Meet Logo
2018 USATF SE Region Masters Championships
Jan 21, 2018

 Back to Timetable

RESULTS

                        
 Rhodes Race Timing - Contractor License                               1/21/2018 - 2:27 PM
                          USATF Southeastern Region - 1/21/2018                           
                        Masters Indoor Track & Field Championships                        
                            JDL Fast Track / Winston-Salem, NC                            
 
Event 10  M35 1 Mile Run
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading
==========================================================================================
Finals                                                                                    
  1 Holtry, Matthew          M39 Piedmont Pac            5.20    6:34.37    6:26.01 57.67%
Event 10  M40 1 Mile Run
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading
==========================================================================================
  1 Flanigan, Robert         M41 Unattached           4:59.00    5:17.82    5:00.38 74.11%
  2 Gendle, Mathew           M41 Select                  5.35    5:50.22    5:31.00 67.25%
  3 Gobble, Kevin            M42 Piedmont Pac                    5:58.33    5:38.66 65.73%
  4 Underwood, Kevin         M41 Unattached           5:45.00    6:37.32    6:15.51 59.28%
 -- Bradshaw, Christopher    M42 Piedmont Pac         5:40.00        DNS                  
Event 10  M50 1 Mile Run
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading
==========================================================================================
  1 Prado, Tony              M53 Unattached                      5:53.89    5:09.55 71.91%
 -- Sarsony, Chris           M50 Piedmont Pac                        DNS                  
 -- Petersen, Mel            M53 Unattached                          DNS                  
Event 10  M55 1 Mile Run
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading
==========================================================================================
  1 Whitaker, Robert         M59 Colonial Roa         5:15.00    5:26.40    4:34.02 81.24%
  2 Sigmon, Alan             M58 Unattached           6:48.10    7:17.18    6:07.02 60.65%
Event 10  M60 1 Mile Run
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading
==========================================================================================
  1 Gibson, Pete             M61 Colonial Roa         5:35.00    5:55.84    4:46.21 77.78%
  2 Dworkin, Gary            M60 Unattached           5:50.00    6:10.74    4:58.19 74.65%
 -- McCormack, Tom           M64 Atlanta Track Club   5:30.00        DNS                  
Event 10  M65 1 Mile Run
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading
==========================================================================================
  1 Todd, Jack               M65 Unattached           6:40.00    6:37.71    5:05.88 72.77%
  2 Smith, Jay               M68 Piedmont Pac                    6:51.76    5:16.69 70.29%

                    
                    
 Rhodes Race Timing - Contractor License                               1/21/2018 - 2:27 PM
                          USATF Southeastern Region - 1/21/2018                           
                        Masters Indoor Track & Field Championships                        
                            JDL Fast Track / Winston-Salem, NC                            
 
Event 10  M35 1 Mile Run
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading
==========================================================================================
Finals                                                                                    
  1 Holtry, Matthew          M39 Piedmont Pac            5.20    6:34.37    6:26.01 57.67%
Event 10  M40 1 Mile Run
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading
==========================================================================================
  1 Flanigan, Robert         M41 Unattached           4:59.00    5:17.82    5:00.38 74.11%
  2 Gendle, Mathew           M41 Select                  5.35    5:50.22    5:31.00 67.25%
  3 Gobble, Kevin            M42 Piedmont Pac                    5:58.33    5:38.66 65.73%
  4 Underwood, Kevin         M41 Unattached           5:45.00    6:37.32    6:15.51 59.28%
 -- Bradshaw, Christopher    M42 Piedmont Pac         5:40.00        DNS                  
Event 10  M50 1 Mile Run
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading
==========================================================================================
  1 Prado, Tony              M53 Unattached                      5:53.89    5:09.55 71.91%
 -- Sarsony, Chris           M50 Piedmont Pac                        DNS                  
 -- Petersen, Mel            M53 Unattached                          DNS                  
Event 10  M55 1 Mile Run
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading
==========================================================================================
  1 Whitaker, Robert         M59 Colonial Roa         5:15.00    5:26.40    4:34.02 81.24%
  2 Sigmon, Alan             M58 Unattached           6:48.10    7:17.18    6:07.02 60.65%
Event 10  M60 1 Mile Run
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading
==========================================================================================
  1 Gibson, Pete             M61 Colonial Roa         5:35.00    5:55.84    4:46.21 77.78%
  2 Dworkin, Gary            M60 Unattached           5:50.00    6:10.74    4:58.19 74.65%
 -- McCormack, Tom           M64 Atlanta Track Club   5:30.00        DNS                  
Event 10  M65 1 Mile Run
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals       Age-Grading
==========================================================================================
  1 Todd, Jack               M65 Unattached           6:40.00    6:37.71    5:05.88 72.77%
  2 Smith, Jay               M68 Piedmont Pac                    6:51.76    5:16.69 70.29%