Meet Logo
2018 USATF SE Region Masters Championships
Jan 21, 2018

 Back to Timetable

RESULTS

                        
 Rhodes Race Timing - Contractor License                             1/21/2018 - 1:50 PM
                         USATF Southeastern Region - 1/21/2018                          
                       Masters Indoor Track & Field Championships                       
                           JDL Fast Track / Winston-Salem, NC                           
 
Event 32  M35 Shot Put
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals     Age-Grading
========================================================================================
Finals                                                                                  
  1 Bishop, Justin           M36 Team Utopia South     10.00m      9.00m    9.33m 40.38%
      8.33m  8.52m  9.00m  8.91m  PASS  PASS                                            
Event 32  M45 Shot Put
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals     Age-Grading
========================================================================================
  1 Thiel, Jason             M46 Unattached                        9.58m   11.51m 49.82%
      FOUL  FOUL  9.58m  9.31m  8.61m  9.26m                                            
  2 Clinton Jr, Robert       M48 Unattached             7.11m      6.65m    7.99m 34.58%
      PASS  6.65m  6.57m  6.44m  6.45m  6.65m                                           
Event 32  M50 Shot Put
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals     Age-Grading
========================================================================================
  1 Wilkerson Jr, John       M50 Piedmont Pac          10.00m     11.29m   13.23m 57.22%
      11.29m  FOUL  10.42m  10.82m  10.72m  11.20m                                      
  2 Eastham, Todd            M50 Piedmont Pac          10.50m     10.90m   12.77m 55.25%
      10.07m  10.90m  10.73m  10.74m  10.85m  10.79m                                    
  3 Brewer, Jim              M54 Unattached            10.00m     10.89m   12.76m 55.20%
      10.37m  10.36m  10.89m  FOUL  10.20m  10.37m                                      
  4 Sarsony, Chris           M50 Piedmont Pac                     10.29m   12.06m 52.15%
      10.09m  10.14m  10.29m  9.58m  9.56m  8.89m                                       
  5 Oneal Jr, Ralph          M50 Unattached            10.00m      9.70m   11.36m 49.16%
      9.33m  9.70m  PASS  PASS  PASS  PASS                                              
Event 32  M55 Shot Put
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals     Age-Grading
========================================================================================
  1 Gilleskie, Mark          M56 Unattached                       12.21m   15.51m 67.09%
      11.50m  12.21m  11.93m  11.53m  11.64m  12.13m                                    
  2 Fraker Jr, Tom           M59 Atlanta Track Club    12.70m     12.12m   15.39m 66.59%
      11.99m  11.90m  12.12m  12.00m  FOUL  FOUL                                        
  3 Kayes, Mike              M58 Unattached            10.60m     10.41m   13.22m 57.20%
      9.61m  10.41m  10.05m  FOUL  FOUL  FOUL                                           
  4 Roberts Sr, Franklin     M58 Unattached            10.30m     10.20m   12.96m 56.04%
      9.33m  9.72m  10.20m  FOUL  1.00m  9.89m                                          
  5 Cancino, Frank           M59 Unattached            10.00m     10.01m   12.71m 55.00%
