:55.50   10:47.30   1                     
     1) Nikki Parrish 9                 2) Melanie Ojeda 10                                      
     3) Jessica Cullins 12              4) Jasmine Cullins 12                                    
 15 Swansboro  'A'                                   10:50.30   10:57.50   1                     
     1) Madisen Thompson 12             2) Madison Fleck 9                                       
     3) Aurora Rios 9                   4) Virginia Baumgarten 11                                
 16 Southeast Guilford  'A'                          10:54.11   10:58.59   1                     
     1) Micah Pierce 12                 2) Katelyn Bourque 11                                    
     3) Megan Ehrhardt 11               4) Yuri Brown 10                                         
 17 Enka  'A'                                        10:57.10   11:06.96   1                     
     1) McKenna Winterflood 10          2) Meredith Anderson 10                                  
     3) Ava Rose 10                     4) ? Ingles                                              
 18 North Buncombe  'A'                              10:58.54   11:47.79   1                     
     1) Carly Moyers 12                 2) Edie Moyers                                           
     3) Abigail Cook 9                  4) Gina Ballard 10                                       
 -- Piedmont  'A'                                    10:25.27         DQ   2  3rd leg out of zone
     1) Kaitlyn Szymanski 10            2) Katie Verrill 11                                      
     3) Carly Szymanski 12              4) Jaeden Phelix 12                                      
 -- West Henderson  'A'                              10:58.50         DQ   1  out of zone        
     1) Ruby Pond 9                     2) Riley Hill 10                                         
     3) Madeline Duchesne 10            4) Maggie Campbell 10                                    

                    
                    
 Big Kahuna Timing - Contractor License                                       2/10/2018 - 1:38 PM
                     NCHSAA 3A Indoor Track State Championships - 2/10/2018                      
                                         JDL Fast Track                                          
 
Event 13  Girls 4x800 Meter Relay
===================================================================================              
   3A Record: R 9:45.89  2013        West Carteret                                               
                         B. Dodge, E. Gomez, S. Schlieker, K. Cease                              
State Record: S 9:25.42  2015        Leesville Road                                              
                         T. Hemming, N. Mareno, S. Winchel, J. Butler                            
    School                                               Seed     Finals  H# Points              
===================================================================================              
Finals                                                                                           
  1 Weddington High School  'A'                       9:33.13    9:42.39R  2  10                 
     1) Sydney Burke 11                 2) Sarah Bechtel 11                                      
     3) Anna Brown 10                   4) Elizabeth Starkie 9                                   
  2 Chapel Hill  'A'                                  9:32.82    9:53.19   2   8                 
     1) Anna Stouffer 12                2) Natalie Hickerson 11                                  
     3) Madi Marvin 12                  4) Madeleine Mount-Cors 12                               
  3 Cuthbertson High School  'A'                      9:58.65    9:55.96   2   6                 
     1) Madeline Hill 9                 2) Charlotte Sperry 12                                   
     3) Kaitlyn St. Hilaire 9           4) Leah Helms 9                                          
  4 Northern Guilford  'A'                            9:51.44    9:58.38   2   5                 
     1) Emma Fredericks 10              2) Katie Howell 9                                        
     3) Marissa Lenze 12                4) Olivia Bene 12                                        
  5 Mount Tabor  'A'                                 10:17.01   10:05.59   2   4                 
     1) Frances Whitworth 10            2) Nora Haulsee 9                                        
     3) Leah Messenkopf 12              4) Jenna Lineberry 12                                    
  6 White Oak  'A'                                   10:17.10   10:06.36   2   3                 
     1) Edwina Gilman 12                2) Edlane Gilman 12                                      
     3) Laila Aljanabi 11               4) Sabrina Herritt 11                                    
  7 South Brunswick  'A'                             10:28.16   10:12.24   2   2                 
     1) Caroline Moore 11               2) Dani Hitchcock 12                                     
     3) Hannah Greer 9                  4) Gabi Hitchcock 12                                     
  8 West Carteret  'A'                               10:02.10   10:16.02   2   1                 
     1) Kerryanne Litzenberg 12         2) Kendra Beyer 11                                       
     3) Samantha Decker 12              4) Jenna Reiter 10                                       
  9 T.C. Roberson  'A'                               10:12.62   10:24.09   2                     
     1) Ashlyn Blakely 11               2) Jordan Dalton 10                                      
     3) Ellie Phillips 11               4) Elise Wright 12                                       
 10 Marvin Ridge  'A'                                10:18.00   10:29.50   2                     
     1) Ellie Florian 11                2) Sarah Overby 11                                       
     3) Anna Utesch 10                  4) Delaney Caulder 10                                    
 11 Union Pines  'A'                                 10:30.82   10:32.07   1                     
     1) Christen Fleming 10             2) Wilson Schaper 11                                     
     3) Sarah Barnes 11                 4) Kelsey Begley 12                                      
 12 Southwest Guilford  'A'                          10:41.08   10:44.27   1                     
     1) Grace Martone 10                2) Monica Herandez 11                                    
     3) Micah Welborn 11                4) Maya Whitaker 11                                      
 13 Watauga  'A'                                     10:53.58   10:46.73   1                     
     1) Sophia Ritter 10                2) Emma Tzotschew 11                                     
     3) Rebecca Anderson 10             4) Caroline Edwards 11                                   
 14 Cleveland High School  'A'                       10:55.50   10:47.30   1                     
     1) Nikki Parrish 9                 2) Melanie Ojeda 10                                      
     3) Jessica Cullins 12              4) Jasmine Cullins 12                                    
 15 Swansboro  'A'                                   10:50.30   10:57.50   1                     
     1) Madisen Thompson 12             2) Madison Fleck 9                                       
     3) Aurora Rios 9                   4) Virginia Baumgarten 11                                
 16 Southeast Guilford  'A'                          10:54.11   10:58.59   1                     
     1) Micah Pierce 12                 2) Katelyn Bourque 11                                    
     3) Megan Ehrhardt 11               4) Yuri Brown 10                                         
 17 Enka  'A'                                        10:57.10   11:06.96   1                     
     1) McKenna Winterflood 10          2) Meredith Anderson 10                                  
     3) Ava Rose 10                     4) ? Ingles                                              
 18 North Buncombe  'A'                              10:58.54   11:47.79   1                     
     1) Carly Moyers 12                 2) Edie Moyers                                           
     3) Abigail Cook 9                  4) Gina Ballard 10                                       
 -- Piedmont  'A'                                    10:25.27         DQ   2  3rd leg out of zone
     1) Kaitlyn Szymanski 10            2) Katie Verrill 11                                      
     3) Carly Szymanski 12              4) Jaeden Phelix 12                                      
 -- West Henderson  'A'                              10:58.50         DQ   1  out of zone        
     1) Ruby Pond 9                     2) Riley Hill 10                                         
     3) Madeline Duchesne 10            4) Maggie Campbell 10