Meet Logo
2016 Mighty Explorers Challenge #4
Jan 15, 2016

 Back to Timetable

RESULTS

                        
 Big Kahuna Timing - Contractor License                      1/15/2016 - 8:54 PM
                        Mighty Explorers #4 - 1/15/2016                         
                        JDL Fast Track, Winston Salem NC                        
 
Event 11  Boys 1600 Meter Run
==========================================================================      
 4A - 4:35.24                                                                   
 3A - 4:42.24                                                                   
 1A-2A - 4:50.24                                                                
    Name                    Year School                  Finals  H# Points      
==========================================================================      
Finals                                                                          
  1 Barish, Peyton            10 Green Hope            J4:35.26   1  10         
  2 Veilleux, Nick            11 Green Hope            J4:37.83   1   8         
  3 Huitt, Brian              12 Green Hope            J4:40.78   1   6         
  4 Vo, Daniel                10 Green Hope            J4:41.04   1   5         
  5 Risse, Brian              09 North Lincoln         J4:41.84   1   5         
  6 Marx, Freddie             11 Page                  J4:42.83   1   3         
  7 Akers, Alex               12 North Lincoln         J4:42.85   1   2         
  8 Hellenbrand, Matthew      12 Watauga               J4:45.51   1   1         
  9 Korabik, Bryce            12 Green Hope             4:45.83   1             
 10 Trezise, Zeke             11 Reynolds, A. C.        4:49.19   2             
 11 Durham, Dawson            11 North Stokes           4:51.19   1             
 12 Erickson, Jake            12 Reynolds, A. C.        4:52.43   2             
 13 Sinada, Ahmed             10 Page                   4:53.28   2             
 14 Joyce, Kyle               11 Apex                   4:53.88   1             
 15 Myers, John               12 Davie County           4:54.49   2             
 16 St.Clair, Price           10 Watauga                4:55.11   2             
 17 O'Donnell, Finlay         12 Apex                   4:57.36   1             
 18 McGee, Jacob              09 North Stokes           5:06.11   2             
 19 Ham, Brendan              11 Ragsdale               5:07.33   1             
 20 Braswell, Joseph          12 Alexander Central      5:09.10   2             
 21 Gavazzi, Nick             10 Apex                   5:10.08   2             
 22 Thornton, Adam            10 Apex                   5:10.55   2             
 23 Lippard, Coley            10 North Lincoln          5:11.59   2             
 24 Rhodes, River             11 Watauga                5:12.26   2             
 25 Farrell, Sam              11 Page                   5:15.02   2             
 26 Key, Maycn                11 Ragsdale               5:20.16   2             
 27 Jones, Peyton             12 Davie County           5:22.09   2             
 28 Rodriguez, Alex           10 Davie County           5:27.39   3             
 29 Fulks, Junior             11 North Stokes           5:31.69   3             
 30 McDowell, Harrison        09 Page                   5:50.69   3             
 31 Horton, Josh              11 Alexander Central      5:50.82   3             
 32 Delp, Nicholas            09 North Stokes           5:52.63   3             
 33 Hudson, Connor            10 Page                   5:52.79   3             
 34 Bridges, Christopher      09 Reynolds, A. C.        5:52.91   3             
 35 Benitez, Daniel           12 West Davidson          5:55.92   3             
 36 Swicegood, Ethan          10 West Davidson          6:31.51   3             
 37 Benitez, Eddio            10 West Davidson          6:31.87   3             
 38 Brogdon, Cole             10 West Davidson          7:00.19   3             
 -- Rominger, Zach            10 Davie County               DNF   3             
 -- Risse, Jason              09 North Lincoln              DNS   1             
 -- Mancini, Alex             12 Watauga                    DNS   3             
 -- Crumpler, Andrew          12 Watauga                    DNS   3             
================================================================================
                          Men - Team Rankings - 17 Events Scored                
================================================================================
    1) Green Hope                 124        2) Apex                      116   
    3) Page                        84        4) Ragsdale                   60.50
    5) Davie County                53.50     6) Reynolds, A. C.            35   
    7) Alexander Central           34        8) Olympic                    31.50
    9) North Lincoln               24       10) North Stokes               22   
   11) Watauga                     14.50    12) West Davidson               4   

