Meet Logo
2016 Mighty Explorers Challenge #4
Jan 15, 2016

 Back to Timetable

RESULTS

                        
 Big Kahuna Timing - Contractor License                      1/15/2016 - 8:54 PM
                        Mighty Explorers #4 - 1/15/2016                         
                        JDL Fast Track, Winston Salem NC                        
 
Event 21  Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================      
 4A - 3:32.24                                                                   
 3A - 3:37.24                                                                   
 1A-2A - 3:49.24                                                                
    School                                               Finals  H# Points      
==========================================================================      
Finals                                                                          
  1 Page  'A'                                           3:42.57   1  10         
     1) Goddard, Chrishon 12            2) Monroe, Dontavius 11                 
     3) Alston, Asaad 10                4) Sinada, Ahmed 10                     
  2 Apex  'A'                                           3:45.36   2   8         
     1) Page, Jairus 11                 2) Heath, River 12                      
     3) Huang, Jed 12                   4) Snyder, Adam 10                      
  3 Ragsdale  'A'                                       3:45.52   1   6         
     1) Alexander, Johnathon 11         2) Cox, Aaron 12                        
     3) Boykins, Braxton 12             4) Popek, Joseph 12                     
  4 Davie County  'A'                                   3:47.90   1   5         
     1) Myers, John 12                  2) Martin, Tasaun 10                    
     3) Dequenne, Jared 10              4) Williford, Avery 12                  
  5 Page  'B'                                           3:57.68   1   4         
     1) Hamrick, Will 11                2) Alston, Nyseem 10                    
     3) Willett, Garrett 10             4) McCrimmon, Ty 10                     
  6 Reynolds, A. C.  'A'                               J3:58.35   1   4         
     1) Johnston, Patrick 12            2) Wyman, Matt 12                       
     3) McGee, James 11                 4) Trezise, Zeke 11                     
  7 Green Hope  'A'                                     4:01.74   2   2         
     1) Tarpy, Liam 10                  2) Dillard, Seth 11                     
     3) Snyder, Austin 10               4) Marshall, Andrew 09                  
  8 Ragsdale  'B'                                       4:04.01   2   1         
     1) Anthony, Byrce 10               2) Novas, Jared 09                      
     3) Garris, Myshawn 09              4) Sims, Stephan 10                     
  9 Alexander Central  'A'                              4:05.39   2             
     1) Van Voorhis, Luke 12            2) White, Tyler 11                      
     3) Garcia, Nathan 11               4) Braswell, Joseph 12                  
 10 Davie County  'B'                                   4:07.70   1             
     1) Atkinson, Beau 09               2) Leath, Josh 10                       
     3) Moore, Troy 10                  4) Speight, Jacob 11                    
 11 Watauga  'A'                                        4:14.44   2             
     1) Church, Tucker 10               2) Freeman, Alex 09                     
     3) Pimentel, Brandon 11            4) Sinanian, Huxley 09                  
 -- Olympic  'A'                                            DNS   2             
     1) Fulmore, AJ 11                  2) Thomas, Connor 10                    
     3) Kirkland, Aaron 09              4) Wills, Edgar 12                      
================================================================================
                          Men - Team Rankings - 17 Events Scored                
================================================================================
    1) Green Hope                 124        2) Apex                      116   
    3) Page                        84        4) Ragsdale                   60.50
    5) Davie County                53.50     6) Reynolds, A. C.            35   
    7) Alexander Central           34        8) Olympic                    31.50
    9) North Lincoln               24       10) North Stokes               22   
   11) Watauga                     14.50    12) West Davidson               4   

                    
                    
 Big Kahuna Timing - Contractor License                      1/15/2016 - 8:54 PM
                        Mighty Explorers #4 - 1/15/2016                         
                        JDL Fast Track, Winston Salem NC                        
 
Event 21  Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================      
 4A - 3:32.24                                                                   
 3A - 3:37.24                                                                   
 1A-2A - 3:49.24                                                                
    School                                               Finals  H# Points      
==========================================================================      
Finals                                                                          
  1 Page  'A'                                           3:42.57   1  10         
     1) Goddard, Chrishon 12            2) Monroe, Dontavius 11                 
     3) Alston, Asaad 10                4) Sinada, Ahmed 10                     
  2 Apex  'A'                                           3:45.36   2   8         
     1) Page, Jairus 11                 2) Heath, River 12                      
     3) Huang, Jed 12                   4) Snyder, Adam 10                      
  3 Ragsdale  'A'                                       3:45.52   1   6         
     1) Alexander, Johnathon 11         2) Cox, Aaron 12                        
     3) Boykins, Braxton 12             4) Popek, Joseph 12                     
  4 Davie County  'A'                                   3:47.90   1   5         
     1) Myers, John 12                  2) Martin, Tasaun 10                    
     3) Dequenne, Jared 10              4) Williford, Avery 12                  
  5 Page  'B'                                           3:57.68   1   4         
     1) Hamrick, Will 11                2) Alston, Nyseem 10                    
     3) Willett, Garrett 10             4) McCrimmon, Ty 10                     
  6 Reynolds, A. C.  'A'                               J3:58.35   1   4         
     1) Johnston, Patrick 12            2) Wyman, Matt 12                       
     3) McGee, James 11                 4) Trezise, Zeke 11                     
  7 Green Hope  'A'                                     4:01.74   2   2         
     1) Tarpy, Liam 10                  2) Dillard, Seth 11                     
     3) Snyder, Austin 10               4) Marshall, Andrew 09                  
  8 Ragsdale  'B'                                       4:04.01   2   1         
     1) Anthony, Byrce 10               2) Novas, Jared 09                      
     3) Garris, Myshawn 09              4) Sims, Stephan 10                     
  9 Alexander Central  'A'                              4:05.39   2             
     1) Van Voorhis, Luke 12            2) White, Tyler 11                      
     3) Garcia, Nathan 11               4) Braswell, Joseph 12                  
 10 Davie County  'B'                                   4:07.70   1             
     1) Atkinson, Beau 09               2) Leath, Josh 10                       
     3) Moore, Troy 10                  4) Speight, Jacob 11                    
 11 Watauga  'A'                                        4:14.44   2             
     1) Church, Tucker 10               2) Freeman, Alex 09                     
     3) Pimentel, Brandon 11            4) Sinanian, Huxley 09                  
 -- Olympic  'A'                                            DNS   2             
     1) Fulmore, AJ 11                  2) Thomas, Connor 10                    
     3) Kirkland, Aaron 09              4) Wills, Edgar 12                      
================================================================================
                          Men - Team Rankings - 17 Events Scored                
================================================================================
    1) Green Hope                 124        2) Apex                      116   
    3) Page                        84        4) Ragsdale                   60.50
    5) Davie County                53.50     6) Reynolds, A. C.            35   
    7) Alexander Central           34        8) Olympic                    31.50
    9) North Lincoln               24       10) North Stokes               22   
   11) Watauga                     14.50    12) West Davidson               4