      9.54m  9.91m  FOUL  9.71m  10.01m  9.99m                                          
  6 McDonald, Ross           M58 Pony Express                      9.84m   12.50m 54.07%
      6.80m  9.84m  FOUL  8.20m  8.38m  8.89m                                           
Event 32  M60 Shot Put
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals     Age-Grading
========================================================================================
  1 Ruebel, Noel             M61 Unnat                 11.80m     12.54m   15.65m 67.71%
      11.58m  11.94m  11.82m  PASS  12.54m  PASS                                        
  2 Conn, Bobby              M60 Unattached                       10.50m   13.10m 56.70%
      9.44m  10.50m  10.05m  9.97m  9.90m  9.70m                                        
  3 Sutton, Gary             M63 Pony Express           9.00m      9.21m   11.49m 49.73%
      8.50m  FOUL  8.49m  9.21m  FOUL  8.50m                                            
Event 32  M65 Shot Put
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals     Age-Grading
========================================================================================
  1 Myers, Joe               M65 Piedmont Pac                     13.79m   18.76m 81.17%
      13.06m  13.79m  13.21m  FOUL  FOUL  13.20m                                        
  2 Green, Bob               M69 Unattached            11.00m      9.98m   13.57m 58.74%
      FOUL  FOUL  9.63m  9.68m  9.98m  FOUL                                             
Event 32  M70 Shot Put
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals     Age-Grading
========================================================================================
  1 Brown, Ty                M72 Pvtc                  10.65m     11.13m   14.25m 61.66%
      10.43m  10.46m  10.62m  11.13m  10.78m  PASS                                      
  2 Martin, Terry            M71 Unattached             8.57m     10.31m   13.20m 57.12%
      10.03m  9.20m  10.31m  10.02m  FOUL  PASS                                         
Event 32  M75 Shot Put
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals     Age-Grading
========================================================================================
  1 Bass Jr, Walter          M75 Unattached            11.24m     10.92m   15.28m 66.10%
      10.78m  10.77m  10.90m  10.69m  10.76m  10.92m                                    
  2 Valle, Michael           M77 Unattached                        9.60m   13.43m 58.11%
      9.15m  FOUL  9.36m  9.60m  9.22m  FOUL                                            
  2 Holliday, Cook           M75 Unattached             8.87m      9.60m   13.43m 58.11%
      8.84m  PASS  9.60m  FOUL  7.97m  FOUL                                             
Event 32  M80 Shot Put
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals     Age-Grading
========================================================================================
  1 Vaughn, Gerald           M82 Carolina Track Club   10.66m      9.71m   14.61m 63.22%
      8.97m  9.44m  9.40m  9.71m  FOUL  9.38m                                           
  2 Gramley, William         M82 Unattached             9.90m      9.60m   14.45m 62.50%
      9.08m  9.60m  PASS  FOUL  9.31m  9.59m                                            
  3 Davis, Sid               M83 Unattached             8.28m      8.83m   13.29m 57.49%
      FOUL  8.83m  7.35m  8.30m  FOUL  8.31m                                            