                    
                    
 Big Kahuna Timing - Contractor License                      1/15/2016 - 8:54 PM
                        Mighty Explorers #4 - 1/15/2016                         
                        JDL Fast Track, Winston Salem NC                        
 
Event 11  Boys 1600 Meter Run
==========================================================================      
 4A - 4:35.24                                                                   
 3A - 4:42.24                                                                   
 1A-2A - 4:50.24                                                                
    Name                    Year School                  Finals  H# Points      
==========================================================================      
Finals                                                                          
  1 Barish, Peyton            10 Green Hope            J4:35.26   1  10         
  2 Veilleux, Nick            11 Green Hope            J4:37.83   1   8         
  3 Huitt, Brian              12 Green Hope            J4:40.78   1   6         
  4 Vo, Daniel                10 Green Hope            J4:41.04   1   5         
  5 Risse, Brian              09 North Lincoln         J4:41.84   1   5         
  6 Marx, Freddie             11 Page                  J4:42.83   1   3         
  7 Akers, Alex               12 North Lincoln         J4:42.85   1   2         
  8 Hellenbrand, Matthew      12 Watauga               J4:45.51   1   1         
  9 Korabik, Bryce            12 Green Hope             4:45.83   1             
 10 Trezise, Zeke             11 Reynolds, A. C.        4:49.19   2             
 11 Durham, Dawson            11 North Stokes           4:51.19   1             
 12 Erickson, Jake            12 Reynolds, A. C.        4:52.43   2             
 13 Sinada, Ahmed             10 Page                   4:53.28   2             
 14 Joyce, Kyle               11 Apex                   4:53.88   1             
 15 Myers, John               12 Davie County           4:54.49   2             
 16 St.Clair, Price           10 Watauga                4:55.11   2             
 17 O'Donnell, Finlay         12 Apex                   4:57.36   1             
 18 McGee, Jacob              09 North Stokes           5:06.11   2             
 19 Ham, Brendan              11 Ragsdale               5:07.33   1             
 20 Braswell, Joseph          12 Alexander Central      5:09.10   2             
 21 Gavazzi, Nick             10 Apex                   5:10.08   2             
 22 Thornton, Adam            10 Apex                   5:10.55   2             
 23 Lippard, Coley            10 North Lincoln          5:11.59   2             
 24 Rhodes, River             11 Watauga                5:12.26   2             
 25 Farrell, Sam              11 Page                   5:15.02   2             
 26 Key, Maycn                11 Ragsdale               5:20.16   2             
 27 Jones, Peyton             12 Davie County           5:22.09   2             
 28 Rodriguez, Alex           10 Davie County           5:27.39   3             
 29 Fulks, Junior             11 North Stokes           5:31.69   3             
 30 McDowell, Harrison        09 Page                   5:50.69   3             
 31 Horton, Josh              11 Alexander Central      5:50.82   3             
 32 Delp, Nicholas            09 North Stokes           5:52.63   3             
 33 Hudson, Connor            10 Page                   5:52.79   3             
 34 Bridges, Christopher      09 Reynolds, A. C.        5:52.91   3             
 35 Benitez, Daniel           12 West Davidson          5:55.92   3             
 36 Swicegood, Ethan          10 West Davidson          6:31.51   3             
 37 Benitez, Eddio            10 West Davidson          6:31.87   3             
 38 Brogdon, Cole             10 West Davidson          7:00.19   3             
 -- Rominger, Zach            10 Davie County               DNF   3             
 -- Risse, Jason              09 North Lincoln              DNS   1             
 -- Mancini, Alex             12 Watauga                    DNS   3             
 -- Crumpler, Andrew          12 Watauga                    DNS   3             
================================================================================
                          Men - Team Rankings - 17 Events Scored                
================================================================================
    1) Green Hope                 124        2) Apex                      116   
    3) Page                        84        4) Ragsdale                   60.50
    5) Davie County                53.50     6) Reynolds, A. C.            35   
    7) Alexander Central           34        8) Olympic                    31.50
    9) North Lincoln               24       10) North Stokes               22   
   11) Watauga                     14.50    12) West Davidson               4