Meet Logo
2018 USATF SE Region Masters Championships
Jan 21, 2018

 Back to Timetable

RESULTS

                        
 Rhodes Race Timing - Contractor License                                  1/21/2018 - 3:05 PM
                            USATF Southeastern Region - 1/21/2018                            
                         Masters Indoor Track & Field Championships                          
                             JDL Fast Track / Winston-Salem, NC                              
 
Event 4  M30 200 Meter Dash
==========================================================================================   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading   
==========================================================================================   
Finals                                                                                       
  1 Parker, Rondrick         M34 Unattached             22.50      22.83      22.84 84.63%   
Event 4  M35 200 Meter Dash
==========================================================================================   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading   
==========================================================================================   
  1 Burnett, Sean            M36 Southwest Sp           22.45      23.31      22.94 84.26%   
  2 Glenn, Jamar             M37 Charlotte Tr           22.80      23.93      23.54 82.07%   
 -- Holmes Jr, Aaron         M35 Unattached             25.00        DNS                     
Event 4  M40 200 Meter Dash
=============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading H#
=============================================================================================
  1 Dussett, Antwon          M42 Southwest Sp           22.50      23.76      22.66 85.27%  2
  2 Partridge Sr, Antonio    M40 Elite Speed            23.68      24.59      23.45 82.39%  2
  3 Speaks, Tim              M40 Unattached             25.00      26.88      25.64 75.37%  2
Event 4  M45 200 Meter Dash
=============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading H#
=============================================================================================
  1 Mack, Jeffery            M45 Drivephaze             22.80      23.37      21.59 89.52%  2
Event 4  M50 200 Meter Dash
=============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading H#
=============================================================================================
  1 Curtis, John             M52 Greater Phil           24.50      24.86      22.21 87.01%  3
  2 Cureton III, Benjamin    M52 Unattached             24.85      26.62      23.79 81.25%  3
  3 Harris, Anthony          M50 Unattached             27.18      27.16      24.27 79.64%  4
  4 Cousar jr, Robert        M54 Charlotte Tr           28.00      29.07      25.98 74.41%  4
  5 Sarsony, Chris           M50 Piedmont Pac                      29.24      26.13 73.97%  4
  6 Prado, Tony              M53 Unattached                        29.33      26.21 73.75%  4
  7 Wiley Jr, Sylvester      M54 Unattached             27.00      29.83      26.66 72.51%  3
  8 Stephens, Sandford       M54 Unattached             26.50      30.30      27.08 71.39%  3
Event 4  M55 200 Meter Dash
=============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading H#
=============================================================================================
  1 McGee, Don               M57 Pvtc                   24.62      25.66      22.16 87.22%  5
  2 Intintolo, John          M55 Unattached             28.88      28.24      24.38 79.25%  5
  3 Pryor, John              M57 unattached             29.23      29.08      25.11 76.96%  5
 -- Seay, Eric               M57 unattached             27.10        DNS                    5
 -- Finley, Lawrence         M59 Over The Hill                       DNS                    5
 -- Goodman, Calvin          M57 Unattached             29.00        DNS                    5
Event 4  M60 200 Meter Dash
=============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading H#
=============================================================================================
  1 McPherson, Norman        M61 Quantum TC             27.76      28.14      23.45 82.41%  6
  2 DeVerger, Derrick        M62 Unattached             26.00      29.64      24.70 78.24%  6
  3 Fisher, Wayne            M62 Charlotte Tr           28.00      29.83      24.86 77.74%  6
  4 Shannon, David           M60 Unattached             31.00      30.88      25.73 75.10%  6
 -- Jeremiah, Lloyd          M60 Unattached             28.00        DNS                    6
 -- Vanderhoof, Gary         M61 Unattached             29.00        DNS                    6
Event 4  M65 200 Meter Dash
=============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading H#
=============================================================================================
  1 Craig, David             M66 Unattached             26.80      28.26      22.63 85.39%  7
  2 Somerville, Edward       M66 unattached             29.30      30.09      24.10 80.19%  7
  3 Holder, Ridley           M68 Unattached             29.08      30.16      24.15 80.01%  7
  4 Green, Bob               M69 Unattached             30.50      33.38      26.73 72.29%  7
Event 4  M70 200 Meter Dash
=============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading H#
=============================================================================================
  1 Brown, Ty                M72 Pvtc                   28.00      30.16      23.05 83.82%  8
  2 Krueger, Charles         M71 Twin City Tr           32.00      32.58      24.90 77.59%  8
Event 4  M75 200 Meter Dash
=============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading H#
=============================================================================================
  1 Bowden, Tom              M75 unattached                        31.73      22.90 84.40%  8
  2 McDonald, Maurice        M77 Atlanta Track Club     33.90      36.66      26.46 73.05%  8
  3 Rhoad Jr, William        M76 Unattached             35.97      36.81      26.56 72.75%  8
  4 Fuhrman, Robert          M76 Unattached             38.28      39.38      28.42 68.00%  8

