Meet Logo
2016 Mighty Explorers Challenge #4
Jan 15, 2016

 Back to Timetable

RESULTS

                        
 Big Kahuna Timing - Contractor License                      1/15/2016 - 8:54 PM
                        Mighty Explorers #4 - 1/15/2016                         
                        JDL Fast Track, Winston Salem NC                        
 
Event 2  Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================         
 4A - 8:35.24                                                                   
 3A - 8:50.24                                                                   
 1A-2A - 9:15.24                                                                
    School                                               Finals  Points         
=======================================================================         
Finals                                                                          
  1 Page  'A'                                          J9:01.50   10            
     1) Monroe, Dontavius 11            2) Goddard, Chrishon 12                 
     3) Hughes, Tripp 10                4) Shanklin, Ian 11                     
  2 Green Hope  'A'                                    J9:01.54    8            
     1) Hoffmann, William 11            2) Pehr, Carter 09                      
     3) Wagner, Ryan 11                 4) Sprink, Justin 10                    
  3 Davie County  'A'                                  J9:05.13    6            
     1) Jones, Peyton 12                2) Rodriguez, Alex 10                   
     3) Myers, John 12                  4) Simmons, Nick 12                     
  4 Ragsdale  'A'                                      J9:07.05    5            
     1) Blaya, Alex 12                  2) Ham, Brendan 11                      
     3) Lacoste, Austin 11              4) Key, Maycn 11                        
  5 Watauga  'A'                                       J9:12.89    4            
     1) Boggs, Jake 12                  2) Crumpler, Andrew 12                  
     3) Hellenbrand, Matthew 12         4) Mancini, Alex 12                     
  6 Green Hope  'B'                                    J9:39.02    3            
     1) Jones, Carter 09                2) Lyons, Cameron 10                    
     3) Tomasi, Alex 10                 4) Cowley, Spencer 09                   
  7 Reynolds, A. C.  'A'                               J9:41.99    3            
     1) Erickson, Jake 12               2) Klesius, Henry 09                    
     3) Robertson, Lawson 09            4) Bridges, Christopher 09              
  8 Apex  'A'                                          J9:44.70    1            
     1) Johnson, Jarod 12               2) Griggs, Simon 09                     
     3) Keaney, Andrew 12               4) Gunshefski, Bobby 10                 
  9 Watauga  'B'                                        9:46.53                 
     1) Rhodes, River 11                2) St.Clair, Price 10                   
     3) Williams, Sam 11                4) Norman, Elias 10                     
 10 North Lincoln  'A'                                 10:15.21                 
     1) Hodges, Mason 09                2) Houck, Chandler 10                   
     3) Lippard, Coley 10               4) Rankin, Stowe 09                     
 11 Page  'B'                                          10:22.40                 
     1) Milroy, Cam 09                  2) Rice, Iain 10                        
     3) McDowell, Harrison 09           4) Jones, Davis 10                      
 -- Davie County  'B'                                       DNS                 
     1) Mathes, Nick 11                 2) Sigmon, AJ 10                        
     3) Atkinson, Beau 09               4) Roberts, Jacob 10                    
================================================================================
                          Men - Team Rankings - 17 Events Scored                
================================================================================
    1) Green Hope                 124        2) Apex                      116   
    3) Page                        84        4) Ragsdale                   60.50
    5) Davie County                53.50     6) Reynolds, A. C.            35   
    7) Alexander Central           34        8) Olympic                    31.50
    9) North Lincoln               24       10) North Stokes               22   
   11) Watauga                     14.50    12) West Davidson               4   

                    
                    
 Big Kahuna Timing - Contractor License                      1/15/2016 - 8:54 PM
                        Mighty Explorers #4 - 1/15/2016                         
                        JDL Fast Track, Winston Salem NC                        
 
Event 2  Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================         
 4A - 8:35.24                                                                   
 3A - 8:50.24                                                                   
 1A-2A - 9:15.24                                                                
    School                                               Finals  Points         
=======================================================================         
Finals                                                                          
  1 Page  'A'                                          J9:01.50   10            
     1) Monroe, Dontavius 11            2) Goddard, Chrishon 12                 
     3) Hughes, Tripp 10                4) Shanklin, Ian 11                     
  2 Green Hope  'A'                                    J9:01.54    8            
     1) Hoffmann, William 11            2) Pehr, Carter 09                      
     3) Wagner, Ryan 11                 4) Sprink, Justin 10                    
  3 Davie County  'A'                                  J9:05.13    6            
     1) Jones, Peyton 12                2) Rodriguez, Alex 10                   
     3) Myers, John 12                  4) Simmons, Nick 12                     
  4 Ragsdale  'A'                                      J9:07.05    5            
     1) Blaya, Alex 12                  2) Ham, Brendan 11                      
     3) Lacoste, Austin 11              4) Key, Maycn 11                        
  5 Watauga  'A'                                       J9:12.89    4            
     1) Boggs, Jake 12                  2) Crumpler, Andrew 12                  
     3) Hellenbrand, Matthew 12         4) Mancini, Alex 12                     
  6 Green Hope  'B'                                    J9:39.02    3            
     1) Jones, Carter 09                2) Lyons, Cameron 10                    
     3) Tomasi, Alex 10                 4) Cowley, Spencer 09                   
  7 Reynolds, A. C.  'A'                               J9:41.99    3            
     1) Erickson, Jake 12               2) Klesius, Henry 09                    
     3) Robertson, Lawson 09            4) Bridges, Christopher 09              
  8 Apex  'A'                                          J9:44.70    1            
     1) Johnson, Jarod 12               2) Griggs, Simon 09                     
     3) Keaney, Andrew 12               4) Gunshefski, Bobby 10                 
  9 Watauga  'B'                                        9:46.53                 
     1) Rhodes, River 11                2) St.Clair, Price 10                   
     3) Williams, Sam 11                4) Norman, Elias 10                     
 10 North Lincoln  'A'                                 10:15.21                 
     1) Hodges, Mason 09                2) Houck, Chandler 10                   
     3) Lippard, Coley 10               4) Rankin, Stowe 09                     
 11 Page  'B'                                          10:22.40                 
     1) Milroy, Cam 09                  2) Rice, Iain 10                        
     3) McDowell, Harrison 09           4) Jones, Davis 10                      
 -- Davie County  'B'                                       DNS                 
     1) Mathes, Nick 11                 2) Sigmon, AJ 10                        
     3) Atkinson, Beau 09               4) Roberts, Jacob 10                    
================================================================================
                          Men - Team Rankings - 17 Events Scored                
================================================================================
    1) Green Hope                 124        2) Apex                      116   
    3) Page                        84        4) Ragsdale                   60.50
    5) Davie County                53.50     6) Reynolds, A. C.            35   
    7) Alexander Central           34        8) Olympic                    31.50
    9) North Lincoln               24       10) North Stokes               22   
   11) Watauga                     14.50    12) West Davidson               4