Meet Logo
2018 USATF SE Region Masters Championships
Jan 21, 2018

 Back to Timetable

RESULTS

                        
 Rhodes Race Timing - Contractor License                                  1/21/2018 - 2:07 PM
                            USATF Southeastern Region - 1/21/2018                            
                         Masters Indoor Track & Field Championships                          
                             JDL Fast Track / Winston-Salem, NC                              
 
Event 6  M35 400 Meter Dash
==========================================================================================   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading   
==========================================================================================   
Finals                                                                                       
  1 Glenn, Jamar             M37 Charlotte Tr           52.00      54.02      52.16 82.80%   
  2 Pack Jr, Rick            M37 Unattached             57.00      59.64      57.58 75.00%   
  3 Holtry, Matthew          M39 Piedmont Pac         1:01.00    1:04.36    1:02.14 69.50%   
Event 6  M40 400 Meter Dash
==========================================================================================   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading   
==========================================================================================   
  1 Dussett, Antwon          M42 Southwest Sp           51.00      53.01      49.59 87.08%   
Event 6  M50 400 Meter Dash
=============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading H#
=============================================================================================
  1 Curtis, John             M52 Greater Phil           54.50      55.08      48.22 89.56%  2
  2 Carpenter, Michael       M50 Unattached             56.00      56.98      49.89 86.57%  2
  3 Prado, Tony              M53 Unattached                      1:05.64      57.47 75.15%  2
  4 Cousar jr, Robert        M54 Charlotte Tr         1:03.00    1:06.70      58.39 73.96%  2
  5 Wiley Jr, Sylvester      M54 Unattached           1:04.00    1:07.64      59.22 72.93%  2
Event 6  M55 400 Meter Dash
=============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading H#
=============================================================================================
  1 Pryor, John              M57 Unattached           1:08.00    1:05.83      55.66 77.59%  2
Event 6  M60 400 Meter Dash
=============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading H#
=============================================================================================
  1 James, Ben               M61 Genesee Vall           56.90    1:02.67      51.11 84.51%  3
  2 Kent, Cameron            M60 Unattached           1:12.00    1:09.42      56.61 76.29%  3
  3 Shannon, David           M60 Unattached           1:10.50    1:09.83      56.94 75.84%  3
  4 Higgins, Timothy         M60 Unattached           1:11.38    1:11.14      58.01 74.44%  3
 -- Vanderhoof, Gary         M61 Unattached           1:04.00        DNS                    3
Event 6  M65 400 Meter Dash
=============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading H#
=============================================================================================
  1 Somerville, Edward       M66 unattached           1:08.00    1:10.85      55.52 77.77%  4
  2 Green, Bob               M69 Unattached           1:09.00    1:15.36      59.06 73.12%  4
  3 Campbell, Scott          M66 Unattached           1:17.40    1:17.55    1:00.77 71.05%  4
Event 6  M70 400 Meter Dash
=============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading H#
=============================================================================================
  1 Brittain, John           M73 John C. Brittain    10:00.00    1:11.70      53.49 80.73%  5
  2 Krueger, Charles         M71 Twin City Tr         1:12.00    1:12.69      54.23 79.63%  5
Event 6  M75 400 Meter Dash
=============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading H#
=============================================================================================
  1 Bowden, Tom              M75 unattached                      1:12.99      50.98 84.71%  5
  2 McDonald, Maurice        M77 Atlanta Track Club   1:13.50    1:19.67      55.65 77.61%  5
  3 Rhoad Jr, William        M76 Unattached           1:28.77    1:29.58    1:02.57 69.02%  5

                    
                    
 Rhodes Race Timing - Contractor License                                  1/21/2018 - 2:07 PM
                            USATF Southeastern Region - 1/21/2018                            
                         Masters Indoor Track & Field Championships                          
                             JDL Fast Track / Winston-Salem, NC                              
 
Event 6  M35 400 Meter Dash
==========================================================================================   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading   
==========================================================================================   
Finals                                                                                       
  1 Glenn, Jamar             M37 Charlotte Tr           52.00      54.02      52.16 82.80%   
  2 Pack Jr, Rick            M37 Unattached             57.00      59.64      57.58 75.00%   
  3 Holtry, Matthew          M39 Piedmont Pac         1:01.00    1:04.36    1:02.14 69.50%   
Event 6  M40 400 Meter Dash
==========================================================================================   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading   
==========================================================================================   
  1 Dussett, Antwon          M42 Southwest Sp           51.00      53.01      49.59 87.08%   
Event 6  M50 400 Meter Dash
=============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading H#
=============================================================================================
  1 Curtis, John             M52 Greater Phil           54.50      55.08      48.22 89.56%  2
  2 Carpenter, Michael       M50 Unattached             56.00      56.98      49.89 86.57%  2
  3 Prado, Tony              M53 Unattached                      1:05.64      57.47 75.15%  2
  4 Cousar jr, Robert        M54 Charlotte Tr         1:03.00    1:06.70      58.39 73.96%  2
  5 Wiley Jr, Sylvester      M54 Unattached           1:04.00    1:07.64      59.22 72.93%  2
Event 6  M55 400 Meter Dash
=============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading H#
=============================================================================================
  1 Pryor, John              M57 Unattached           1:08.00    1:05.83      55.66 77.59%  2
Event 6  M60 400 Meter Dash
=============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading H#
=============================================================================================
  1 James, Ben               M61 Genesee Vall           56.90    1:02.67      51.11 84.51%  3
  2 Kent, Cameron            M60 Unattached           1:12.00    1:09.42      56.61 76.29%  3
  3 Shannon, David           M60 Unattached           1:10.50    1:09.83      56.94 75.84%  3
  4 Higgins, Timothy         M60 Unattached           1:11.38    1:11.14      58.01 74.44%  3
 -- Vanderhoof, Gary         M61 Unattached           1:04.00        DNS                    3
Event 6  M65 400 Meter Dash
=============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading H#
=============================================================================================
  1 Somerville, Edward       M66 unattached           1:08.00    1:10.85      55.52 77.77%  4
  2 Green, Bob               M69 Unattached           1:09.00    1:15.36      59.06 73.12%  4
  3 Campbell, Scott          M66 Unattached           1:17.40    1:17.55    1:00.77 71.05%  4
Event 6  M70 400 Meter Dash
=============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading H#
=============================================================================================
  1 Brittain, John           M73 John C. Brittain    10:00.00    1:11.70      53.49 80.73%  5
  2 Krueger, Charles         M71 Twin City Tr         1:12.00    1:12.69      54.23 79.63%  5
Event 6  M75 400 Meter Dash
=============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading H#
=============================================================================================
  1 Bowden, Tom              M75 unattached                      1:12.99      50.98 84.71%  5
  2 McDonald, Maurice        M77 Atlanta Track Club   1:13.50    1:19.67      55.65 77.61%  5
  3 Rhoad Jr, William        M76 Unattached           1:28.77    1:29.58    1:02.57 69.02%  5