Meet Logo
2018 NCHSAA 3A Indoor State Meet
Feb 10, 2018

 Back to Timetable

RESULTS

                        
 Big Kahuna Timing - Contractor License                         2/10/2018 - 1:38 PM
              NCHSAA 3A Indoor Track State Championships - 2/10/2018               
                                  JDL Fast Track                                   
 
Event 14  Boys 4x800 Meter Relay
===================================================================================
   3A Record: R 8:01.84  2016        Asheville                                     
                         H. Honeycurr, N. Shore, D. Turner, T. Young               
State Record: S 7:57.23  2015        Southview                                     
                         C. Cotazar, M. Staples, J. Alejandro, P. Hall             
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals                                                                             
  1 Weddington High School  'A'                       8:04.49    7:59.48R  2  10   
     1) Jackson O'Hara 11               2) Kyle Durham 11                          
     3) Jake Toomey 10                  4) Will Mazur 11                           
  2 Asheville  'A'                                    8:19.48    8:05.18   2   8   
     1) Kodi Codrington 12              2) Haven Honeycutt 11                      
     3) Santez Booze 11                 4) Davis Turner 12                         
  3 Mount Tabor  'A'                                  8:02.21    8:16.04   2   6   
     1) Tashaune Kyle 12                2) Zack Mayer 12                           
     3) James Vlasis 11                 4) Cameron Ponder 12                       
  4 Marvin Ridge  'A'                                 8:29.04    8:17.45   2   5   
     1) Connor Gross 11                 2) Jason Blizzard 11                       
     3) Myles Carnohan 10               4) Luke Wolaver 12                         
  5 Cuthbertson High School  'A'                      8:26.75    8:20.99   2   4   
     1) Daniel Chavez 12                2) Paris Wortham 12                        
     3) Kyle Stamper 11                 4) Walker Lezotte 11                       
  6 Chapel Hill  'A'                                  8:29.76    8:22.36   2   3   
     1) Tyler Yandrofski 12             2) Jason Dadolf 11                         
     3) Ethan Mathis 9                  4) Ryan Combs 12                           
  7 Piedmont  'A'                                     8:31.70    8:28.42   2   2   
     1) John Ciprich 11                 2) Nathan Griffin 12                       
     3) Matthew Cameron 12              4) Chandler James 12                       
  8 Southern Guilford  'A'                            8:31.49    8:28.76   2   1   
     1) Jose Castellanos 12             2) Matthew Hedrick 12                      
     3) Julian Martin 11                4) Mahliqe Andrews 12                      
  9 South Brunswick  'A'                              8:39.99    8:33.45   1       
     1) Rory Gannon 11                  2) Liam Gannon 10                          
     3) Noah Bullard 10                 4) Jaxon Hudson 11                         
 10 Northern Nash  'A'                                8:42.30    8:34.29   1       
     1) Jordan Richardson 11            2) Kamden Johnson 10                       
     3) Jaylen Wilkins 11               4) Coley Corbin 12                         
 11 Union Pines  'A'                                  8:39.53    8:35.59   1       
     1) Dalton Tomeski 12               2) Tyler Wilkes 11                         
     3) Ben Verchick 11                 4) Trace Fraley 12                         
 12 Cleveland High School  'A'                        8:46.90    8:43.49   1       
     1) Thomas Guadalupe-Johnson 12     2) Esteban Cabascango 11                   
     3) Rigoberto Bueno 10              4) Zachary Clark 10                        
 13 Swansboro  'A'                                    8:21.00    8:43.66   2       
     1) Derick Detoro 12                2) John Hasteadt 12                        
     3) Ricky Kidwell 12                4) Liam Anderson 12                        
 14 Northern Guilford  'A'                            8:29.00    8:48.89   2       
     1) Benny Melville 11               2) Brett Thomas 12                         
     3) Owen States 12                  4) David Melville 12                       
 15 T.C. Roberson  'A'                                8:41.29    8:49.99   1       
     1) Sean McDowell 12                2) Roandy Olguin 9                         
     3) Edwin Gonzalez 9                4) Michael Zapherson 11                    
 16 West Carteret  'A'                                8:50.00    8:50.20   1       
     1) Cameron Eure 11                 2) Nick King 10                            
     3) Hunter Rose 11                  4) Frank Rushok 11                         
 17 White Oak  'A'                                    8:45.10    8:59.15   1       
     1) Daniel Shore 11                 2) Jesse Booker 10                         
     3) Drew Varvell 12                 4) Ben McClary 11                          
 18 North Buncombe  'A'                               8:44.00    9:03.09   1       
     1) Yates Hockaday 10               2) Kevin Kelly 11                          
     3) Addis McDonald 10               4) Malachi Hammons 10                      
 19 North Henderson  'A'                              8:49.11    9:12.25   1       
     1) Adrian Ortiz                    2) Joey Banz                               
     3) Christian Colwell               4) Caleb Grandy                            
 20 Topsail  'A'                                      8:49.80    9:18.26   1       
     1) Bryce Dillon 11                 2) Eddie Wolford 12                        
     3) Eddie Rooke 11                  4) Kevin Zhang 12                          

