Meet Logo
2016 Mighty Explorers Challenge #4
Jan 15, 2016

 Back to Timetable

RESULTS

                        
 Big Kahuna Timing - Contractor License                      1/15/2016 - 8:54 PM
                        Mighty Explorers #4 - 1/15/2016                         
                        JDL Fast Track, Winston Salem NC                        
 
Event 13  Boys 500 Meter Run
==========================================================================      
 4A - 1:08.74                                                                   
 3A - 1:10.04                                                                   
 1A-2A - 1:11.24                                                                
    Name                    Year School                  Finals  H# Points      
==========================================================================      
Finals                                                                          
  1 Cox, Aaron                12 Ragsdale               1:11.30   1  10         
  2 Losito, Trevor            12 Green Hope             1:11.60   1   8         
  3 Shanklin, Ian             11 Page                   1:12.15   1   6         
  4 Van Voorhis, Luke         12 Alexander Central      1:13.38   1   5         
  5 Boykins, Braxton          12 Ragsdale               1:13.84   1   4         
  6 Anthony, Byrce            10 Ragsdale               1:15.25   2   3         
  7 Shultz-Colon, Johannes    11 Watauga                1:15.50   2   2         
  8 Dequenne, Jared           10 Davie County           1:16.22   2   1         
  9 Watson, Blake             10 Green Hope             1:16.23   1             
 10 Krietemeyer, Colver       11 Page                   1:16.86   2             
 11 Singh, Sohum              10 Green Hope             1:18.15   2             
 12 Wills, Edgar              12 Olympic                1:19.04   2             
 13 Garcia, Nathan            11 Alexander Central      1:19.77   3             
 14 Pimentel, Brandon         11 Watauga                1:20.33   2             
 15 Marshall, Andrew          09 Green Hope             1:22.08   3             
 16 Speight, Jacob            11 Davie County           1:22.27   4             
 17 Garris, Myshawn           09 Ragsdale               1:23.05   3             
 18 Badger, Connor            11 Watauga                1:23.16   3             
 19 Crotts, Alex              10 Davie County           1:23.21   3             
 20 Freeman, Alex             09 Watauga                1:24.29   3             
 21 Blake, Cameron            09 North Lincoln          1:26.10   4             
 22 Heinen, Mark              10 Apex                   1:26.57   3             
 23 Tanner, Chase             11 Green Hope             1:26.94   4             
 24 Sinanian, Huxley          09 Watauga                1:28.70   4             
 25 Leath, Josh               10 Davie County           1:29.36   4             
 26 Kapange, James            09 Olympic                1:29.78   4             
 27 Parker, Sean              10 North Lincoln          1:43.48   4             
 28 Schumann, Garland         09 Watauga                1:44.69   4             
 -- Kirkland, Aaron           09 Olympic                    DNS   3             
 -- Lee, Deangelo             09 Olympic                    DNS   4             
 -- Schmerber, David          09 North Lincoln              DNS   3             
 -- Robertson, Lawson         09 Reynolds, A. C.            DNS   1             
 -- Molloy, Dylan             09 Davie County               DNS   4             
 -- Goddard, Chrishon         12 Page                       DNS   1             
================================================================================
                          Men - Team Rankings - 17 Events Scored                
================================================================================
    1) Green Hope                 124        2) Apex                      116   
    3) Page                        84        4) Ragsdale                   60.50
    5) Davie County                53.50     6) Reynolds, A. C.            35   
    7) Alexander Central           34        8) Olympic                    31.50
    9) North Lincoln               24       10) North Stokes               22   
   11) Watauga                     14.50    12) West Davidson               4   

                    
                    
 Big Kahuna Timing - Contractor License                      1/15/2016 - 8:54 PM
                        Mighty Explorers #4 - 1/15/2016                         
                        JDL Fast Track, Winston Salem NC                        
 
Event 13  Boys 500 Meter Run
==========================================================================      
 4A - 1:08.74                                                                   
 3A - 1:10.04                                                                   
 1A-2A - 1:11.24                                                                
    Name                    Year School                  Finals  H# Points      
==========================================================================      
Finals                                                                          
  1 Cox, Aaron                12 Ragsdale               1:11.30   1  10         
  2 Losito, Trevor            12 Green Hope             1:11.60   1   8         
  3 Shanklin, Ian             11 Page                   1:12.15   1   6         
  4 Van Voorhis, Luke         12 Alexander Central      1:13.38   1   5         
  5 Boykins, Braxton          12 Ragsdale               1:13.84   1   4         
  6 Anthony, Byrce            10 Ragsdale               1:15.25   2   3         
  7 Shultz-Colon, Johannes    11 Watauga                1:15.50   2   2         
  8 Dequenne, Jared           10 Davie County           1:16.22   2   1         
  9 Watson, Blake             10 Green Hope             1:16.23   1             
 10 Krietemeyer, Colver       11 Page                   1:16.86   2             
 11 Singh, Sohum              10 Green Hope             1:18.15   2             
 12 Wills, Edgar              12 Olympic                1:19.04   2             
 13 Garcia, Nathan            11 Alexander Central      1:19.77   3             
 14 Pimentel, Brandon         11 Watauga                1:20.33   2             
 15 Marshall, Andrew          09 Green Hope             1:22.08   3             
 16 Speight, Jacob            11 Davie County           1:22.27   4             
 17 Garris, Myshawn           09 Ragsdale               1:23.05   3             
 18 Badger, Connor            11 Watauga                1:23.16   3             
 19 Crotts, Alex              10 Davie County           1:23.21   3             
 20 Freeman, Alex             09 Watauga                1:24.29   3             
 21 Blake, Cameron            09 North Lincoln          1:26.10   4             
 22 Heinen, Mark              10 Apex                   1:26.57   3             
 23 Tanner, Chase             11 Green Hope             1:26.94   4             
 24 Sinanian, Huxley          09 Watauga                1:28.70   4             
 25 Leath, Josh               10 Davie County           1:29.36   4             
 26 Kapange, James            09 Olympic                1:29.78   4             
 27 Parker, Sean              10 North Lincoln          1:43.48   4             
 28 Schumann, Garland         09 Watauga                1:44.69   4             
 -- Kirkland, Aaron           09 Olympic                    DNS   3             
 -- Lee, Deangelo             09 Olympic                    DNS   4             
 -- Schmerber, David          09 North Lincoln              DNS   3             
 -- Robertson, Lawson         09 Reynolds, A. C.            DNS   1             
 -- Molloy, Dylan             09 Davie County               DNS   4             
 -- Goddard, Chrishon         12 Page                       DNS   1             
================================================================================
                          Men - Team Rankings - 17 Events Scored                
================================================================================
    1) Green Hope                 124        2) Apex                      116   
    3) Page                        84        4) Ragsdale                   60.50
    5) Davie County                53.50     6) Reynolds, A. C.            35   
    7) Alexander Central           34        8) Olympic                    31.50
    9) North Lincoln               24       10) North Stokes               22   
   11) Watauga                     14.50    12) West Davidson               4