Meet Logo
2018 NCHSAA 1A/2A Indoor State Meet
Feb 9, 2018

 Back to Timetable

RESULTS

                        
 Big Kahuna Timing - Contractor License                         2/10/2018 - 6:46 AM
             NCHSAA 1A/2A Indoor Track State Championships - 2/9/2018              
                                  JDL Fast Track                                   
 
Event 34  Boys 3200 Meter Run
===================================================================================
   1A Record: R 9:35.19  2015        Zack Boone, Mitchell                          
State Record: S 9:10.96  2010        Jake Hurysz, Eastern Alamance                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals                                                                             
  1 Nathan Richards           12 Franklin             9:52.54    9:46.91   2  10   
  2 Ben Armentrout            10 Atkins               9:56.62    9:53.93   2   8   
  3 Erick Ramirez-Ramos       11 Surry Central        9:58.77    9:54.51   2   6   
  4 Jackson Cathey            12 North Lincoln        9:53.57    9:55.24   2   5   
  5 Zach Hughes               10 First Flight        10:07.62    9:59.78   2   4   
  6 Justin Todd               12 Ledford              9:49.06   10:00.94   2   3   
  7 Jason Thomson             10 North Lincoln       10:00.80   10:07.36   2   2   
  8 Jamie Rodriguez           11 Croatan              9:57.00   10:12.98   2   1   
  9 Jordan Howerton           12 Ledford             10:22.31   10:16.03   2       
 10 Conrad Phillips           12 Pine Lake Pr         9:42.70   10:16.56   2       
 11 William Coye              11 Brevard             10:28.73   10:22.15   2       
 12 Aaron Rovnak               9 Franklin Academy    10:33.08   10:27.57   1       
 13 Ethan Frey                11 NC School of        10:06.52   10:31.15   2       
 14 Kamare Watson              9 Beddingfield, E.T.  10:36.00   10:33.54   1       
 15 Grayson Jones             12 Franklin            10:29.29   10:39.19   2       
 16 Karna Morey               12 NC School of        10:33.73   10:40.16   1       
 17 Blake Freeman             12 Walkertown          10:35.16   10:44.64   1       
 18 Jacob McGee               11 North Stokes        10:33.02   10:45.62   1       
 19 Drew Zink                 10 Lincoln Charter     10:34.19   10:48.16   1       
 20 Caleb Greene              12 Ledford             10:38.36   10:52.47   1       
 21 Aidan May                 10 First Flight        10:33.45   10:57.37   1       
 22 Evan Dadson               10 Polk County         10:36.56   11:04.83   1       
 23 Austin Cornette           11 Bunker Hill         10:32.90   11:29.63   1       
 -- Tommy Blackwell           10 Draughn             10:38.60        DNF   1       
 -- Dakota Mendenhall         12 Forbush              9:44.81        DNF   2       
 -- Brian Risse               11 North Lincoln        9:36.30        DNF   2       
 -- Jacob Laughlin             9 Mountain Isl        10:39.74        DNS   1       
 -- Jack Herndon              11 Bishop McGuinness   10:36.99        DNS   1       

                    
                    
 Big Kahuna Timing - Contractor License                         2/10/2018 - 6:46 AM
             NCHSAA 1A/2A Indoor Track State Championships - 2/9/2018              
                                  JDL Fast Track                                   
 
Event 34  Boys 3200 Meter Run
===================================================================================
   1A Record: R 9:35.19  2015        Zack Boone, Mitchell                          
State Record: S 9:10.96  2010        Jake Hurysz, Eastern Alamance                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals                                                                             
  1 Nathan Richards           12 Franklin             9:52.54    9:46.91   2  10   
  2 Ben Armentrout            10 Atkins               9:56.62    9:53.93   2   8   
  3 Erick Ramirez-Ramos       11 Surry Central        9:58.77    9:54.51   2   6   
  4 Jackson Cathey            12 North Lincoln        9:53.57    9:55.24   2   5   
  5 Zach Hughes               10 First Flight        10:07.62    9:59.78   2   4   
  6 Justin Todd               12 Ledford              9:49.06   10:00.94   2   3   
  7 Jason Thomson             10 North Lincoln       10:00.80   10:07.36   2   2   
  8 Jamie Rodriguez           11 Croatan              9:57.00   10:12.98   2   1   
  9 Jordan Howerton           12 Ledford             10:22.31   10:16.03   2       
 10 Conrad Phillips           12 Pine Lake Pr         9:42.70   10:16.56   2       
 11 William Coye              11 Brevard             10:28.73   10:22.15   2       
 12 Aaron Rovnak               9 Franklin Academy    10:33.08   10:27.57   1       
 13 Ethan Frey                11 NC School of        10:06.52   10:31.15   2       
 14 Kamare Watson              9 Beddingfield, E.T.  10:36.00   10:33.54   1       
 15 Grayson Jones             12 Franklin            10:29.29   10:39.19   2       
 16 Karna Morey               12 NC School of        10:33.73   10:40.16   1       
 17 Blake Freeman             12 Walkertown          10:35.16   10:44.64   1       
 18 Jacob McGee               11 North Stokes        10:33.02   10:45.62   1       
 19 Drew Zink                 10 Lincoln Charter     10:34.19   10:48.16   1       
 20 Caleb Greene              12 Ledford             10:38.36   10:52.47   1       
 21 Aidan May                 10 First Flight        10:33.45   10:57.37   1       
 22 Evan Dadson               10 Polk County         10:36.56   11:04.83   1       
 23 Austin Cornette           11 Bunker Hill         10:32.90   11:29.63   1       
 -- Tommy Blackwell           10 Draughn             10:38.60        DNF   1       
 -- Dakota Mendenhall         12 Forbush              9:44.81        DNF   2       
 -- Brian Risse               11 North Lincoln        9:36.30        DNF   2       
 -- Jacob Laughlin             9 Mountain Isl        10:39.74        DNS   1       
 -- Jack Herndon              11 Bishop McGuinness   10:36.99        DNS   1