Meet Logo
2016 Mighty Explorers Challenge #4
Jan 15, 2016

 Back to Timetable

RESULTS

                        
 Big Kahuna Timing - Contractor License                   1/15/2016 - 8:54 PM
                       Mighty Explorers #4 - 1/15/2016                       
                      JDL Fast Track, Winston Salem NC                       
 
Event 1  Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================      
 4A - 10:38.24                                                               
 3A - 10:55.24                                                               
 1A-2A - 11:45.24                                                            
    School                                               Finals  Points      
=======================================================================      
Finals                                                                       
  1 Green Hope  'A'                                    J9:51.32   10         
     1) Hall, Kayla 12                  2) Jordan, Emily 11                  
     3) Williams, Allison 11            4) Eastwood, Lindsey 10              
  2 Apex  'A'                                          J9:59.46    8         
     1) Parlier, Calli 10               2) McGee, Josie 11                   
     3) Hofmeister, Kylie 11            4) Gaudioso, Cara 12                 
  3 Ragsdale  'A'                                     J10:26.94    6         
     1) Apple, Alex 12                  2) Platek, Sara 11                   
     3) Gidderon, Ticoiya 10            4) Green, Candace 09                 
  4 Page  'A'                                         J11:26.21    5         
     1) Yarbrough, Kate 09              2) Hunt, Rebecca 10                  
     3) Smith, Ashlee 10                4) Goode, Demetria 12                
  5 Reynolds, A. C.  'A'                               11:40.12    4         
     1) Spinache, Snejana 09            2) Merrill, Jessica 11               
     3) Himelein-Wachowiak, Emma 12     4) Boeshore, Samantha 12             
  6 Olympic  'A'                                      J11:40.77    4         
     1) Lamond, Lillian 09              2) Manning, Camilla 09               
     3) Hall, Grace 09                  4) Warnke, Leah 09                   
  7 Davie County  'A'                                 J12:30.70    3         
     1) Pender, Emily 10                2) Larsen, Casey 10                  
     3) Leszczuk, Patrycja 10           4) Ebert, Zella 11                   
  8 Alexander Central  'A'                            J12:35.47    2         
     1) Murcia-Mejia, Alicia 10         2) Davidson, Gwyneth 11              
     3) Ferretiz, Alejandra 11          4) Gull, Katie 12                    
 -- Page  'B'                                               DNF              
     1) Yarbrough, Kate 09              2) May, Rachel 11                    
     3) Payne, Morgan 11                4) Chauncey, Brooke 10               
=============================================================================
                        Women - Team Rankings - 17 Events Scored             
=============================================================================
    1) Green Hope                 142        2) Ragsdale                   97
    3) Alexander Central           64        4) Apex                       61
    5) North Stokes                44        6) Page                       40
    7) Olympic                     39        8) Watauga                    34
    9) Reynolds, A. C.             30       10) Davie County               28
   11) North Lincoln               25                                        

                    
                    
 Big Kahuna Timing - Contractor License                   1/15/2016 - 8:54 PM
                       Mighty Explorers #4 - 1/15/2016                       
                      JDL Fast Track, Winston Salem NC                       
 
Event 1  Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================      
 4A - 10:38.24                                                               
 3A - 10:55.24                                                               
 1A-2A - 11:45.24                                                            
    School                                               Finals  Points      
=======================================================================      
Finals                                                                       
  1 Green Hope  'A'                                    J9:51.32   10         
     1) Hall, Kayla 12                  2) Jordan, Emily 11                  
     3) Williams, Allison 11            4) Eastwood, Lindsey 10              
  2 Apex  'A'                                          J9:59.46    8         
     1) Parlier, Calli 10               2) McGee, Josie 11                   
     3) Hofmeister, Kylie 11            4) Gaudioso, Cara 12                 
  3 Ragsdale  'A'                                     J10:26.94    6         
     1) Apple, Alex 12                  2) Platek, Sara 11                   
     3) Gidderon, Ticoiya 10            4) Green, Candace 09                 
  4 Page  'A'                                         J11:26.21    5         
     1) Yarbrough, Kate 09              2) Hunt, Rebecca 10                  
     3) Smith, Ashlee 10                4) Goode, Demetria 12                
  5 Reynolds, A. C.  'A'                               11:40.12    4         
     1) Spinache, Snejana 09            2) Merrill, Jessica 11               
     3) Himelein-Wachowiak, Emma 12     4) Boeshore, Samantha 12             
  6 Olympic  'A'                                      J11:40.77    4         
     1) Lamond, Lillian 09              2) Manning, Camilla 09               
     3) Hall, Grace 09                  4) Warnke, Leah 09                   
  7 Davie County  'A'                                 J12:30.70    3         
     1) Pender, Emily 10                2) Larsen, Casey 10                  
     3) Leszczuk, Patrycja 10           4) Ebert, Zella 11                   
  8 Alexander Central  'A'                            J12:35.47    2         
     1) Murcia-Mejia, Alicia 10         2) Davidson, Gwyneth 11              
     3) Ferretiz, Alejandra 11          4) Gull, Katie 12                    
 -- Page  'B'                                               DNF              
     1) Yarbrough, Kate 09              2) May, Rachel 11                    
     3) Payne, Morgan 11                4) Chauncey, Brooke 10               
=============================================================================
                        Women - Team Rankings - 17 Events Scored             
=============================================================================
    1) Green Hope                 142        2) Ragsdale                   97
    3) Alexander Central           64        4) Apex                       61
    5) North Stokes                44        6) Page                       40
    7) Olympic                     39        8) Watauga                    34
    9) Reynolds, A. C.             30       10) Davie County               28
   11) North Lincoln               25