                    
                    
 Rhodes Race Timing - Contractor License                                  1/21/2018 - 3:05 PM
                            USATF Southeastern Region - 1/21/2018                            
                         Masters Indoor Track & Field Championships                          
                             JDL Fast Track / Winston-Salem, NC                              
 
Event 4  M30 200 Meter Dash
==========================================================================================   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading   
==========================================================================================   
Finals                                                                                       
  1 Parker, Rondrick         M34 Unattached             22.50      22.83      22.84 84.63%   
Event 4  M35 200 Meter Dash
==========================================================================================   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading   
==========================================================================================   
  1 Burnett, Sean            M36 Southwest Sp           22.45      23.31      22.94 84.26%   
  2 Glenn, Jamar             M37 Charlotte Tr           22.80      23.93      23.54 82.07%   
 -- Holmes Jr, Aaron         M35 Unattached             25.00        DNS                     
Event 4  M40 200 Meter Dash
=============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading H#
=============================================================================================
  1 Dussett, Antwon          M42 Southwest Sp           22.50      23.76      22.66 85.27%  2
  2 Partridge Sr, Antonio    M40 Elite Speed            23.68      24.59      23.45 82.39%  2
  3 Speaks, Tim              M40 Unattached             25.00      26.88      25.64 75.37%  2
Event 4  M45 200 Meter Dash
=============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading H#
=============================================================================================
  1 Mack, Jeffery            M45 Drivephaze             22.80      23.37      21.59 89.52%  2
Event 4  M50 200 Meter Dash
=============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading H#
=============================================================================================
  1 Curtis, John             M52 Greater Phil           24.50      24.86      22.21 87.01%  3
  2 Cureton III, Benjamin    M52 Unattached             24.85      26.62      23.79 81.25%  3
  3 Harris, Anthony          M50 Unattached             27.18      27.16      24.27 79.64%  4
  4 Cousar jr, Robert        M54 Charlotte Tr           28.00      29.07      25.98 74.41%  4
  5 Sarsony, Chris           M50 Piedmont Pac                      29.24      26.13 73.97%  4
  6 Prado, Tony              M53 Unattached                        29.33      26.21 73.75%  4
  7 Wiley Jr, Sylvester      M54 Unattached             27.00      29.83      26.66 72.51%  3
  8 Stephens, Sandford       M54 Unattached             26.50      30.30      27.08 71.39%  3
Event 4  M55 200 Meter Dash
=============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading H#
=============================================================================================
  1 McGee, Don               M57 Pvtc                   24.62      25.66      22.16 87.22%  5
  2 Intintolo, John          M55 Unattached             28.88      28.24      24.38 79.25%  5
  3 Pryor, John              M57 unattached             29.23      29.08      25.11 76.96%  5
 -- Seay, Eric               M57 unattached             27.10        DNS                    5
 -- Finley, Lawrence         M59 Over The Hill                       DNS                    5
 -- Goodman, Calvin          M57 Unattached             29.00        DNS                    5
Event 4  M60 200 Meter Dash
=============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading H#
=============================================================================================
  1 McPherson, Norman        M61 Quantum TC             27.76      28.14      23.45 82.41%  6
  2 DeVerger, Derrick        M62 Unattached             26.00      29.64      24.70 78.24%  6
  3 Fisher, Wayne            M62 Charlotte Tr           28.00      29.83      24.86 77.74%  6
  4 Shannon, David           M60 Unattached             31.00      30.88      25.73 75.10%  6
 -- Jeremiah, Lloyd          M60 Unattached             28.00        DNS                    6
 -- Vanderhoof, Gary         M61 Unattached             29.00        DNS                    6
Event 4  M65 200 Meter Dash
=============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading H#
=============================================================================================
  1 Craig, David             M66 Unattached             26.80      28.26      22.63 85.39%  7
  2 Somerville, Edward       M66 unattached             29.30      30.09      24.10 80.19%  7
  3 Holder, Ridley           M68 Unattached             29.08      30.16      24.15 80.01%  7
  4 Green, Bob               M69 Unattached             30.50      33.38      26.73 72.29%  7
Event 4  M70 200 Meter Dash
=============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading H#
=============================================================================================
  1 Brown, Ty                M72 Pvtc                   28.00      30.16      23.05 83.82%  8
  2 Krueger, Charles         M71 Twin City Tr           32.00      32.58      24.90 77.59%  8
Event 4  M75 200 Meter Dash
=============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading H#
=============================================================================================
  1 Bowden, Tom              M75 unattached                        31.73      22.90 84.40%  8
  2 McDonald, Maurice        M77 Atlanta Track Club     33.90      36.66      26.46 73.05%  8
  3 Rhoad Jr, William        M76 Unattached             35.97      36.81      26.56 72.75%  8
  4 Fuhrman, Robert          M76 Unattached             38.28      39.38      28.42 68.00%  8