Meet Logo
2016 Mighty Explorers Challenge #4
Jan 15, 2016

 Back to Timetable

RESULTS

                        
 Big Kahuna Timing - Contractor License                   1/15/2016 - 8:54 PM
                       Mighty Explorers #4 - 1/15/2016                       
                      JDL Fast Track, Winston Salem NC                       
 
Event 8  Girls 4x200 Meter Relay
==========================================================================   
 4A - 1:50.24                                                                
 3A - 2:00.24                                                                
 1A-2A - 2:03.24                                                             
    School                                               Finals  H# Points   
==========================================================================   
Finals                                                                       
  1 Green Hope  'A'                                    J1:48.91   1  10      
     1) Redick, Lily 10                 2) Foy, Kayla 12                     
     3) Curtis, Carmen 11               4) Richards, Natalie 12              
  2 Olympic  'A'                                       J1:56.83   1   8      
     1) Cupid, Jayla 09                 2) Darley, Madison 09                
     3) Greene, Jazmine 11              4) Hicks, Ajaylah 09                 
  3 Green Hope  'B'                                    J1:57.63   1   6      
     1) Newby, Mary 11                  2) Kawas, Brooke 10                  
     3) Maloney, Stella 10              4) Jahromi, Kayla 11                 
  4 Reynolds, A. C.  'A'                               J2:03.53   1   6      
     1) Diez, Carolyn 10                2) Frempong, Anu 11                  
     3) Miller, Karley 10               4) Jo Jo, Kessinger 09               
  5 Apex  'A'                                          J2:06.03   2   4      
     1) Easton, Aniyah 10               2) Little, Ja'Tyra 09                
     3) Kamuabo, Carmel 11              4) Nevrivova, Lucie 11               
  6 Alexander Central  'A'                             J2:06.37   2   3      
     1) Gast, Julie 10                  2) Venegas, Myrella 10               
     3) Rubner, Dinah 10                4) Dockins, Kambryn 10               
  7 Watauga  'A'                                       J2:14.58   2   2      
     1) Hicks, Amanda 11                2) Lovin, Hallie 09                  
     3) Phillips, Catie 10              4) Yarborough, Ava 09                
 -- Davie County  'A'                                       DNS   1          
     1) Stokes, Kayla 11                2) Navarro, Jessica 10               
     3) Tierney, Bridgett 10            4) Bohannon, Madison 11              
 -- Page  'A'                                               DNS   1          
     1) Brown, Adiva 09                 2) Deberry, Sydney 10                
     3) Froelich, Lucy 09               4) Wright, Alaysia 11                
=============================================================================
                        Women - Team Rankings - 17 Events Scored             
=============================================================================
    1) Green Hope                 142        2) Ragsdale                   97
    3) Alexander Central           64        4) Apex                       61
    5) North Stokes                44        6) Page                       40
    7) Olympic                     39        8) Watauga                    34
    9) Reynolds, A. C.             30       10) Davie County               28
   11) North Lincoln               25                                        

                    
                    
 Big Kahuna Timing - Contractor License                   1/15/2016 - 8:54 PM
                       Mighty Explorers #4 - 1/15/2016                       
                      JDL Fast Track, Winston Salem NC                       
 
Event 8  Girls 4x200 Meter Relay
==========================================================================   
 4A - 1:50.24                                                                
 3A - 2:00.24                                                                
 1A-2A - 2:03.24                                                             
    School                                               Finals  H# Points   
==========================================================================   
Finals                                                                       
  1 Green Hope  'A'                                    J1:48.91   1  10      
     1) Redick, Lily 10                 2) Foy, Kayla 12                     
     3) Curtis, Carmen 11               4) Richards, Natalie 12              
  2 Olympic  'A'                                       J1:56.83   1   8      
     1) Cupid, Jayla 09                 2) Darley, Madison 09                
     3) Greene, Jazmine 11              4) Hicks, Ajaylah 09                 
  3 Green Hope  'B'                                    J1:57.63   1   6      
     1) Newby, Mary 11                  2) Kawas, Brooke 10                  
     3) Maloney, Stella 10              4) Jahromi, Kayla 11                 
  4 Reynolds, A. C.  'A'                               J2:03.53   1   6      
     1) Diez, Carolyn 10                2) Frempong, Anu 11                  
     3) Miller, Karley 10               4) Jo Jo, Kessinger 09               
  5 Apex  'A'                                          J2:06.03   2   4      
     1) Easton, Aniyah 10               2) Little, Ja'Tyra 09                
     3) Kamuabo, Carmel 11              4) Nevrivova, Lucie 11               
  6 Alexander Central  'A'                             J2:06.37   2   3      
     1) Gast, Julie 10                  2) Venegas, Myrella 10               
     3) Rubner, Dinah 10                4) Dockins, Kambryn 10               
  7 Watauga  'A'                                       J2:14.58   2   2      
     1) Hicks, Amanda 11                2) Lovin, Hallie 09                  
     3) Phillips, Catie 10              4) Yarborough, Ava 09                
 -- Davie County  'A'                                       DNS   1          
     1) Stokes, Kayla 11                2) Navarro, Jessica 10               
     3) Tierney, Bridgett 10            4) Bohannon, Madison 11              
 -- Page  'A'                                               DNS   1          
     1) Brown, Adiva 09                 2) Deberry, Sydney 10                
     3) Froelich, Lucy 09               4) Wright, Alaysia 11                
=============================================================================
                        Women - Team Rankings - 17 Events Scored             
=============================================================================
    1) Green Hope                 142        2) Ragsdale                   97
    3) Alexander Central           64        4) Apex                       61
    5) North Stokes                44        6) Page                       40
    7) Olympic                     39        8) Watauga                    34
    9) Reynolds, A. C.             30       10) Davie County               28
   11) North Lincoln               25