                    
                    
 Big Kahuna Timing - Contractor License                         2/10/2018 - 1:38 PM
              NCHSAA 3A Indoor Track State Championships - 2/10/2018               
                                  JDL Fast Track                                   
 
Event 14  Boys 4x800 Meter Relay
===================================================================================
   3A Record: R 8:01.84  2016        Asheville                                     
                         H. Honeycurr, N. Shore, D. Turner, T. Young               
State Record: S 7:57.23  2015        Southview                                     
                         C. Cotazar, M. Staples, J. Alejandro, P. Hall             
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals                                                                             
  1 Weddington High School  'A'                       8:04.49    7:59.48R  2  10   
     1) Jackson O'Hara 11               2) Kyle Durham 11                          
     3) Jake Toomey 10                  4) Will Mazur 11                           
  2 Asheville  'A'                                    8:19.48    8:05.18   2   8   
     1) Kodi Codrington 12              2) Haven Honeycutt 11                      
     3) Santez Booze 11                 4) Davis Turner 12                         
  3 Mount Tabor  'A'                                  8:02.21    8:16.04   2   6   
     1) Tashaune Kyle 12                2) Zack Mayer 12                           
     3) James Vlasis 11                 4) Cameron Ponder 12                       
  4 Marvin Ridge  'A'                                 8:29.04    8:17.45   2   5   
     1) Connor Gross 11                 2) Jason Blizzard 11                       
     3) Myles Carnohan 10               4) Luke Wolaver 12                         
  5 Cuthbertson High School  'A'                      8:26.75    8:20.99   2   4   
     1) Daniel Chavez 12                2) Paris Wortham 12                        
     3) Kyle Stamper 11                 4) Walker Lezotte 11                       
  6 Chapel Hill  'A'                                  8:29.76    8:22.36   2   3   
     1) Tyler Yandrofski 12             2) Jason Dadolf 11                         
     3) Ethan Mathis 9                  4) Ryan Combs 12                           
  7 Piedmont  'A'                                     8:31.70    8:28.42   2   2   
     1) John Ciprich 11                 2) Nathan Griffin 12                       
     3) Matthew Cameron 12              4) Chandler James 12                       
  8 Southern Guilford  'A'                            8:31.49    8:28.76   2   1   
     1) Jose Castellanos 12             2) Matthew Hedrick 12                      
     3) Julian Martin 11                4) Mahliqe Andrews 12                      
  9 South Brunswick  'A'                              8:39.99    8:33.45   1       
     1) Rory Gannon 11                  2) Liam Gannon 10                          
     3) Noah Bullard 10                 4) Jaxon Hudson 11                         
 10 Northern Nash  'A'                                8:42.30    8:34.29   1       
     1) Jordan Richardson 11            2) Kamden Johnson 10                       
     3) Jaylen Wilkins 11               4) Coley Corbin 12                         
 11 Union Pines  'A'                                  8:39.53    8:35.59   1       
     1) Dalton Tomeski 12               2) Tyler Wilkes 11                         
     3) Ben Verchick 11                 4) Trace Fraley 12                         
 12 Cleveland High School  'A'                        8:46.90    8:43.49   1       
     1) Thomas Guadalupe-Johnson 12     2) Esteban Cabascango 11                   
     3) Rigoberto Bueno 10              4) Zachary Clark 10                        
 13 Swansboro  'A'                                    8:21.00    8:43.66   2       
     1) Derick Detoro 12                2) John Hasteadt 12                        
     3) Ricky Kidwell 12                4) Liam Anderson 12                        
 14 Northern Guilford  'A'                            8:29.00    8:48.89   2       
     1) Benny Melville 11               2) Brett Thomas 12                         
     3) Owen States 12                  4) David Melville 12                       
 15 T.C. Roberson  'A'                                8:41.29    8:49.99   1       
     1) Sean McDowell 12                2) Roandy Olguin 9                         
     3) Edwin Gonzalez 9                4) Michael Zapherson 11                    
 16 West Carteret  'A'                                8:50.00    8:50.20   1       
     1) Cameron Eure 11                 2) Nick King 10                            
     3) Hunter Rose 11                  4) Frank Rushok 11                         
 17 White Oak  'A'                                    8:45.10    8:59.15   1       
     1) Daniel Shore 11                 2) Jesse Booker 10                         
     3) Drew Varvell 12                 4) Ben McClary 11                          
 18 North Buncombe  'A'                               8:44.00    9:03.09   1       
     1) Yates Hockaday 10               2) Kevin Kelly 11                          
     3) Addis McDonald 10               4) Malachi Hammons 10                      
 19 North Henderson  'A'                              8:49.11    9:12.25   1       
     1) Adrian Ortiz                    2) Joey Banz                               
     3) Christian Colwell               4) Caleb Grandy                            
 20 Topsail  'A'                                      8:49.80    9:18.26   1       
     1) Bryce Dillon 11                 2) Eddie Wolford 12                        
     3) Eddie Rooke 11                  4) Kevin Zhang 12