                    
                    
 Rhodes Race Timing - Contractor License                             1/21/2018 - 1:50 PM
                         USATF Southeastern Region - 1/21/2018                          
                       Masters Indoor Track & Field Championships                       
                           JDL Fast Track / Winston-Salem, NC                           
 
Event 32  M35 Shot Put
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals     Age-Grading
========================================================================================
Finals                                                                                  
  1 Bishop, Justin           M36 Team Utopia South     10.00m      9.00m    9.33m 40.38%
      8.33m  8.52m  9.00m  8.91m  PASS  PASS                                            
Event 32  M45 Shot Put
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals     Age-Grading
========================================================================================
  1 Thiel, Jason             M46 Unattached                        9.58m   11.51m 49.82%
      FOUL  FOUL  9.58m  9.31m  8.61m  9.26m                                            
  2 Clinton Jr, Robert       M48 Unattached             7.11m      6.65m    7.99m 34.58%
      PASS  6.65m  6.57m  6.44m  6.45m  6.65m                                           
Event 32  M50 Shot Put
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals     Age-Grading
========================================================================================
  1 Wilkerson Jr, John       M50 Piedmont Pac          10.00m     11.29m   13.23m 57.22%
      11.29m  FOUL  10.42m  10.82m  10.72m  11.20m                                      
  2 Eastham, Todd            M50 Piedmont Pac          10.50m     10.90m   12.77m 55.25%
      10.07m  10.90m  10.73m  10.74m  10.85m  10.79m                                    
  3 Brewer, Jim              M54 Unattached            10.00m     10.89m   12.76m 55.20%
      10.37m  10.36m  10.89m  FOUL  10.20m  10.37m                                      
  4 Sarsony, Chris           M50 Piedmont Pac                     10.29m   12.06m 52.15%
      10.09m  10.14m  10.29m  9.58m  9.56m  8.89m                                       
  5 Oneal Jr, Ralph          M50 Unattached            10.00m      9.70m   11.36m 49.16%
      9.33m  9.70m  PASS  PASS  PASS  PASS                                              
Event 32  M55 Shot Put
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals     Age-Grading
========================================================================================
  1 Gilleskie, Mark          M56 Unattached                       12.21m   15.51m 67.09%
      11.50m  12.21m  11.93m  11.53m  11.64m  12.13m                                    
  2 Fraker Jr, Tom           M59 Atlanta Track Club    12.70m     12.12m   15.39m 66.59%
      11.99m  11.90m  12.12m  12.00m  FOUL  FOUL                                        
  3 Kayes, Mike              M58 Unattached            10.60m     10.41m   13.22m 57.20%
      9.61m  10.41m  10.05m  FOUL  FOUL  FOUL                                           
  4 Roberts Sr, Franklin     M58 Unattached            10.30m     10.20m   12.96m 56.04%
      9.33m  9.72m  10.20m  FOUL  1.00m  9.89m                                          
  5 Cancino, Frank           M59 Unattached            10.00m     10.01m   12.71m 55.00%
      9.54m  9.91m  FOUL  9.71m  10.01m  9.99m                                          
  6 McDonald, Ross           M58 Pony Express                      9.84m   12.50m 54.07%
      6.80m  9.84m  FOUL  8.20m  8.38m  8.89m                                           
Event 32  M60 Shot Put
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals     Age-Grading
========================================================================================
  1 Ruebel, Noel             M61 Unnat                 11.80m     12.54m   15.65m 67.71%
      11.58m  11.94m  11.82m  PASS  12.54m  PASS                                        
  2 Conn, Bobby              M60 Unattached                       10.50m   13.10m 56.70%
      9.44m  10.50m  10.05m  9.97m  9.90m  9.70m                                        
  3 Sutton, Gary             M63 Pony Express           9.00m      9.21m   11.49m 49.73%
      8.50m  FOUL  8.49m  9.21m  FOUL  8.50m                                            
Event 32  M65 Shot Put
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals     Age-Grading
========================================================================================
  1 Myers, Joe               M65 Piedmont Pac                     13.79m   18.76m 81.17%
      13.06m  13.79m  13.21m  FOUL  FOUL  13.20m                                        
  2 Green, Bob               M69 Unattached            11.00m      9.98m   13.57m 58.74%
      FOUL  FOUL  9.63m  9.68m  9.98m  FOUL                                             
Event 32  M70 Shot Put
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals     Age-Grading
========================================================================================
  1 Brown, Ty                M72 Pvtc                  10.65m     11.13m   14.25m 61.66%
      10.43m  10.46m  10.62m  11.13m  10.78m  PASS                                      
  2 Martin, Terry            M71 Unattached             8.57m     10.31m   13.20m 57.12%
      10.03m  9.20m  10.31m  10.02m  FOUL  PASS                                         
Event 32  M75 Shot Put
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals     Age-Grading
========================================================================================
  1 Bass Jr, Walter          M75 Unattached            11.24m     10.92m   15.28m 66.10%
      10.78m  10.77m  10.90m  10.69m  10.76m  10.92m                                    
  2 Valle, Michael           M77 Unattached                        9.60m   13.43m 58.11%
      9.15m  FOUL  9.36m  9.60m  9.22m  FOUL                                            
  2 Holliday, Cook           M75 Unattached             8.87m      9.60m   13.43m 58.11%
      8.84m  PASS  9.60m  FOUL  7.97m  FOUL                                             
Event 32  M80 Shot Put
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals     Age-Grading
========================================================================================
  1 Vaughn, Gerald           M82 Carolina Track Club   10.66m      9.71m   14.61m 63.22%
      8.97m  9.44m  9.40m  9.71m  FOUL  9.38m                                           
  2 Gramley, William         M82 Unattached             9.90m      9.60m   14.45m 62.50%
      9.08m  9.60m  PASS  FOUL  9.31m  9.59m                                            
  3 Davis, Sid               M83 Unattached             8.28m      8.83m   13.29m 57.49%
      FOUL  8.83m  7.35m  8.30m  FOUL  8.31m