Meet Logo
2018 USATF SE Region Masters Championships
Jan 21, 2018

 Back to Timetable

RESULTS

                        
 Rhodes Race Timing - Contractor License                                 1/21/2018 - 12:48 PM
                            USATF Southeastern Region - 1/21/2018                            
                         Masters Indoor Track & Field Championships                          
                             JDL Fast Track / Winston-Salem, NC                              
 
Event 8  M30 800 Meter Run
==========================================================================================   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading   
==========================================================================================   
Finals                                                                                       
  1 Almanzar, Darnell        M30 Potomac Vall         2:03.00    2:17.75    2:17.76 73.40%   
Event 8  M35 800 Meter Run
==========================================================================================   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading   
==========================================================================================   
  1 Holtry, Matthew          M39 Piedmont Pac         2:30.00    2:37.21    2:35.91 64.86%   
Event 8  M40 800 Meter Run
==========================================================================================   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading   
==========================================================================================   
  1 Gobble, Kevin            M42 Piedmont Pac                    2:39.13    2:32.13 66.46%   
  2 Underwood, Kevin         M41 Unattached           2:45.00    2:54.30    2:46.64 60.68%   
 -- Bradshaw, Christopher    M42 Piedmont Pac         2:30.00        DNS                     
Event 8  M45 800 Meter Run
==========================================================================================   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading   
==========================================================================================   
  1 Stewart, Tim             M48 Fork Union T         2:35.00    2:41.52    2:28.65 68.02%   
Event 8  M50 800 Meter Run
==========================================================================================   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading   
==========================================================================================   
  1 Prado, Tony              M53 Unattached                      2:35.49    2:17.57 73.50%   
  2 Pritchard, Craig         M54 Piedmont Pac         2:47.00    2:47.03    2:27.78 68.42%   
Event 8  M55 800 Meter Run
==========================================================================================   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading   
==========================================================================================   
  1 Sigmon, Alan             M58 Unattached           2:58.40    3:03.45    2:35.75 64.92%   
Event 8  M60 800 Meter Run
=============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading H#
=============================================================================================
  1 DeLoache, Bill           M60 Unattached           2:28.19    2:31.80    2:03.46 81.90%  2
  2 Gibson, Pete             M61 Colonial Roa         2:40.00    2:37.77    2:08.32 78.80%  2
  3 Kent, Cameron            M60 Unattached           2:47.00    2:43.40    2:12.90 76.08%  2
 -- Higgins, Timothy         M60 Unattached           2:51.77        DNS                    2
Event 8  M65 800 Meter Run
=============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading H#
=============================================================================================
  1 Todd, Jack               M65 Unattached           2:54.00    2:56.47    2:17.23 73.68%  2
Event 8  M70 800 Meter Run
=============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading H#
=============================================================================================
  1 Brittain, John           M73 John C. Brittain    45:00.00    2:46.92    2:03.86 81.64%  2
Event 8  M75 800 Meter Run
=============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading H#
=============================================================================================
  1 McDonald, Maurice        M77 Atlanta Track Club   3:12.00    3:13.35    2:13.88 75.53%  2
  2 Fuhrman, Robert          M76 Unattached           4:00.00    4:40.35    3:14.12 52.09%  2

                    
                    
 Rhodes Race Timing - Contractor License                                 1/21/2018 - 12:48 PM
                            USATF Southeastern Region - 1/21/2018                            
                         Masters Indoor Track & Field Championships                          
                             JDL Fast Track / Winston-Salem, NC                              
 
Event 8  M30 800 Meter Run
==========================================================================================   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading   
==========================================================================================   
Finals                                                                                       
  1 Almanzar, Darnell        M30 Potomac Vall         2:03.00    2:17.75    2:17.76 73.40%   
Event 8  M35 800 Meter Run
==========================================================================================   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading   
==========================================================================================   
  1 Holtry, Matthew          M39 Piedmont Pac         2:30.00    2:37.21    2:35.91 64.86%   
Event 8  M40 800 Meter Run
==========================================================================================   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading   
==========================================================================================   
  1 Gobble, Kevin            M42 Piedmont Pac                    2:39.13    2:32.13 66.46%   
  2 Underwood, Kevin         M41 Unattached           2:45.00    2:54.30    2:46.64 60.68%   
 -- Bradshaw, Christopher    M42 Piedmont Pac         2:30.00        DNS                     
Event 8  M45 800 Meter Run
==========================================================================================   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading   
==========================================================================================   
  1 Stewart, Tim             M48 Fork Union T         2:35.00    2:41.52    2:28.65 68.02%   
Event 8  M50 800 Meter Run
==========================================================================================   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading   
==========================================================================================   
  1 Prado, Tony              M53 Unattached                      2:35.49    2:17.57 73.50%   
  2 Pritchard, Craig         M54 Piedmont Pac         2:47.00    2:47.03    2:27.78 68.42%   
Event 8  M55 800 Meter Run
==========================================================================================   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading   
==========================================================================================   
  1 Sigmon, Alan             M58 Unattached           2:58.40    3:03.45    2:35.75 64.92%   
Event 8  M60 800 Meter Run
=============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading H#
=============================================================================================
  1 DeLoache, Bill           M60 Unattached           2:28.19    2:31.80    2:03.46 81.90%  2
  2 Gibson, Pete             M61 Colonial Roa         2:40.00    2:37.77    2:08.32 78.80%  2
  3 Kent, Cameron            M60 Unattached           2:47.00    2:43.40    2:12.90 76.08%  2
 -- Higgins, Timothy         M60 Unattached           2:51.77        DNS                    2
Event 8  M65 800 Meter Run
=============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading H#
=============================================================================================
  1 Todd, Jack               M65 Unattached           2:54.00    2:56.47    2:17.23 73.68%  2
Event 8  M70 800 Meter Run
=============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading H#
=============================================================================================
  1 Brittain, John           M73 John C. Brittain    45:00.00    2:46.92    2:03.86 81.64%  2
Event 8  M75 800 Meter Run
=============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading H#
=============================================================================================
  1 McDonald, Maurice        M77 Atlanta Track Club   3:12.00    3:13.35    2:13.88 75.53%  2
  2 Fuhrman, Robert          M76 Unattached           4:00.00    4:40.35    3:14.12 52.09%  2